GRA (REGUŁA 1)
1-1. Postanowienia ogólne
Gra w golfa polega na przemieszczaniu piłki za pomocą kija golfowego z obszaru tee do dołka poprzez uderzenie lub kolejne uderzenia zgodnie z Regułami gry.
1-2. Wywieranie wpływu na piłkę
Gracz ani caddie nie mogą podejmować żadnych działań w celu wywarcia wpływu na położenie lub ruch piłki za wyjątkiem tych, które są zgodne z Regułami gry. (Usuwanie naturalnych utrudnień ruchomych zob. Reguła 23-1) (Usuwanie sztucznych utrudnień ruchomych zob. Reguła 24-1)
*KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 1-2:
Match play – przegranie dołka; Stroke play – dwa uderzenia.
*W przypadku rażącego naruszenia Reguły 1-2 Komitet może zastosować karę dyskwalifikacji.
Uwaga: Uznaje się, że gracz dopuścił się rażącego naruszenia Reguły 1-2, jeżeli Komitet uważa, że jego działanie wpływające na pozycję lub ruch piłki pozwoliło jemu lub drugiemu graczowi, osiągnąć znaczną
przewagę lub spowodowało, że drugi gracz, inny niż jego partner, został znacząco pokrzywdzony.
1-3. Zgoda na złamanie Reguł
Gracze nie mogą zgadzać się na wyłączenie działania jakiejkolwiek Reguły gry lub na nienakładanie otrzymanej kary wynikającej z Reguł.
KARA ZA ZłAMANIE REGUłY 1-3:
Match play – dyskwalifikacja obydwu stron;
Stroke play – dyskwalifikacja danych zawodników.
(Zgoda na grę poza kolejnością w stroke play, patrz Reguła 10-2c)
1-4. Sprawy nie objęte Regułami
Jeżeli jakiś punkt sporny nie jest objęty przez „Reguły Gry w Golfa”, jego rozstrzygnięcie winno być sprawiedliwe.
MATCH PLAY (REGUŁA 2)
2-1. Postanowienia ogólne
Mecz to rozgrywka prowadzona przez jedną stronę przeciwko drugiej stronie w czasie Regulaminowej rundy, chyba że Komitet postanowi inaczej. W match play grę prowadzi się na poszczególne dołki. Jeżeli Reguły nie zakładają inaczej, dołek wygrywa strona, która umieści piłkę w dołku w wyniku mniejszej liczby uderzeń. W meczu handicapowym dołek wygrywa niższy wynik netto. Rezultat meczu określa się w następujący sposób: tyle dołków „do przodu” (holes up) lub „równowaga” (all square) oraz tyle do „rozegrania” (to play). Strona jest „bezpieczna” (dormie), jeżeli jest tyle samo dołków „do przodu”, ile pozostało do zakończenia gry.
2-2. Dołek zremisowany
Dołek jest zremisowany, jeżeli każda ze stron umieści piłkę w dołku taką samą liczbą uderzeń. Jeżeli gracz zakończył grę dołka (holed out), a jego przeciwnikowi zostało jedno uderzenie na remis i jeżeli w konsekwencji gry gracz następnie otrzyma karę, dołek jest zremisowany.
2-3. Zwycięzca meczu
Mecz jest wygrany, kiedy jedna strona prowadzi większą liczbą dołków niż liczba dołków pozostałych do rozegrania. W przypadku remisu (tie) Komitet w celu rozstrzygnięcia może rozszerzyć mecz o taką liczbę dołków, jaka będzie wymagana do wygrania meczu.
2-4. Darowanie meczu, dołka lub następnego uderzenia
Gracz może darować mecz w każdej chwili przed rozpoczęciem gry lub przed jej zakończeniem.
Gracz może darować dołek w każdej chwili przed jego rozpoczęciem lub zakończeniem.
Gracz może darować swemu przeciwnikowi jego następne uderzenie w dowolnym momencie, o ile piłka przeciwnika znajduje się w spoczynku. W takim przypadku uważa się, że przeciwnik zakończył dołek i wprowadził piłkę do dołka następnym uderzeniem a jego piłka może być usunięta przez każdą ze stron.
Darowanie uderzenia, dołka lub meczu nie może być odrzucone ani wycofane. (Piłka wisząca nad dołkiem patrz Reguła 16-2)
2-5. Wątpliwości dotyczące procedury, spory i protesty
W match play, jeżeli między graczami powstaną niejasności lub spory, gracz może złożyć protest (claim). Jeżeli w rozsądnym czasie nie pojawi się właściwie upoważniony przedstawiciel Komitetu, gracze powinni kontynuować mecz bez opóźnień. Komitet może rozpatrzyć protest tylko w przypadku, kiedy gracz składający protest poinformuje swego przeciwnika
(i), że składa taki protest
(ii) o okolicznościach zdarzenia
(iii) i że wymaga rozstrzygnięcia. Protest musi być zgłoszony przed rozpoczęciem gry z obszaru tee następnego dołka przez któregokolwiek z graczy lub w przypadku ostatniego dołka meczu, przed opuszczeniem przez wszystkich graczy ostatniego putting greenu. Żadne późniejsze roszczenia nie będą rozpatrywane przez Komitet, chyba że będą oparte na faktach uprzednio nieznanych graczowi zgłaszającemu protest lub gracz zgłaszający protest otrzymał od przeciwnika błędną informację (Reguły 6-2a i 9). W każdym razie żadne późniejsze roszczenia nie powinny być rozpatrywane przez Komitet po oficjalnym ogłoszeniu wyniku meczu, chyba że Komitet dojdzie do wniosku, że przeciwnik wiedział, iż udziela błędnych informacji.
2-6. Kara ogólna
Karą za złamanie Reguły w match play jest przegranie dołka, chyba że istnieją inne postanowienia.
STROKE PLAY (REGUŁA 3)
3-1. Postanowienia ogólne; Zwycięzca
Zawody stroke play to turniej, w którym gracze rozgrywają każdy dołek regulaminowej rundy lub rund, i po każdej rundzie oddają karty wyników, na których zapisany jest wynik brutto wszystkich dołków. Każdy z zawodników gra przeciwko każdemu innemu zawodnikowi biorącemu udział w turnieju. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który rozegrał regulaminową rundę lub rundy najmniejszą liczbą uderzeń. W grze z uwzględnieniem handicapu zwycięzcą jest zawodnik, który rozegrał regulaminową rundę lub rundy najmniejszą liczbą uderzeń netto.
3-2. Nieumieszczenie piłki w dołku (niezakończenie dołka)
Jeżeli zawodnik nie umieści piłki w dołku na jakimkolwiek dołku i nie naprawi swego błędu przed wykonaniem uderzenia z następnego obszaru tee, lub w przypadku grania ostatniego dołka rundy przed opuszczeniem ostatniego putting greenu, jest zdyskwalifikowany.
3-3. Niejasności dotyczące procedury
a. Procedura
Wyłącznie w stroke play, jeżeli podczas rozgrywania dołka zawodnik nie jest pewien co do swych praw lub prawidłowej procedury, bez narażenia się na karę może zagrać drugą piłkę i dalej rozegrać dołek dwiema piłkami. W przypadku powstania wątpliwości i przed podjęciem dalszego działania, zawodnik powinien ogłosić swemu markerowi lub współzawodnikowi swoją decyzję gry dwiema piłkami oraz ogłosić piłkę, którą on deklaruje jako liczącą się do wyniku, jeżeli Reguły to dopuszczą. Jeżeli zawodnik nie dopełni tego wymogu, stosuje się postanowienia Reguły 3-3b (ii). Zawodnik musi zgłosić te fakty do Komitetu przed oddaniem swej karty wyników; jeżeli tego nie uczyni, jest zdyskwalifikowany.
Uwaga: Jeżeli gracz podejmie dalsze działanie zanim zacznie rozpatrywać wątpliwości, Reguła 3-3 nie ma zastosowania. Wynik oryginalną piłką się liczy lub w przypadku gdy oryginalna piłka nie jest zagrywaną piłką, liczy się wynik piłką, która została wprowadzona do gry jako pierwsza, nawet w przypadku, kiedy reguły nie zezwalają na procedurę zaadoptowaną dla tej piłki. Gracz nie otrzymuje kary za granie drugiej piłki i wszelkie kary uzyskane tą drugą piłką, nie zalicza ją się do wyniku.
b. Określenie wyniku na dołku
(i) Jeżeli Reguły dopuszczają procedury wcześniej przez zawodnika podjęte, wynik uzyskany deklarowaną piłką zostanie zaliczony jako wynik na dołku. W przeciwnym wypadku wynik uzyskany drugą piłką, będzie się liczył, jeżeli Reguły dopuszczą procedury obrane dla drugiej piłki. (ii) Jeżeli zawodnik nie ogłosi wcześniej swej decyzji rozgrywania dołka dwiema piłkami lub którą piłkę deklaruje, jako liczącą się do wyniku, wynik oryginalną piłką będzie się liczył, o ile była rozgrywana zgodnie z Regułami. Jeżeli oryginalna piłka nie jest żadną z dwóch granych piłek, to wynik uzyskany pierwszą piłką wprowadzoną do gry, będzie się liczył pod warunkiem, że była rozgrywana zgodnie z Regułami. W przeciwnym razie wynik uzyskany drugą piłką będzie się liczył, jeżeli Reguły dopuszczą procedurę obraną dla tej piłki.
Uwaga 1: Jeżeli zawodnik gra drugą piłką zgodnie z Regułą 3-3, to uderzenia wykonane po przywołaniu tej Reguły, piłką wykluczoną z gry przez Reguły, nie liczą się do wyniku. Także zostają pominięte uderzenia karne otrzymane wyłącznie podczas gry tą piłką.
Uwaga 2: Druga piłka grana wg Reguły 3-3 nie jest piłką tymczasową w rozumieniu Reguły 27-2.
3-4. Odmowa zastosowania się do Reguł
Jeżeli zawodnik odmawia zastosowania się do reguły, ograniczając w ten sposób prawa współzawodnika, to zawodnik jest zdyskwalifikowany.
3-5. Kara ogólna
Karą ogólną za złamanie Reguły w stroke play są dwa uderzenia karne, chyba że są inne postanowienia.
