Rok szkolny 2017/2018 - w zależności od pogody (bezdeszczowa) do wyboru w poniedziałki, środy lub piątki od 7 godziny lekcyjnej po wczesniejszym ustaleniu grupy z opiekunem.
Paintball – złote zasady gry.
Paintball jest dynamiczną grą zespołową, w której zawsze mamy zrealizowania określony cel. Nie ważne, czy będzie to obrona określonego miejsca, zdobycie flagi, czy przeprowadzenie VIPa, czy po prostu zlokalizowanie i wystrzelanie przeciwników. Zawsze coś się będzie działo.W zasadzie, już to pierwsze zdanie ustawia nam cały problem taktyki i strategii pod odpowiednim kątem.
Dynamika.
Paintball jest grą, w której camperzy (czyli osoby preferujące osiadły tryb gry), mają ciężkie chwile. Rzadko kiedy udaje im się z sukcesem przeforsować swój styl gry – z reguły bowiem, Ci którzy siadają za daną przeszkodą i się zza niej nie ruszają, przegrywają. Przeciwnik zachodzi ich z kilku stron i giną marnie w okopie, czy za przeszkodą.
Dlatego, odpowiednie poruszanie się po poligonie jest tak ważne. Warto tu pamiętać o kilku złotych zasadach:
1. Start gry. Tu nie ma się co oszczędzać. Po gwizdku rozpoczynającym, biegnij ile sił w nogach do z góry obranego miejsca.
2. Nie zatrzymuj się na otwartej przestrzeni. Nigdy. Zawsze, jeżeli zamierzałeś przemierzyć określony odcinek, to kontynuuj to zamierzenie aż do końca. Nie zawracaj w połowie, nie padaj na ziemię na otwartej przestrzeni. Obieraj takie odcinki do przebiegnięcia, które pozwolą Ci się bezpiecznie przemieścić.
3. Myśl. Myśl i „do przodu”, i „do tyłu” – zanim rozpoczniesz grę, spróbuj sobie w głowie zwizualizować ścieżkę, którą będziesz podążał. Obierz sobie linię pola, która będzie Ci wyznaczała rytm Twojej gry. Pomyśl, dokąd udasz się zza przeszkody do której zmierzasz. I co zrobisz, jeżeli okaże się, że droga do przodu jest niemożliwa (zbyt duża przewaga „farby” przeciwnika). Jak się zza niej wycofasz?
4. Trzymaj marker przed sobą. Jeżeli poruszasz się po terenie z wysokimi przeszkodami lub w budynkach, trzymaj marker przed oczami. Dzięki temu, tam gdzie patrzysz, tam skierowany jest Twój marker – szybciej ustrzelisz przeciwnika, niż on Ciebie…
5. Bądź nisko na nogach. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej wykonać unik, trudniej będzie Cię trafić i możesz sprawniej przemieszczać się pomiędzy przeszkodami.
6. Graj tak, by mieć przegląd pola – staraj się widzieć co się na nim dzieje i do tego dostosuj swoje poczynania. Bądź mobilny i reaguj! Nadrzędnym celem jest sukces drużyny!
I na koniec, jedna uwaga: jeżeli na drugi dzień po grze, nie będziesz miał zakwasów, a zamiast nich zobaczysz odleżyny, to znaczy, że nie zastosowałeś się do powyższych zasad
Współpraca.
Paintball jest grą zespołową. „Samotny wilk”, Rambo, czy inny terminator, nie mają tu szans. Grając, zawsze pamiętaj, że to nie jest mecz, w którym liczysz się tylko Ty i to ilu przeciwników wyeliminujesz – grasz dla drużyny!
1. Znajdź sobie partnera. Stwórzcie duet, który będzie współpracował i poruszał się razem po poligonie. Od tego momentu, jesteście na siebie skazani i nawzajem za siebie odpowiedzialni.
2. Gadaj z Twoim partnerem i resztą drużyny. Nie bój się głośno krzyknąć, gdzie są przeciwnicy, co robią. Informuj o tym, co widzisz na poligonie. Najczęściej jest tak, że wydaje Ci się, że to, co widzisz, muszą widzieć również pozostali gracze z Twojej ekipy. Tak jednak nie jest. Każdy jest skupiony na swoim fragmencie pola i najczęściej nie wiem co się dzieje nawet blisko jego stanowiska. Dlatego, trzeba gadać, a nawet krzyczeć.
3. Poruszajcie się w taki sposób, by pokryć maksymalnie duży obszar poligonu. W paintballu trzeba się ruszać
4. Praca w dwójce, z Twoim partnerem, oznacza dla Was:
– że nie wolno Wam poruszać się w jednej linii (jeden przed drugim) – bo nawet, jeżeli ten pierwszy uniknie trafienia, to ten drugi na pewno przyjmie je klatę.
– że nie wolno Wam wbiegać za tą samą przeszkodę (będzie się Wam trudniej zza niej wydostać),
– że dzięki partnerowi, możesz się poruszać w taki sposób, że jedną stronę masz zawsze zabezpieczoną (Ty patrzysz przed siebie i w lewo – on przed siebie i w prawo). Minimalizujecie w ten sposób ryzyko „wzięcia w kleszcze”.
5. Pomimo tego, że grasz w dwójce, masz do zrealizowania określony cel nadrzędny – dlatego, musicie współpracować z resztą WASZEJ GRUPY!