KIJE (REGUŁA 4)
Gracz mający wątpliwości co do zgodności parametrów kija golfowego z wymaganiami Reguł, powinien skonsultować się z R&A. Producent powinien dostarczyć do R&A próbny model kija, który zamierza produkować w celu orzeczenia, czy kij jest zgodny z Regułami. Próbny model staje się własnością R&A i służy do celów porównawczych. Jeżeli producent nie dostarczy próbnego modelu przed rozpoczęciem produkcji i/lub sprzedażą kija, podejmie ryzyko otrzymania decyzji o niezgodności kija z Regułami.
4-1. Kształt i wykonanie kijów golfowych
a. Postanowienia ogólne
Kije gracza muszą być zgodne z tą Regułą oraz parametrami, specyfikacją i interpretacjami zawartymi w Załączniku II.
Uwaga: Komitet może umieścić w Regulaminie turnieju wymóg (Reguła 33-1), aby każdy niesiony przez gracza driver posiadał główkę, identyfikowalną przez model i kąt, znajdującą się na aktualnej liście główek driverów zatwierdzonych przez R&A
b. Zużycie i zmiany
Nowy kij, o budowie zgodnej z Regułami, jest uważany za zgodny z tymi Regułami w stanie używanym, przy założeniu jego normalnego użytkowania. Każda część kija, która została celowo zmieniona, uważana jest za nową i musi w tym zmienionym stanie być zgodna z Regułami.
4-2. Zmiana charakterystyki gry kija golfowego i materiał obcy
a. Zmiana charakterystyki gry
Podczas trwania regulaminowej rundy charakterystyka gry kija golfowego nie może być świadomie zmieniana przez regulowanie lub w jakikolwiek inny sposób.
b. Materiał obcy
żaden obcy materiał nie może być zakładany na lico główki kija w celu wpływania na ruch piłki.
*KARA ZA NIESIENIE, ALE NIEWYKONYWANIE UDERZENIA KIJEM,
LUB KIJAMI NIEZGODNYMI Z REGUłAMI 4-1 LUB 4-2:
Match Play – po zakończeniu dołka, na którym złamanie Reguły zostało odkryte, stan meczu musi zostać skorygowany poprzez odjęcie jednego dołka za każdy dołek, na którym wykroczenie miało miejsce. Maksymalne odliczenie na rundę: dwa dołki.
Stroke play – dwa uderzenia karne za każdy dołek, na którym wykroczenie miało miejsce; maksymalna kara na rundę: cztery uderzenia. Match lub Stroke play – jeżeli reguła została złamana pomiędzy dwoma dołkami, kara przydzielana jest do następnego dołka.
Bogey i rozgrywki par – Uwaga 1 do Reguły 32-1a.
Rozgrywki Stableford – Uwaga 1 do Reguły 32-1b.
* Każdy noszony kij (lub kije) niezgodny z Regułą 4-1 lub 4-2 musi zostać zadeklarowany jako wyłączony z gry swojemu przeciwnikowi w match play lub markerowi albo współzawodnikowi w stroke play natychmiast po odkryciu, że nastąpiło złamanie Reguły. Jeżeli gracz tego nie zrobi, zostanie zdyskwalifikowany.
KARĄ ZA WYKONANIE UDERZENIA KIJEM NIEZGODNYM Z REGUŁĄ 4-1 LUB 4-2 JEST DYSKWALIFIKACJA.
4-3. Uszkodzone kije golfowe; naprawa i wymiana
a. Uszkodzenie powstałe podczas normalnego użytkowania w czasie gry jeśli podczas trwania regulaminowej rundy kij gracza został uszkodzony wskutek normalnego jego użytkowania, gracz może:
(i) używać go w stanie uszkodzonym przez resztę regulaminowej rundy, (ii) bez zbytniego opóźniania gry naprawić kij lub oddać go do naprawy, (iii) skorzystać z dodatkowej opcji możliwej tylko wtedy, kiedy uszkodzony kij jest niezdatny do gry, zastępując uszkodzony kij innym. Wymiana kija nie może nadmiernie opóźniać gry i nie może polegać na pożyczeniu kija wybranego do gry przez inną osobę grającą w danej chwili na tym samym polu golfowym.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 4-3a: Patrz kara za złamanie Reguły 4-4a lub b i 4-4 c.
Uwaga: kij uznaje się za niezdatny do gry, jeżeli jest znacznie uszkodzony, np. trzonek (shaft) został wgięty, mocno zgięty lub połamany na części lub obluzowała się, odpadła lub znacząco zdeformowała jego główka, lub poluzowała się rączka. Kija nie można uznać za niezdatny do gry jedynie z powodu wygięcia się trzonka, zmiany kąta nachylenia główki lub jej zarysowania.
b. Uszkodzenie powstałe podczas używania w sposób niezgodny z przeznaczeniem jeśli podczas regulaminowej rundy kij zawodnika został uszkodzony wskutek używania go w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem i dlatego stał się niezgodny z Regułami lub zmieniła się jego charakterystyka, wówczas kij ten nie może być dalej używany lub wymieniony podczas trwania rundy.
c. Uszkodzenie powstałe przed rundą
Gracz może używać kija uszkodzonego przed rundą pod warunkiem, że w stanie uszkodzonym jest on zgodny z Regułami. Uszkodzenie kija, które miało miejsce przed rundą, może być naprawione podczas rundy pod warunkiem, że nie zostanie zmieniona jego charakterystyka i nie będzie to powodować nadmiernego opóźniania gry.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 4-3b lub c: Dyskwalifikacja.
(Nadmierne opóźnienie gry – patrz Reguła 6-7)
4-4. Maksymalna liczba czternastu kijów golfowych
a. Wybór i dodawanie kijów
Gracz nie może rozpocząć regulaminowej rundy z więcej niż czternastoma kijami. Jest on ograniczony do wybranych kijów na okres trwania tej rundy, chyba że zaczynał rundę z liczbą kijów mniejszą niż czternaście; wówczas może sobie dobrać dowolną liczbę kijów, ale tak, aby ich łączna liczba nie przekroczyła czternastu. Dodanie kija lub kijów nie może nadmiernie opóźniać gry (Reguła 6-7), a gracz nie może ani wziąć, ani pożyczyć kija wybranego do swojej gry przez inną osobę, grającą w danej chwili na tym samym polu golfowym.
b. Partnerzy mogą posiadać wspólne kije golfowe
Partnerzy mogą dzielić się kijami pod warunkiem, że łączna liczba kijów u obydwu partnerów nie przekracza czternastu.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 4-4a lub b, BEZ WZGLĘDU NA TO, ILE JEST NADLICZBOWYCH KIJÓW:
Match play – po zakończeniu dołka, na którym złamanie Reguł zostało odkryte, stan meczu musi zostać skorygowany poprzez odjęcie jednego dołka za każdy dołek, na którym wykroczenie miało miejsce.
Maksymalne odliczenie na rundę: dwa dołki.
Stroke play – dwa uderzenia karne za każdy dołek, na którym wykroczenie miało miejsce; maksymalna kara na rundę; cztery uderzenia.
Rozgrywki bogey i par patrz Uwaga 1 do Reguły 32-1a.
Rozgrywki stableford – patrz Uwaga 1 do Reguły 32-1b.
c. Nadliczbowy kij golfowy zgłoszony jako nieużywany
Każdy kij niesiony lub używany niezgodnie z Regułą 4-3a (iii) lub Regułą 4-4 musi być przez gracza zgłoszony swojemu przeciwnikowi w match play, albo swojemu markerowi lub współzawodnikowi
w stroke play, jako nieużywany natychmiast po odkryciu naruszenia Reguły. Gracz nie może użyć takiego kija lub kijów w dalszej części gry regulaminowej rundy.
KARA ZA ZłAMANIE REGUłY 4-4c: Dyskwalifikacja.
PIŁKA (REGUŁA 5)
5-1. Postanowienia ogólne
Piłka używana do gry musi odpowiadać wymaganiom określonym w Załączniku III. Uwaga: Komitet może ustalić w Regulaminie zawodów (Reguła 33-1), że piłka używana do gry musi znajdować się na aktualnej liście „Dozwolonych piłek golfowych” (List of Conforming Golf Balls) wydanej przez R&A.
5-2. Obcy materiał
Na piłce nie wolno umieszczać żadnych obcych materiałów w celu zmiany jej charakterystyki.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUłY 5-1 lub 5-2: Dyskwalifikacja.
5-3. Piłka niezdatna do gry
Piłka jest niezdatna do gry, gdy jest widocznie przecięta, pęknięta lub gdy utraciła pierwotny kształt. Piłka nie jest niezdatna do gry tylko z tego powodu, że przyklei się do niej błoto lub inny materiał, jej powierzchnia jest zadrapana, porysowana lub farba na jej powierzchni jest popękana albo zmieniła kolor.
Jeżeli gracz ma powody, by sądzić, że jego piłka jest niezdatna do gry podczas rozgrywania dołka,
może bez kary podnieść taką piłkę podczas rozgrywania dołka, by sprawdzić, czy istotnie jest niezdatna do gry. Przed podniesieniem piłki gracz musi oznajmić swój zamiar przeciwnikowi w match play albo markerowi lub współzawodnikowi w stroke play oraz oznaczyć pozycję piłki. Dopiero wtedy może podnieść i obejrzeć piłkę pod warunkiem, że umożliwi swojemu przeciwnikowi lub markerowi albo współzawodnikowi ocenę stanu piłki oraz obserwację procedury podnoszenia i odkładania. Piłka podniesiona zgodnie z Regułą 5-3 nie
może być czyszczona.
Jeżeli gracz nie zastosuje się do całej powyższej procedury lub dowolnego jej elementu, lub jeżeli podniesie piłkę bez powodów, bo sądzi, że jego piłka jest niezdatna do gry podczas rozgrywania dołka, otrzyma jedno uderzenie karne.
Jeżeli podczas rozgrywania dołka ustali się, że piłka jest niezdatna do gry, gracz może podmienić ją inną piłką, umieszczając podmienioną piłkę w miejscu, w którym leżała oryginalna. W innym przypadku, oryginalna piłka musi zostać odłożona na swoje miejsce.
Jeżeli gracz podmieni piłkę, kiedy nie jest to dozwolone i wykona uderzenie tak niewłaściwie podmienioną piłką, to podlega karze głównej za złamanie Reguły 5-3, ale nie ma dodatkowej kary z tytułu niniejszej Reguły lub Reguły 15-2.
Jeżeli piłka rozpadnie się na kawałki na skutek uderzenia, to uderzenie to zostanie unieważnione i gracz musi zagrać piłkę bez kary z miejsca położonego jak najbliżej miejsca, skąd była zagrana oryginalna piłka (patrz: Reguła 20-5).
*KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 5-3: Match play – przegranie dołka; Stroke play – dwa uderzenia.
*Jeżeli gracz otrzyma karę główną za złamanie Reguły 5-3, żadne inne kary wynikające z niniejszej Reguły nie mogą być zastosowane.
Uwaga 1: Jeżeli przeciwnik, marker lub współzawodnik chciałby zakwestionować niezdatność piłki do dalszej gry, musi to uczynić, zanim gracz uderzy drugą piłkę.
Uwaga 2: Jeżeli oryginalne warunki miejsca, w którym piłka ma być położona lub odłożona, zostały zmienione (patrz Reguła 20-3b).
(Czyszczenie piłki podniesionej na putting greenie lub na podstawie innych Reguł – patrz Reguła 21)
GRACZ (REGUŁA 6)
6-1. Reguły
Gracz i jego caddie są odpowiedzialni za znajomość Reguł. Podczas regulaminowej rundy za wszystkie przypadki złamania Reguł przez caddiego gracza stosowną karę wynikającą ze złamania Reguły ponosi gracz.
6-2 Handicap
a. Match play
Przed rozpoczęciem meczu w rozgrywkach handicapowych gracze powinni powiadomić się nawzajem o swych handicapach. Jeżeli gracz rozpocznie mecz po podaniu handicapu wyższego niż posiadanego w rzeczywistości, co może wpłynąć na liczbę otrzymanych lub dawanych uderzeń, zostanie zdyskwalifikowany, natomiast w przeciwnym wypadku będzie grał z uwzględnieniem podanego handicapu.
b. Stroke play
Podczas każdej rundy zawodów handicapowych zawodnik musi się upewnić, że jego handicap został zapisany na karcie wyników przed oddaniem jej Komitetowi. Jeżeli na karcie przed jej oddaniem nie został zapisany żaden handicap (Reguła 6-6b) lub jeżeli handicap zapisany jest wyższy niż w rzeczywistości i wpływa na liczbę otrzymanych uderzeń, zawodnik jest zdyskwalifikowany z klasyfikacji handicapowej, natomiast w przeciwnym razie wynik liczy się tak, jak został zgłoszony.
Uwaga: Gracz ma obowiązek wiedzieć, na których dołkach otrzymuje lub oddaje uderzenia wynikające z handicapu.
6-3 Czas rozpoczęcia oraz grupy
a. Czas rozpoczęcia
Gracz musi rozpocząć grę o godzinie wyznaczonej przez Komitet.
b. Grupy
W stroke play zawodnik pozostaje przez całą rundę w grupie wyznaczonej przez Komitet, chyba że Komitet zarządzi lub zatwierdzi zmianę.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 6-3: Dyskwalifikacja.
(Mecze best-ball i four-ball patrz Reguły 30-3a i 31-2)
Uwaga: Komitet może ustalić w Regulaminie turnieju (Reguła 33-1), że „Jeżeli gracz pojawi się gotowy w punkcie rozpoczęcia gry w ciągu pięciu minut po wyznaczonym dla niego czasie rozpoczęcia gry, gdy nie istnieją okoliczności uzasadniające odstąpienie od kary dyskwalifikacji według Reguły 33-7, karą za spóźnienie na start jest przegranie pierwszego dołka w match play lub dwa uderzenia karne w stroke play zamiast dyskwalifikacji”.
6-4. Caddie
Gracz może korzystać z pomocy caddiego, ale jest to limitowane tylko do jednego caddiego w danym czasie.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 6-4: Match play – przed zakończeniem gry na dołku, w trakcie której złamanie Reguły zostało odkryte, stan rozgrywki jest modyfikowany poprzez odjęcie jednego dołka za każdy dołek, w trakcie rozgrywania którego miało miejsce złamanie Reguły, przy czym maksymalna liczba dołków odjętych w jednej rundzie to dwa. Stroke play – dwa uderzenia karne na wszystkich dołkach, przy których rozgrywaniu wystąpiło złamanie niniejszej Reguły; maksymalna kara w jednej rundzie to cztery uderzenia karne. Match play lub stroke play – w przypadku złamania Reguły w czasie pomiędzy rozgrywaniem dwóch dołków kara dotyczy następnego dołka. Gracz, który korzysta z więcej niż jednego caddiego, łamiąc tym samym Regułę 6-4, musi natychmiast po wykryciu złamania Reguły zadbać, aby podczas pozostałej części regulaminowej rundy nie korzystać z pomocy więcej niż jednego caddiego w tym samym czasie. W przeciwnym razie gracz zostaje zdyskwalifikowany.
Rozgrywki bogey i par – patrz: Uwaga 1 do Reguły 32-1a.
Rozgrywki stableford – patrz: Uwaga 1 do Reguły 32-1b.
Uwaga: Komitet może w Regulaminie turnieju (Reguła 33-1) zabronić korzystania z caddich lub ograniczyć graczowi wybór caddiego.
6-5. Piłka
Gracz ponosi odpowiedzialność za używanie właściwej piłki. Każdy gracz powinien odpowiednio oznaczyć swoją piłkę.
6-6. Wyniki w stroke play
a. Zapisywanie wyników
Po ukończeniu każdego dołka marker powinien sprawdzić z zawodnikiem jego wynik i zapisać go. Po zakończeniu rundy marker musi podpisać kartę wyników i wręczyć ją zawodnikowi. Jeżeli wynik jest zapisywany przez więcej niż jednego markera, każdy z nich musi podpisać tę część, za którą był odpowiedzialny.
b. Podpisywanie i oddawanie karty wyników
Po ukończeniu rundy zawodnik powinien sprawdzić swój wynik na każdym dołku i wyjaśnić z Komitetem wszelkie sporne sprawy. Musi także zadbać, aby marker lub markerzy podpisali jego kartę wyników, sam ją podpisać i oddać Komitetowi, w jak najkrótszym czasie od zakończenia gry.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 6-6b: Dyskwalifikacja.
c. Zmiany wyniku na karcie
Po oddaniu przez zawodnika karty wyników Komitetowi nie można wprowadzać na niej żadnych zmian.
d. Błędny wynik na dołku
Zawodnik jest odpowiedzialny za poprawność wyników notowanych na karcie dla każdego dołka. Jeżeli odda kartę wyników z niższym wynikiem na dowolnym dołku niż w rzeczywistości uzyskanym, jest zdyskwalifikowany. Jeżeli odda kartę wyników z wynikiem wyższym na dołku niż w rzeczywistości uzyskany, oddany wynik będzie się liczył.
Uwaga 1: Komitet jest odpowiedzialny za podsumowanie wyników i zastosowanie handicapu zapisanego na karcie – patrz Reguła 33-5.
Uwaga 2: W meczach four-ball stroke play – patrz również Reguły 31-3 i 31-7a.
6-7. Nadmierne opóźnianie gry; wolne tempo gry
Gracz musi grać bez nadmiernego opóźniania gry oraz zgodnie ze wszelkimi wskazówkami dotyczącymi tempa gry ustalonymi przez Komitet. Między zakończeniem jednego dołka a rozpoczęciem gry na następnym obszarze tee, gracz również nie może bez powodu nadmiernie opóźniać gry.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 6-7: Match play – przegranie dołka; Stroke play – dwa uderzenia.
Rozgrywki bogey i par – patrz Uwaga 2 do Reguły 32-1a.
Rozgrywki stableford – patrz Uwaga 2 do Reguły 32-1b.
Za następne wykroczenia dyskwalifikacja.
Uwaga 1: Jeżeli gracz nadmiernie opóźnia grę między dołkami, opóźnia on grę następnego dołka i z wyłączeniem zawodów bogey i stableford (patrz Reguła 32) kara będzie dotyczyć tego następnego dołka.
Uwaga 2: Aby zapobiec zbyt wolnej grze, Komitet może w ramach Regulaminu turnieju (Reguła 33-1), ustalić wskazówki dotyczące tempa gry, łącznie z określeniem maksymalnego dozwolonego czasu na rozegranie regulaminowej rundy, dołka lub uderzenia. Wyłącznie w stroke play Komitet może w Regulaminie turnieju w następujący sposób zmodyfikować karę za złamanie niniejszej Reguły:
Pierwsze wykroczenie – jedno uderzenie karne.
Drugie wykroczenie – dwa uderzenia karne.
Za następne wykroczenie – dyskwalifikacja.
6-8 Przerwanie gry; wznowienie gry
a. Kiedy jest dozwolone
Gracz nie może przerywać gry, chyba że:
(i) Komitet zawiesił grę,
(ii) gracz jest przekonany, że istnieje zagrożenie piorunami,
(iii) gracz czeka na decyzję Komitetu dotyczącą wątpliwego lub spornego punktu gry (patrz Reguły 2-5 oraz 34-3),
(iv) istnieje ku temu rzeczywisty powód, np. nagłe zachorowanie.
Zła pogoda nie jest sama w sobie wystarczającym powodem do przerwania gry. Jeżeli gracz przerwie grę bez specjalnego polecenia Komitetu, powinien zgłosić to do Komitetu tak szybko, jak to jest możliwe. Jeżeli to uczyni, a Komitet uzna, że jego wyjaśnienia są satysfakcjonujące, gracz nie poniesie żadnej kary. W przeciwnym razie gracz jest zdyskwalifikowany.
Wyjątek w match play: gracze przerywający mecz za obopólną zgodą nie podlegają dyskwalifikacji, chyba że robiąc to, opóźniają całe rozgrywki.
Uwaga: opuszczenie pola golfowego nie jest równoznaczne z przerwaniem gry.
b. Procedura postępowania po zawieszeniu gry przez Komitet Jeżeli gra zostaje zawieszona przez Komitet, kiedy gracze w meczu lub grupie znajdują się między rozgrywanymi dołkami, nie wolno im ponownie rozpocząć gry do czasu, gdy Komitet ogłosi jej wznowienie. Jeżeli gracze są w trakcie rozgrywania dołka, mogą przerwać grę natychmiast lub kontynuować ją pod warunkiem, że zrobią to bez opóźnienia. Jeżeli zdecydują się na kontynuowanie gry danego dołka, mogą zakończyć grę w dowolnym momencie przed zakończeniem dołka. W każdym przypadku, gra musi być przerwana po zakończeniu danego dołka. Gracze muszą wznowić grę, gdy Komitet ogłosi jej wznowienie.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 6-8b: Dyskwalifikacja.
Uwaga: Komitet może określić w Regulaminie turnieju (Reguła 33-1), iż w potencjalnie niebezpiecznych warunkach, gra musi zostać przerwana natychmiast po ogłoszeniu przez Komitet zawieszenia gry.
Jeżeli gracz nie przerwie gry natychmiast, jest zdyskwalifikowany, chyba że okoliczności usprawiedliwiają rezygnację z zastosowania tej kary, zgodnie z Regułą 33-7.
c. Podnoszenie piłki po zawieszeniu gry
Jeśli gracz przerywa grę na dołku zgodnie z Regułą 6-8a, może on bez kary podnieść swoją piłkę tylko wówczas, gdy Komitet zawiesił grę lub istnieje uzasadniony powód do jej podniesienia. Przed podniesieniem piłki gracz musi oznaczyć jej pozycję. Jeśli przerywa grę i podnosi swoją piłkę bez wyraźnego zezwolenia Komitetu, w momencie zgłoszenia się do Komitetu (Reguła 6-8a) musi bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie. Jeśli gracz podniesie piłkę bez uzasadnionego powodu, nie oznaczy jej miejsca położenia przed
podniesieniem lub nie zgłosi faktu podniesienia piłki, poniesie karę jednego uderzenia karnego.
d. Procedura postępowania, kiedy gra została wznowiona Gra musi być wznowiona z miejsca, gdzie została przerwana, nawet Jeśli wznowienie gry następuje innego dnia. Gracz musi przed lub po wznowieniu gry postąpić w następujący sposób:
(i) Jeśli gracz podniósł oryginalną piłkę, wtedy musi (pod warunkiem, że miał do tego prawo zgodnie z Regułą 6-8c) położyć oryginalną lub podmienioną piłkę w punkcie, z którego oryginalna piłka została podniesiona. W innym przypadku, oryginalna piłka musi zostać odłożona na miejsce;
(ii) Jeśli gracz mający prawo podnieść swoją oryginalną piłkę zgodnie z Regułą 6-8c, nie zrobił tego, może ją podnieść , wyczyścić i położyć ją w to samo miejsce lub zastąpić ją inną piłką w miejscu, z którego oryginalna została podniesiona. Przed podniesieniem oryginalnej piłki gracz musi oznaczyć jej pozycję;
(iii) Jeśli piłka lub znacznik jej pozycji zostały przemieszczone (w tym także przez wiatr lub wodę) w czasie zawieszenia gry, to piłka lub jej znacznik muszą być położone w swoje uprzednie miejsce.
Uwaga: Jeżeli nie jest możliwe do ustalenia miejsce, gdzie należy umieścić piłkę, należy określić to miejsce w przybliżeniu i w takim miejscu położyć piłkę. Nie stosuje się wtedy postanowień Reguły 20-3c.
*KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 6-8d: Match play – przegranie dołka; Stroke play – dwa uderzenia.
* Jeśli gracz otrzymuje ogólną karę za złamanie Reguły 6-8d, żadna dodatkowa kara wynikająca ze złamania Reguły 6-8c nie będzie stosowana.
TRENING (REGUŁA 7)
7-1. Przed lub między rundami
a. Match play
W każdy dzień zawodów match play gracz może przed rundą trenować na polu golfowym, na którym odbywa się turniej.
b. Stroke play
W dzień zawodów systemem stroke play lub przed dogrywką zawodnik nie może trenować na polu golfowym, na którym odbywa się turniej, ani testować na tym polu nawierzchni żadnego z putting greenów poprzez drapanie lub gładzenie ich nawierzchni, lub poprzez toczenie piłki. Gdy dwie lub więcej rund systemem stroke play mają być rozegrane w ciągu kolejnych dni, zawodnik nie może trenować pomiędzy tymi rundami na jakimkolwiek polu golfowym, na którym kontynuowany będzie turniej, ani testować na tym polu nawierzchni żadnego z putting greenów poprzez drapanie lub gładzenie ich nawierzchni, lub poprzez toczenie piłki.
Wyjątek: Trenowanie puttingu i chippingu na lub w okolicy pierwszego obszaru tee przed rozpoczęciem rundy lub dogrywki jest dozwolone.
KARA ZA ZłAMANIE REGUłY 7-1b: Dyskwalifikacja.
Uwaga: W Regulaminie turnieju Komitet może zabronić (Reguła 33-1) treningu na polu golfowym, na którym odbywa się turniej każdego dnia zawodów systemem match play lub pozwolić na trenowanie na tym polu golfowym, lub jego części każdego dnia, lub między rundami zawodów systemem stroke play (Reguła 33-2c).
7-2 Podczas rundy
Gracz nie może wykonywać treningowego uderzenia podczas rozgrywania dołka. Pomiędzy rozgrywaniem kolejnych dołków gracz nie może wykonywać treningowego uderzenia za wyjątkiem trenowania puttowania lub chippingu na lub w pobliżu:
a) putting greenu ostatnio rozegranego dołka,
b) każdego treningowego putting greenu,
c) obszaru tee następnego dołka rozgrywanej rundy pod warunkiem, że nie opóźni to nadmiernie gry i uderzenie treningowe nie będzie wykonywane z hazardu (Reguła 6-7). Uderzenia wykonane jako kontynuacja gry na dołku, którego wynik jest już ustalony, nie są traktowane jako uderzenia treningowe.
Wyjątek: Gdy gra została zawieszona przez Komitet, gracz może przed wznowieniem gry trenować:
a) według postanowień niniejszej Reguły,
b) wszędzie poza polem golfowym, na którym odbywa się turniej,
c) według ewentualnego zezwolenia Komitetu.
KARA ZA ZłAMANIE REGUłY 7-2: Match play – przegranie dołka; Stroke play – dwa uderzenia.
W przypadku złamania Reguły pomiędzy rozgrywaniem dwóch dołków kara ma zastosowanie do dołka następnego.
Uwaga 1: Zamach ćwiczebny nie jest uderzeniem treningowym i może być wykonywany w każdym miejscu pod warunkiem, że gracz nie łamie Reguł.
Uwaga 2: W Regulaminie turnieju Komitet może zabronić (Reguła 33-1):
a) treningu na/lub w pobliżu putting greenu ostatnio rozgrywanego dołka,
b) toczenia piłki po putting greenie ostatnio rozgrywanego dołka.
PORADY; WSKAZYWANIE LINII GRY (REGUŁA 8)
INFORMACJE DOTYCZĄCE WYKONANYCH UDERZEŃ (REGUŁA 9)
9-1. Postanowienia ogólne
Liczba uderzeń wykonanych przez gracza zawiera wszystkie uderzenia karne.
9-2. Match play
a. Informacje dotyczące wykonanych uderzeń
Przeciwnik ma prawo dowiedzieć się od gracza w czasie rozgrywania dołka o liczbie wykonanych przez niego uderzeń, a po zakończeniu rozgrywania dołka o liczbie uderzeń na zakończonym dołku.
b. Błędna informacja
Gracz nie może udzielać błędnej informacji przeciwnikowi. Jeżeli gracz udzieli błędnej informacji, przegrywa dołek.
Uważa się, że gracz udzielił błędnej informacji jeżeli:
(i) Nie poinformował najszybciej, jak to jest możliwe, swojego przeciwnika o otrzymaniu kary, chyba że:
a) w ewidentny sposób postąpił zgodnie z Regułą uwzględniającą karę i było to obserwowane przez przeciwnika,
b) naprawi swój błąd, zanim jego przeciwnik wykona następne uderzenie,(ii) Udzielił błędnej informacji co do liczby wykonanych uderzeń podczas rozgrywania dołka i nie naprawił swojego błędu, zanim przeciwnik wykonał następne uderzenie, (iii) Udzielił błędnej informacji co do całkowitej liczby uderzeń wykonanych podczas rozgrywania dołka, a ten fakt zmienia u przeciwnika sposób rozumienia wyniku na danym dołku, chyba że naprawi swój błąd, zanim którykolwiek z graczy wykona uderzenie z następnego obszaru tee lub w przypadku ostatniego dołka match play, zanim wszyscy gracze opuścili putting green.
Uważa się, że gracz udzielił błędnej informacji nawet w wypadku, gdy nie zdawał sobie sprawy z otrzymania kary. Obowiązkiem gracza jest znajomość Reguł.
9-3. Stroke play
Zawodnik, który otrzymał karę, powinien o tym poinformować swego markera najszybciej, jak to możliwe.
KOLEJNOŚĆ GRY (REGUŁA 10)
10-1. Match play
a. Podczas rozpoczęcia gry
Strona posiadająca przywilej na pierwszym obszarze tee jest wyznaczona według listy startowej. W przypadku braku listy startowej przywilej powinien być przyznawany metodą losowania. Strona, która wygrywa dołek, przejmie przywilej na następnym obszarze tee. Jeżeli dołek został zremisowany, strona, która posiadała przywilej na poprzednim obszarze tee, zachowuje go.
b. Podczas rozgrywania dołka
Gdy obaj gracze rozpoczęli grę, piłka znajdująca się dalej od dołka jest uderzana jako pierwsza. Jeżeli piłki znajdują się w równej odległości od dołka lub ich pozycja w stosunku do dołka nie jest możliwa do porównania, kolejność uderzeń powinna być ustalona w drodze losowania.
Wyjątek: Reguła 30-3b (best-ball i four-ball match play). Uwaga: Jeżeli jest wiadomym, że piłka oryginalna nie będzie zagrana z miejsca położenia i od gracza wymaga się, żeby zagrał piłkę z miejsca położonego jak najbliżej tego, z którego piłka była zagrana poprzednio (patrz Reguła 20-5), kolejność uderzeń będzie ustalona według miejsca, z którego zostało wykonane poprzednie uderzenie. Jeżeli piłka może być zagrana z innego miejsca, niż z którego była zagrana poprzednio, kolejność uderzeń będzie ustalona według miejsca, gdzie spoczęła piłka oryginalna.
c. Gra poza kolejnością
Jeżeli gracz uderzy swoją piłkę, kiedy powinien to uczynić jego przeciwnik, to przeciwnik może wymagać od niego unieważnienia tak wykonanego uderzenia i powtórzenia go w poprawnej kolejności, bez kary, z miejsca położonego jak najbliższego miejsca, z którego została uderzona oryginalna piłka (patrz Reguła 20-5).
10-2 Stroke play
a. Podczas rozpoczęcia gry
Zawodnik posiadający przywilej na pierwszym obszarze tee jest wyznaczony według listy startowej. W przypadku braku listy startowej przywilej powinien być przyznany metodą losowania. Zawodnik z najmniejszą liczbą uderzeń na dołku przejmuje przywilej na następnym obszarze tee. Zawodnik z drugim najniższym wynikiem na dołku będzie uderzał jako drugi z następnego obszaru tee itp. Jeżeli dwóch lub więcej graczy będzie miało taki sam wynik na dołku, na następnym obszarze tee będą grali w tej samej kolejności, co na poprzednim obszarze tee.
Wyjątek: Reguła 32-1 (Rozgrywki handicapowe bogey, par i stableford)
b. Podczas rozgrywania dołka
Gdy zawodnicy rozpoczęli grę na dołku, piłka znajdująca się dalej od dołka jest grana jako pierwsza. Jeżeli piłki znajdują się w równej odległości od dołka lub ich pozycja w stosunku do dołka nie jest możliwa do porównania, kolejność gry powinna być ustalona w drodze losowania.
Wyjątki: Reguły 22 (piłka przeszkadzająca lub pomagająca w grze) i 31-4 (four-ball stroke play).
Uwaga: Jeżeli jest wiadomym, że piłka oryginalna nie będzie zagrana z miejsca położenia i od gracza wymaga się, żeby zagrał piłkę z miejsca położonego jak najbliżej tego, z którego piłka była zagrana poprzednio (patrz Reguła 20-5), kolejność uderzeń będzie ustalona według miejsca, z którego zostało wykonane poprzednie uderzenie. Jeżeli piłka może być zagrana z innego miejsca, niż z którego była zagrana poprzednio, kolejność uderzeń będzie ustalona według miejsca, gdzie spoczęła piłka oryginalna.
c. Gra poza kolejnością
Jeżeli zawodnik zagra poza kolejnością, nie podlega karze i piłkę należy grać tak, jak ona leży. Jeżeli jednak Komitet uzna, że zawodnicy uzgodnili grę poza kolejnością, aby dać jednemu z nich przewagę, to obaj są zdyskwalifikowani. (Wykonanie uderzenia, podczas gdy druga piłka jest w ruchu po uderzeniu z putting greenu – patrz Reguła 16-1f)
(Niewłaściwa kolejność gry w threesomes i foursomes stroke play patrz Reguła 29-3)
10-3. Piłka tymczasowa lub kolejna piłka uderzona z obszaru tee
Jeżeli gracz ma zagrać z obszaru tee piłkę tymczasową lub kolejną piłkę, musi to uczynić po tym, jak jego przeciwnik lub współzawodnik wykona swe pierwsze uderzenie. W przypadku, gdy więcej niż jeden gracz ma zagrać z obszaru tee piłkę tymczasową lub kolejną piłkę, musi zostać zachowana oryginalna kolejność . Jeżeli gracz zagra swoją piłkę tymczasową lub kolejną piłkę poza kolejnością, zastosowanie mają Reguły 10-1c lub 10-2c.
OBSZAR TEE (REGUŁA 11)
11-1. Ustawianie piłki w obszarze tee
Gdy gracz wprowadza do gry piłkę z obszaru tee, musi być ona zagrana z obrębu obszaru tee bezpośrednio z powierzchni gruntu lub zgodnego z Regulaminem kołeczka tee umieszczonego w lub na powierzchni gruntu. Dla potrzeb niniejszej Reguły, powierzchnia gruntu to także nierówności nawierzchni (ukształtowanej przez gracza lub naturalnej) oraz piasek lub inne naturalne substancje (umieszczone lub nie przez gracza). Jeżeli podczas ustawiania piłki do uderzenia gracz użyje niezgodnego z Regułami kołeczka tee lub innego przedmiotu w celu wyniesienia piłki ponad powierzchnię, zostanie on zdyskwalifikowany. Gracz może stać poza granicami obszaru tee, aby zagrać piłkę znajdującą się w jego granicach.
11-2. Znaczniki tee
Zanim gracz wykona pierwsze uderzenie dowolną piłką z obszaru tee granego dołka, znaczniki tee uważane są za umieszczone na stałe. W takich warunkach, jeżeli gracz przesunie lub pozwoli na ich przesunięcie, by ułatwić sobie ustawienie, obszar zamierzonego swingu lub linię gry, otrzyma karę za złamanie Reguły 13-2.
11-3. Gdy piłka spadnie z kołeczka tee
Jeżeli piłka, która jeszcze nie jest w grze, spadnie z kołeczka tee lub zostanie z niego strącona przez gracza podczas adresowania, może być na nim ponownie ustawiona bez kary. Jeżeli jednak w takich okolicznościach wykonane zostanie uderzenie, bez względu na to, czy piłka jest w ruchu, czy też nie, uderzenie się liczy, ale gracz nie podlega żadnej karze.
11- 4. Uderzenie spoza obszaru tee
a. Match play
Gdy gracz rozpocznie rozgrywanie dołka spoza obszaru tee, przeciwnik może natychmiast zażądać anulowania tego uderzenia i zagrania piłki, bez kary, z obszaru tee.
b. Stroke play
Gdy gracz rozpocznie rozgrywanie dołka spoza obszaru tee, otrzymuje karę dwóch uderzeń i musi ponowić zagranie piłki, ale z obszaru tee. Jeżeli gracz wykona uderzenie z kolejnego obszaru tee bez poprzedniego naprawienia swego błędu lub w przypadku grania ostatniego dołka rundy opuści ostatni putting green bez zgłoszenia chęci naprawienia swego błędu, jest zdyskwalifikowany. Uderzenia spoza obszaru tee oraz wszystkie następne uderzenia wykonane przez zawodnika przed naprawą tego błędu nie są doliczane do jego wyniku.
11- 5. Uderzenie ze złego obszaru tee
Stosowane są założenia Reguły 11-4
SZUKANIE I IDENTYFIKACJA PIŁKI (REGUŁA 12)
12 – 1. Szukanie piłki; znalezienie piłki
Przy poszukiwaniu piłki gdziekolwiek na terenie pola golfowego gracz może dotykać i przechylać długą trawę, sitowie, krzaki itp., lecz tylko w takim stopniu, by umożliwić znalezienie i rozpoznanie piłki, pod warunkiem jednak, że w trakcie tego procesu poszukiwania nie zostanie poprawione położenie piłki, obszaru zamierzonego ustawienia lub swingu czy też linii gry. Gracz nie musi koniecznie widzieć piłki podczas jej uderzenia. W obrębie hazardu, jeżeli piłka zakryta jest naturalnymi utrudnieniami ruchomymi lub piaskiem, gracz może usunąć przez sondowanie lub grabienie kijem golfowym, czy też w inny sposób tyle naturalnych utrudnień ruchomych lub piasku, ile potrzeba, by zobaczyć jakiś fragment piłki.
Jeżeli usunięto zbyt dużo naturalnych utrudnień ruchomych lub piasku gracz nie jest karany, lecz piłka musi zostać ponownie zakryta tak, by tylko niewielka jej część była widoczna. Jeżeli przy usuwaniu naturalnych utrudnień ruchomych lub piasku piłka zostanie przemieszczona, gracz nie zostanie ukarany, lecz piłka musi zostać odłożona na swoją pierwotną pozycję i w razie konieczności przykryta. W sprawie usuwania naturalnych utrudnień ruchomych poza hazardem: patrz Reguła 23-1.
Jeżeli piłka leżąca w lub na sztucznym utrudnieniu, lub w nienormalnych warunkach ziemnych, zostanie przypadkowo przemieszczona podczas poszukiwań, gracz nie otrzymuje kary, lecz piłka musi zostać odłożona na miejsce, chyba że gracz postanowi postępować zgodnie z Regułą 24-1b, 24-2b lub 25-1b w zależności od tego, która ma zastosowanie. Jeżeli gracz odłoży piłkę na miejsce, to nadal ma prawo postępować zgodnie z Regułą 24-1, 24-2 lub 25-1b, jeżeli taka ma zastosowanie.
Jeżeli przypuszcza się, że piłka leży w wodzie w obrębie przeszkody wodnej, gracz może sondować kijem golfowym lub w inny sposób w celu jej znalezienia. Jeżeli podczas takich poszukiwań piłka zostanie przemieszczona, to piłka musi zostać położona na swoje poprzednie miejsce, chyba że gracz postanowi zastosować Regułę 26-1.
Nie ma kary za spowodowanie przemieszczenia piłki pod warunkiem, że jej przemieszczenie było bezpośrednim skutkiem czynności poszukiwania. W innym przypadku gracz podlega karze jednego uderzenia zgodnie z Regułą 18-2a.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 12-1: Match play – przegranie dołka; Stroke play – dwa uderzenia.
12-2. Identyfikacja piłki
Odpowiedzialność za granie właściwą piłką ponosi gracz. Każdy gracz powinien umieścić na swej piłce swój znak identyfikacyjny. Jeżeli gracz ma powód, aby wierzyć, że piłka w spoczynku to jego piłka i konieczne jest podniesienie jej w celu identyfikacji, to może ją podnieść w tym celu bez kary. Przed podniesieniem piłki gracz musi ogłosić swój zamiar swemu przeciwnikowi w match play lub swemu markerowi albo współzawodnikowi w stroke play, jak również zaznaczyć pozycję piłki. Następnie może podnieść piłkę pod warunkiem, że da swemu przeciwnikowi, markerowi lub współzawodnikowi możliwość obserwowania podnoszenia i odkładania piłki na miejsce. Jeżeli piłka jest podnoszona zgodnie z Regułą 12-2, to nie może być ona oczyszczona w stopniu większym niż jest to konieczne do jej rozpoznania.
Jeżeli piłka jest piłką gracza a on nie zastosuje się do całości lub części tej procedury lub Jeśli podniesie piłkę w celu jej identyfikacji, kiedy nie jest to konieczne, gracz otrzymuje karę jednego uderzenia.
Jeżeli piłka jest piłką gracza, gracz musi odłożyć ją na miejsce. Jeżeli gracz nie zastosuje się do tego, poniesie karę ogólną za złamanie Reguły 12-2 i nie otrzyma żadnej dodatkowej kary za złamanie niniejszej Reguły.
Uwaga: Jeżeli oryginalne warunki miejsca, w którym piłka ma być położona lub odłożona zostały zmienione, patrz Reguła 20-3b.
*KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 12-2: Match play – przegranie dołka; Stroke play – dwa uderzenia.
*Jeżeli gracz poniesie karę ogólną za złamanie Reguły 12-2, nie otrzymuje żadnej dodatkowej kary za złamanie niniejszej Reguły.
PIŁKA GRANA Z MIEJSCA POŁOŻENIA (REGUŁA 13)
13-1. Postanowienia ogólne
Piłka musi być grana z miejsca położenia, chyba że Reguły stanowią inaczej. (Piłka będąca w spoczynku przesunięta – patrz Reguła 18).
13-2. Poprawianie położenia piłki, obszaru zamierzonego ustawienia lub zamachu, lub linii gry.
Gracz nie może sam poprawiać lub pozwalać na poprawę:
a) pozycji lub położenia jego piłki,
b) obszaru swego zamierzonego ustawienia lub zamachu,
c) swej linii gry lub rozsądnego jej przedłużenia poza dołek,
d) obszaru, w obrębie którego będzie upuszczał lub kładł piłkę, poprzez wykonywanie następujących czynności:
• dociskanie kija do podłoża;
• przesuwanie, zginanie lub łamanie wszystkiego co rośnie, lub jest przytwierdzone (włączając sztuczne utrudnienia nieruchome i obiekty wyznaczające granice pola);
• tworzenie lub eliminowanie nierówności terenu;
• usuwanie lub ugniatanie piasku, luźnej ziemi, odłożonych na miejsce kawałków wyrwanej darni, lub innych kawałków ułożonej darni;
• usuwanie rosy, szronu lub wody.
Jednak gracz nie otrzymuje kary, jeżeli taka czynność ma miejsce:
a) podczas opierania lekko kija o podłoże przy adresowaniu piłki;
b) podczas normalnego ustawiania się;
c) podczas wykonania uderzenia lub odciągnięcia kija golfowego do tyłu w celu wykonania uderzenia i uderzenie zostało wykonane;
d) podczas tworzenia lub usuwania nierówności terenu w obszarze tee (Reguła 11-1) lub podczas usuwania rosy, szronu lub wody z obszaru tee;
e) na putting greenie podczas usuwania piasku lub luźnej ziemi lub naprawiania uszkodzenia nawierzchni (Reguła 16-1).
Wyjątek: piłka w obrębie hazardu – patrz Reguła 13-4.
13-3. Kształtowanie warunków do ustawienia się
Podczas ustawiania się do uderzenia, gracz ma prawo stabilnie ustawić stopy, lecz robiąc to, nie może kształtować podłoża.
13-4. Piłka w hazardzie; działania zabronione
O ile Reguły nie mówią inaczej, przed wykonaniem uderzenia piłki znajdującej się w hazardzie (bunkrze lub przeszkodzie wodnej) lub piłki, która po podniesieniu z hazardu może być w hazardzie upuszczona lub położona, gracz nie może:
a) testować stanu tego hazardu lub innego podobnego hazardu,
b) dotykać ręką lub kijem golfowym ziemi w hazardzie lub wody w przeszkodzie wodnej,
c) dotykać lub przesuwać naturalnego utrudnienia ruchomego leżącego w obrębie lub stykającego się z hazardem.
Wyjątki:
1. Zakładając, że nie zostało zrobione nic, co mogłoby uchodzić za testowanie stanu hazardu lub poprawienie położenia piłki, nie ma kary, jeżeli gracz:
a) dotknie ziemi lub naturalnego utrudnienia ruchomego w każdym hazardzie lub wody w przeszkodzie wodnej na skutek lub w celu zapobieżenia upadkowi, przy usuwaniu sztucznego utrudnienia, podczas mierzenia lub zaznaczania pozycji, wydobywania, podnoszenia, kładzenia lub odkładania piłki, zgodnie
z odpowiednią Regułą,
b) położy swoje kije golfowe w hazardzie.
2. Po wykonaniu uderzenia, jeżeli piłka w dalszym ciągu znajduje się w hazardzie lub została podniesiona z hazardu i może być w nim upuszczona lub położona, gracz może wygładzić piasek lub ziemię w hazardzie pod warunkiem, że nie zostało zrobione nic, co byłoby niezgodne z Regułą 13-2 w odniesieniu do następnego uderzenia. Jeżeli po uderzeniu piłka znajduje się poza hazardem, gracz może wygładzić piasek lub ziemię w hazardzie bez ograniczeń.
3. Jeżeli gracz uderzył piłkę z hazardu i piłka spocznie w innym hazardzie, Reguła 13-4a nie ma zastosowania w stosunku do kolejnych działań podjętych w hazardzie, z którego uderzenie zostało wykonane.
Uwaga: Gracz może w każdej chwili, łącznie z momentem adresowania piłki lub przy odwodzeniu kija do tyłu w celu uderzenia piłki, dotknąć kijem golfowym lub w inny sposób każdego sztucznego utrudnienia, lub konstrukcji określonej przez Komitet mianem integralnej części pola golfowego lub każdej trawy, krzewu, drzewa i innych rosnących tam roślin.
KARA ZA ZłAMANIE REGUŁY: Match play – przegranie dołka; Stroke play – dwa uderzenia.
(Szukanie piłki – patrz Reguła 12-1)
(Ulga w przypadku piłki w przeszkodzie wodnej – patrz Reguła 26
UDERZENIE PIŁKI (REGUŁA 14)
14-1. Piłka musi być poprawnie uderzona
Piłka musi być poprawnie uderzona główką kija i nie może być popychana, podbierana lub ciągnięta.
14-2. Pomoc
Podczas wykonania uderzenia gracz nie może:
a) otrzymywać pomocy fizycznej lub być osłaniany przed żywiołami;
b) pozwalać swojemu caddiemu, partnerowi lub caddiemu partnera
na ustawianie się na linii gry lub linii puttowania, lub blisko ich przedłużenia poza piłkę.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 14-1 lub 14-2: Match play – przegranie dołka; stroke play – dwa uderzenia.
14-3. Nienaturalne przyrządy, nietypowy sprzęt i nietypowe używanie sprzętu
R&A zastrzega sobie prawo do zmiany w dowolnym czasie Reguł dotyczących nienaturalnych przyrządów, nietypowego sprzętu i nietypowego używania sprzętu oraz wydawania lub zmian w interpretacjach odnoszących się do tych Reguł. Gracz mający wątpliwości, czy używany przez niego sprzęt spowoduje złamanie Reguły 14-3, powinien skontaktować się z R&A. Producent powinien dostarczyć do R&A próbny model sprzętu, który ma zamiar wytwarzać, w celu otrzymania decyzji stwierdzającej, czy jego użycie przez gracza podczas regulaminowej rundy spowoduje złamanie Reguły 14-3. Taki próbny model stanie się własnością R&A i będzie służył do celów porównawczych. Jeżeli producent nie dostarczy próbnego modelu przed rozpoczęciem produkcji oraz/lub przed przeprowadzeniem działań marketingowych, ryzykuje, że sprzęt ten może się okazać niezgodny z wymogami Reguł gry w golfa.
O ile Reguły nie stanowią inaczej, podczas regulaminowej rundy gracz nie może korzystać z nienaturalnych przyrządów, nietypowego sprzętu lub używać jakiegokolwiek sprzętu w nietypowy sposób:
a) który może graczowi pomóc w wykonaniu uderzenia lub w jego grze,
b) w celu określenia lub mierzenia odległości oraz oceny warunków, które mogą wpłynąć na jego grę,
c) który pomoże mu w trzymaniu kija golfowego, poza następującymi wyjątkami:
(i) gracz może założyć gładkie rękawiczki;
(ii) gracz może używać żywicy, proszku oraz osuszających lub nawilżających substancji;
(iii) ręcznik lub chusteczka mogą być owinięte na rączce (gripie) kija golfowego.
Wyjątki:
1. Gracz nie łamie niniejszej Reguły, jeżeli:
a) sprzęt lub urządzenie jest zaprojektowane w celu korygowania lub posiada właściwości korygujące stan zdrowia;
b) gracz posiada udokumentowany medyczny powód upoważniający go do używania sprzętu lub urządzenia;
c) Komitet uważa, że użycie sprzętu lub urządzenia nie daje graczowi żadnej nieuzasadnionej przewagi w stosunku do innych graczy.
2. Gracz nie łamie niniejszej Reguły, jeżeli używa sprzętu w sposób ogólnie akceptowalny.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 14-3: Dyskwalifikacja.
Uwaga: Komitet może wprowadzić Regułę Lokalną zezwalającą graczom na używanie urządzeń do określenia lub mierzenia wyłącznie odległości.
14-4. Kilkakrotne trafienie w piłkę
Jeżeli kij gracza trafi w piłkę więcej niż jeden raz podczas wykonywania jednego uderzenia, gracz musi zaliczyć jedno uderzenie oraz dodać jedno uderzenie karne, otrzymując w sumie dwa uderzenia.
14-5. Granie piłki będącej w ruchu
Gracz nie może wykonać uderzenia swojej piłki, gdy ta jest w ruchu.
Wyjątki:
• piłka spadająca z kołeczka tee (Reguła 11-3);
• kilkakrotne trafienie w piłkę (Reguła 14-4);
• piłka poruszająca się w wodzie (Reguła 14-6).
Jeżeli piłka zacznie się poruszać zaraz po tym, jak gracz rozpoczął uderzenie lub zamach do tyłu w celu wykonania uderzenia, nie zostanie ukarany za złamanie niniejszej Reguły za granie piłki będącej w ruchu, jednakże nie jest chroniony przed żadną inną karą wynikającą ze złamania następujących Reguł:
• piłka w spoczynku przemieszczona przez gracza (Reguła 18-2a);
• piłka w spoczynku przemieszczona po zaadresowaniu (Reguła 18-2b);
(Świadoma zmiana kierunku ruchu piłki lub jej zatrzymanie przez gracza, partnera lub caddiego – patrz Reguła 1-2)
14-6. Piłka poruszająca się w wodzie
Gdy piłka porusza się w wodzie w obrębie przeszkody wodnej, gracz może, bez narażenia się na karę, wykonać uderzenie, lecz nie może nadmiernie opóźniać wykonania uderzenia, świadomie czekając, aż wiatr lub nurt wody poprawi pozycję piłki. Piłka poruszająca się w wodzie w obrębie przeszkody wodnej może być podniesiona, jeżeli gracz postanowi postępować zgodnie z Regułą 26.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 14-5 lub 14-6: Match play – przegranie dołka; stroke play – dwa uderzenia.
NIEWŁAŚCIWA PIŁKA, PODMIENIONA PIŁKA (REGUŁA 15)
15-1. Postanowienia ogólne
Gracz musi wbić do dołka tę samą piłkę, którą zagrał z obszaru tee, chyba że ta piłka została zgubiona, znalazła się poza granicami pola (out of bounds) lub gracz podmienił tę piłkę na inną, niezależnie od tego, czy taka podmiana jest dozwolona – patrz Reguła 15-2. Jeżeli gracz zagra piłką niewłaściwą – patrz Reguła 15-3.
15-2. Piłka podmieniona
Gracz może podmienić piłkę, jeżeli postępuje zgodnie z Regułą, która pozwala graczowi zagrać, upuścić lub położyć drugą piłkę, by umożliwić dokończenie rozgrywania dołka. Wówczas piłka podmieniona staje się piłką w grze. Jeżeli gracz podmieni piłkę, pomimo że Reguły na to nie zezwalają, piłka podmieniona nie staje się piłką niewłaściwą; staje się piłką w grze.
Jeżeli błąd nie zostanie naprawiony zgodnie z Regułą 20-6 i gracz wykona uderzenie w niewłaściwie podmienioną piłkę, przegrywa dołek w match play lub otrzymuje karę dwóch uderzeń karnych w stroke play zgodnie z odpowiednią Regułą i w stroke play gracz musi dokończyć dołek piłką podmienioną.
Wyjątek: Jeżeli gracz otrzyma karę za wykonanie uderzenia z niewłaściwego miejsca, nie ma dodatkowej kary za podmienienie piłki, kiedy nie było to dozwolone.
(Gra z niewłaściwego miejsca – patrz Reguła 20-7)
15-3. Niewłaściwa piłka
a. Match play
Jeżeli gracz wykona uderzenie w niewłaściwą piłkę, przegrywa dołek. Jeżeli niewłaściwa piłka należy do innego gracza, jej właściciel musi położyć ją w miejscu, z którego została po raz pierwszy zagrana, jako niewłaściwa piłka. Jeżeli gracz i przeciwnik zamienią piłki podczas rozgrywania dołka, pierwszy z nich, który wykonał uderzenie w niewłaściwą piłkę, przegrywa dołek; gdy nie można tego ustalić, gra na dołku zostanie dokończona tak zamieniony mi piłkami.
Wyjątek: Nie ma kary, jeżeli gracz wykona uderzenie w niewłaściwą piłkę, poruszającą się w wodzie, w przeszkodzie wodnej. Wszystkie uderzenia wykonane w niewłaściwą piłkę, poruszającą się w wodzie, w przeszkodzie wodnej, nie są doliczane do wyniku gracza. Gracz musi poprawić swój błąd przez zagranie właściwą piłką lub przez działanie zgodne z Regułami.
b. Stroke play
Jeżeli zawodnik wykona uderzenie lub uderzenia w niewłaściwą piłkę, otrzymuje karę dwóch uderzeń. Zawodnik musi naprawić swój błąd poprzez zagranie poprawnej piłki lub postąpić zgodnie z Regułami. Jeżeli nie naprawi swego błędu przed wykonaniem uderzenia z następnego obszaru tee lub w razie rozgrywania ostatniego dołka rundy, nie zgłosi zamiaru naprawienia swego błędu przed zejściem z putting greenu, zostanie zdyskwalifikowany. Uderzenia wykonane w niewłaściwą piłkę nie zaliczają się do wyniku zawodnika. Jeżeli niewłaściwa piłka należy do innego zawodnika, jej właściciel musi położyć piłkę w miejscu, z którego niewłaściwa piłka została zagrana po raz pierwszy.
Wyjątek: Nie ma kary, jeżeli gracz wykona uderzenie w niewłaściwą piłkę, poruszającą się w wodzie, w przeszkodzie wodnej. Wszystkie uderzenia wykonane w niewłaściwą piłkę, poruszającą się w wodzie, w przeszkodzie wodnej, nie są doliczane do wyniku gracza.
(Zmienione miejsce, na którym piłka ma być położona lub ponownie odłożona – patrz Reguła 20-3b)
(Miejsce nie do określenia – patrz Reguła 20-3c)
PUTTING GREEN (REGUŁA 16)
16-1. Postanowienia ogólne
a. Dotykanie linii puttowania
Linia puttowania nie może być dotykana poza następującymi sytuacjami:
(i) gracz może usunąć naturalne utrudnienia ruchome pod warunkiem, że nie będzie czegokolwiek dociskał;
(ii) przy adresowaniu piłki gracz może umieścić kij przed piłką pod warunkiem, że nie będzie czegokolwiek dociskał;
(iii) przy mierzeniu Reguła 18-6;
(iv) przy podnoszeniu lub odkładaniu piłki Reguła 16-1b;
(v) przy dociskaniu znacznika piłki;
(vi) przy naprawianiu miejsc po starych dołkach lub śladów po piłkach
na putting greenie Reguła 16-1c;
(vii) przy usuwaniu sztucznych utrudnień ruchomych Reguła 24-1.
(Wskazywanie linii puttowania na putting greenie – patrz Reguła 8-2b)
b. Podnoszenie i czyszczenie piłki
Piłka znajdująca się na putting greenie może być podniesiona i w razie potrzeby oczyszczona. Przed podniesieniem piłki jej pozycja musi być zaznaczona i tak podniesiona piłka musi być odłożona na pierwotną pozycję (patrz Reguła 20-1).
c. Naprawianie śladów po starych dołkach, po piłkach oraz innych uszkodzeń
Gracz może naprawić ślad po starym dołku lub uszkodzenie putting greenu spowodowane uderzeniem piłki bez względu na to, czy piłka gracza leży na putting greenie, czy nie. Jeżeli podczas naprawy piłka lub jej znacznik zostaną przesunięte, piłka lub jej znacznik muszą zostać odłożone na swoją oryginalną pozycję. Nie ma kary w takim przypadku, o ile przesunięcie piłki lub znacznika nastąpiło jako bezpośredni efekt naprawy śladu po starym dołku lub naprawy uszkodzenia nawierzchni putting greenu spowodowanego uderzeniem piłki. Inne uszkodzenia putting greenu nie mogą być naprawiane, jeżeli naprawa taka może pomóc graczowi w dalszym rozegraniu dołka. W innym przypadku obowiązuje Reguła 18.
d. Sprawdzanie nawierzchni
Podczas rozgrywania dołka gracz nie może sprawdzać nawierzchni putting greenu przez toczenie piłki, drapanie trawy czy przesuwanie po niej ręką.
Wyjątek: Pomiędzy rozgrywanymi dołkami gracz może sprawdzać nawierzchnię każdego greenu treningowego oraz greenu ostatnio rozgrywanego dołka, chyba że Komitet zabronił takiego działania (patrz uwaga 2 do Reguły 7-2).
e. Stawanie okrakiem nad linią puttowania lub stanie na niej
Gracz nie może wykonać uderzenia na putting greenie, ustawiając się okrakiem nad linią puttowania lub jedną ze stóp dotykając linii puttowania lub jej przedłużenia poza piłką.
Wyjątek: Nie ma kary za niezamierzone ustawienie okrakiem na linii puttowania (lub na przedłużeniu linii za piłką) lub gdy takie ustawienie wynikało z uniknięcia stania na linii puttowania lub przewidywanej linii puttowania innego gracza.
f) Wykonanie uderzenia, podczas gdy druga piłka jest w ruchu
Gracz nie może wykonywać uderzenia, gdy druga piłka jest w ruchu po uderzeniu jej z putting greenu, chyba że gracz to uczynił, ponieważ tak wynikało z kolejności uderzeń, i wtedy nie ponosi on kary.
(Podnoszenie piłki przeszkadzającej lub pomagającej w grze, podczas gdy druga piłka jest w ruchu – patrz Reguła 22)
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 16-1: Match play – przegranie dołka; stroke play – dwa uderzenia.
(Pozycja caddiego lub partnera – patrz Reguła 14-2)
(Niewłaściwy putting green – patrz Reguła 25-3)
16-2. Piłka wisząca nad dołkiem
Gdy jakakolwiek część piłki wisi nad krawędzią dołka, graczowi udziela się wystarczająco dużo czasu, by dojść do dołka bez nadmiernego opóźniania, oraz dodatkowo dziesięć sekund na sprawdzenie, czy piłka znajduje się w spoczynku. Jeżeli do tego czasu piłka nie wpadnie do dołka, uważa się, że jest ona w spoczynku. Jeżeli po tym czasie piłka wpadnie do dołka, uważa się, że gracz umieścił piłkę w dołku swym ostatnim uderzeniem; musi on jednak dodać do wyniku na tym dołku jedno uderzenie karne; w innym przypadku Reguła nie przewiduje kary.
(Nadmierne opóźnianie gry – patrz Reguła 6-7)
FLAGA (REGUŁA 17)
17-1. Flaga przytrzymywana, wyjęta lub wznoszona
Przed wykonaniem uderzenia z dowolnego miejsca na polu golfowym gracz może zadysponować, aby flaga była przytrzymywana, wyjęta lub wznoszona w celu zaznaczenia lokalizacji dołka.
Jeżeli flaga nie jest przytrzymana, wyjęta lub wznoszona zanim gracz wykona uderzenie, nie może być przytrzymana, wyjęta lub wznoszona podczas wykonywania uderzenia, lub kiedy piłka gracza jest w ruchu, jeżeli miałoby to wpływ na ruch piłki.
Uwaga 1: Jeżeli flaga znajduje się w dołku i ktokolwiek stoi w pobliżu dołka podczas wykonywania uderzenia, uważa się, że będzie przytrzymywał flagę.
Uwaga 2: Jeżeli tuż przed uderzeniem flaga jest przytrzymywana, wyjmowana lub wznoszona przez kogokolwiek za wiedzą gracza, który nie zgłosił co do tego żadnego sprzeciwu, uważa się, że gracz na to zezwolił.
Uwaga 3: Jeżeli ktokolwiek przytrzymuje lub wznosi flagę podczas gdy wykonywane jest uderzenie, uważa się, że będzie ją przytrzymywał do czasu zatrzymania się piłki.
(Przesuwanie flagi przytrzymywanej, wyciągniętej lub wznoszonej, podczas gdy piłka znajduje się w ruchu – patrz Reguła 24-1)
17-2. Nieupoważnione przytrzymywanie flagi
Jeżeli w match play przeciwnik lub jego caddie, a w stroke play współzawodnik lub jego caddie, bez zezwolenia lub wcześniejszej zgody gracza przytrzyma, wyjmie lub wzniesie flagę w czasie, gdy gracz wykonuje uderzenie, lub gdy jego piłka jest w ruchu i jeżeli ta czynność mogłaby mieć wpływ na ruch piłki, przeciwnik lub współzawodnik otrzymuje stosowną karę.
*KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 17-1, lub 17-2: Match play – przegranie dołka; stroke play – dwa uderzenia.
* W stroke play, jeżeli ma miejsce złamanie Reguły 17-2, a piłka zawodnika następnie uderzy we flagę lub w osobę przytrzymującą flagę albo w cokolwiek co jest niesione przez tę osobę, zawodnik nie otrzymuje kary. Piłka musi być grana z miejsca spoczynku, chyba że uderzenie zostało wykonane z obszaru putting greenu.
W takim przypadku uderzenie zostaje anulowane, a piłka musi być położona na miejsce, z którego wykonano poprzednie uderzenie i ponownie zagrana.
17-3. Piłka uderzająca we flagę lub w przytrzymującego
Piłka gracza nie może uderzyć we:
a) flagę, kiedy jest przytrzymywana, wyjęta lub wznoszona,
b) osobę, która przytrzymuje lub wznosi flagę lub w cokolwiek niesione przez tę osobę,
c) flagę będącą w dołku nieprzytrzymywaną, gdy piłka została uderzona z obszaru putting greenu.
Wyjątek: kiedy flaga jest przytrzymywana, wyjęta lub wznoszona bez zgody gracza – patrz Reguła 17-2.
KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY 17-3: Match play – przegranie dołka; stroke play – dwa uderzenia i piłka musi być grana z miejsca spoczynku.
17-4. Piłka opierająca się o flagę
Jeżeli piłka gracza oparła się o flagę znajdującą się w dołku, ale do niego nie wpadła, gracz lub osoba przez niego upoważniona może przesunąć lub wyjąć flagę; jeżeli piłka wpadnie do dołka, uważa się, że gracz umieścił piłkę w dołku swoim ostatnim uderzeniem; w innym przypadku, jeżeli piłka została przesunięta w trakcie ruchu flagi, musi zostać położona na krawędzi dołka bez doliczania kary.
PIŁKA W SPOCZYNKU PRZEMIESZCZONA (REGUŁA 18)
18-1. Przez czynnik zewnętrzny
Jeżeli piłka będąca w spoczynku zostanie przemieszczona przez czynnik zewnętrzny, nie ma żadnej kary, a piłka musi zostać odłożona na miejsce.
Uwaga: Jest kwestią faktów, czy piłka została przemieszczona przez czynnik zewnętrzny. W celach zastosowania niniejszej Reguły, musi być ogólnie wiadomym lub w zasadzie pewnym, że czynnik zewnętrzny przemieścił piłkę. W razie braku takiej wiedzy lub pewności, gracz musi grać piłkę tak jak leży lub w przypadku, gdy piłka nie została odnaleziona postąpić zgodnie z Regułą 27-1 . (Piłka będąca w spoczynku przemieszczona przez inną piłkę – patrz Reguła 18-5)
18-2. Przez gracza, partnera, caddiego lub sprzęt
a. Postanowienia ogólne
Gdy piłka gracza jest w grze i jeżeli:
(i) gracz, jego partner lub jeden z ich caddich podniesie, przemieści lub dotknie celowo piłki (poza zrobieniem tego kijem podczas adresowania) lub spowoduje, że piłka się przemieści, za wyjątkiem przypadków dozwolonych zgodnie z Regułami, (ii) sprzęt gracza lub jego partnera spowoduje przemieszczenie piłki, gracz otrzymuje karę jednego uderzenia. Jeżeli piłka została przemieszczona, musi być odłożona na pierwotną pozycję, chyba że przemieszczenie piłki nastąpiło po tym, jak gracz rozpoczął uderzenie, zamach do uderzenia lub wykonał uderzenie. Reguły nie przewidują kary, jeżeli gracz niechcący spowoduje przemieszczenie swojej piłki w następujących przypadkach:
• przy poszukiwaniu piłki w hazardzie zakrytej naturalnymi utrudnieniami ruchomymi lub piaskiem, lub przy poszukiwaniu piłki w nienaturalnych warunkach ziemnych, lub przy poszukiwaniu piłki, co do której jest przekonanie, że znajduje się w wodzie w przeszkodzie wodnej (Reguła 12-1);
• przy naprawianiu miejsca po starym dołku lub po uderzeniu piłki na putting greenie (Reguła 16-1c);
• przy mierzeniu odległości (Reguła18-6);
• przy podnoszeniu piłki zgodnie z Regułami (Reguła 20-1);
• przy kładzeniu lub odkładaniu piłki na miejsce, zgodnie z Regułami (Reguła 20-3a);
• przy usuwaniu naturalnych utrudnień ruchomych na putting greenie (Reguła 23-1);
• przy usuwaniu sztucznego utrudnienia ruchomego (Reguła 24-1).
b. Piłka przemieszczająca się po zaadresowaniu
Jeżeli piłka gracza będąca w grze przemieści się, kiedy gracz zaadresował piłkę (poza ruchem wynikającym z uderzenia), uważa się, że to gracz przemieścił piłkę i otrzymuje on karę jednego uderzenia. Piłka musi być odłożona na jej pierwotną pozycję, chyba że ruch piłki nastąpił po rozpoczęciu przez gracza uderzenia i uderzenie to zostało wykonane.
18-3. Przez przeciwnika, caddiego lub sprzęt w match play
a. Podczas poszukiwań
Jeżeli podczas poszukiwań piłki gracza, przeciwnik, jego caddie lub jego sprzęt, przemieści piłkę gracza, dotknie ją lub spowoduje jej przemieszczenie, nie ma kary. Jeżeli piłka gracza została przemieszczona, musi być odłożona na pierwotne miejsce.
b. Poza poszukiwaniami
Jeżeli w przypadkach poza poszukiwaniami piłki gracza, przeciwnik, jego caddie lub sprzęt przemieści piłkę gracza, dotknie ją celowo lub spowoduje jej przemieszczenie poza przypadkami określonymi w Regułach, przeciwnik otrzymuje karę jednego uderzenia. Jeżeli piłka jest przemieszczona, musi być odłożona na pierwotne miejsce.
(Gra niewłaściwą piłką – patrz Reguła 15-3)
(Piłka przemieszczona podczas pomiaru – patrz Reguła 18-6)
18-4. Przez współzawodnika, caddiego lub sprzęt w stroke play
Jeżeli współzawodnik, jego caddie lub jego sprzęt, przemieści piłkę gracza, dotknie ją lub spowoduje jej przemieszczenie, nie ma kary. Jeżeli piłka jest przemieszczona, musi być odłożona na pierwotne miejsce.
(Gra niewłaściwą piłką – patrz Reguła 15-3)
18-5. Przez inną piłkę
Jeżeli piłka w grze będąca w spoczynku zostanie przemieszczona przez inną piłkę będącą w ruchu w efekcie uderzenia, przemieszczona piłka musi zostać odłożona na miejsce.
18-6. Piłka przesunięta podczas mierzenia
Jeżeli piłka lub jej znacznik zostaną przemieszczone podczas mierzenia w trakcie postępowania zgodnie z Regułami, lub określania zasadności zastosowania Reguły, muszą zostać odłożone na miejsce.
Nie ma kary, pod warunkiem, że ruch piłki lub znacznika nastąpił bezpośrednio pod wpływem czynności mierzenia. W przeciwnym wypadku stosuje się postanowienia Reguł 18-2a, 18-3b lub 18-4.
*KARA ZA ZŁAMANIE REGUŁY: Match play – przegranie dołka; stroke play – dwa uderzenia.
*Jeżeli gracz, od którego wymaga się odłożenia piłki na miejsce, nie uczyni tego lub wykona uderzenie w piłkę podmienioną zgodnie z Regułą 18, kiedy taka podmiana nie jest dozwolona, otrzyma karę
ogólną za złamanie Reguły 18. Nie ma żadnych dodatkowych kar wynikających z niniejszej Reguły.
Uwaga 1: Jeżeli piłka, która według niniejszej Reguły powinna być odłożona na miejsce, nie może być łatwo odzyskana, można ją zastąpić inną piłką.
Uwaga 2: Jeżeli miejsce oryginalnego położenia piłki, która ma być położona lub odłożona, zostało zmienione (patrz Reguła 20-3b).
Uwaga 3: Jeżeli miejsce odłożenia piłki nie jest możliwe do określenia (patrz Reguła 20-3c).
PIŁKA ODBITA LUB ZATRZYMANA (REGUŁA 19)
źródło:http://pzgolf.pl/rules/