I na koniec – kilka uwag od nas, organizatorów.
Pamiętaj, że paintball jest grą dla ludzi wyluzowanych. Nie spinaj się – baw się! Przyjdź z dobrym humorem – o resztę, zadbają Twoi instruktorzy. Jeżeli boisz się bólu, to znaczy, że paintball znasz tylko z opowieści. Tak naprawdę, jest to gra, gdzie ból nie jest dominującym wrażeniem I nie może być on pretekstem do campienia w krzakach Jeżeli szukasz relaksu połączonego z adrenaliną, gry, która pozwoli Ci zapomnieć o codzienności, to właśnie ją znalazłeś!
Źródło: https://trekkingclub.wordpress.com/2012/04/24/paintball-poruszanie-sie-po-poligonie/
Paintball: podstawowe zasady
Kluczem do udanej rozgrywki jest to, by wszyscy uczestnicy wiedzieli co i jak. Wystarczy kilka ustaleń oraz parę minut na zapoznanie graczy z podstawowymi zasadami, by potem wszystko potoczyło się gładko.
Po pierwsze: Granice
Upewnij się, że granice terenu gry są jasno oznaczone i że wszyscy wiedzą jak one przebiegają. Wielkość pola powinna być dostosowana do ilości graczy - 100x500m to powierzchnia odpowiednia dla sześciu graczy, ale nie dla szesnastu. Jeśli przewidujecie stworzenie baz drużyn, to lepiej, żeby były one odpowiednio oddalone i żeby z żadnej z baz nie było widać innej. Oczywiście w przypadku gry w speedball sprawa będzie miała się inaczej.
Po drugie: Bezpieczna strefa
Bezpieczna strefa to miejsce, gdzie nie powinna trafić żadna kulka - musi więc być więc odpowiednio oddalona od terenu gry. Udają się do niej gracze, którzy zostaną wyeliminowani oraz osoby, które chcą zdjąć maskę w celu jej wyczyszczenia. Można też zostawić w niej sprzęt w przerwie między rozgrywkami.
Gracz, który został wyeliminowany powinien oznajmić to innym i udać się do bezpiecznej strefy z uniesionymi rękami. Jeśli w grze biorą udział osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z paintballem, schodząc z pola gry warto powtarzać komunikat o wyeliminowaniu co kilka chwil.
Po trzecie: Cel gry
Ustalcie dokładnie jaki jest cel gry i upewnijcie się, że wszyscy to rozumieją. Czy chodzi po prostu o wyeliminowanie przeciwnika? A może spróbujcie powalczyć o flagę - jest to jeden z najpopularniejszych scenariuszy paintballowych. Gracze dzielą się na dwie drużyny, każda posiada swoją bazę. Między nimi umieszczona jest flaga. Celem gry jest zdobycie flagi i doniesienie jej do bazy przeciwnika. Jeśli zawodnik niosący flagę zostaje wyeliminowany, pozostawia flagę w miejscu, do którego ją doniósł. Inne znane scenariusze to np. obrona twierdzy czy ochrona VIP-a.
Po czwarte: Czas
Ustalcie sobie granicę czasową: nikogo nie bawi gra, która ciągnie się jak flaki z olejem, a zawodnikom nieśpieszno jest ryzykować zbyt gwałtowne ruchy. Istnieją dwa sposoby mierzenia czasu - albo od rozpoczęcia gry, albo od momentu, gdy pierwsza osoba zostaje wyeliminowana. Pamiętajcie, że dla niej długa gra będzie szczególnie nieprzyjemna.
Po piąte: Drużyny
Podział na drużyny musi być uczciwy: jeśli niektórzy gracze mają znacząco większe doświadczenie niż inni nie powinni znaleźć się w jednej ekipie. Ilość ludzi w każdej drużynie powinna być, o ile to możliwe, jednakowa. Przynależność do drużyny oznaczcie w wyraźny sposób, np. za pomocą kolorowych opasek.
Po szóste: Jak zacząć?
Każda z drużyn udaje się do swojej bazy. Gdy drużyna dotrze do bazy, sygnalizuje gotowość (okrzyk „gotowi"), a po otrzymaniu odpowiedzi ogłasza rozpoczęcie gry (okrzyk: „zaczynamy").
Po siódme: Trafienia
Przed grą upewnijcie się, że wszyscy uczestnicy tak samo rozumieją, czym jest trafienie: na przykład czy trafienie w sprzęt liczy się czy nie? W różnych drużynach i grach zwyczaje są różne. Czasem gracze umawiają się, że trafienie w nogę lub w ramię liczy się słabiej i potrzeba kilku takich śladów, by zostać wyeliminowanym. Odprysk farby z kulki, która uderzyła blisko gracza oczywiście trafieniem nie jest, podobnie jak uderzenie kulki, która się odbiła. Jeśli nie jesteś pewien, czy zostałeś trafiony (na przykład: jeśli poczułeś uderzenie w plecy, ale sądzisz, że kulka nie zostawiła śladu), krzyknij „sprawdzenie" i poproś najbliższego gracza o to, by rzucił okiem. Jeśli nie zostałeś wyeliminowany, krzyknij „gramy".
Po ósme: Bezpieczeństwo
Przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich to: noszenie masek przez cały czas (po zakończeniu gry aż do momentu zabezpieczenia broni), nie spożywanie alkoholu przed grą, nie strzelanie na oślep oraz zezwolenie na poddawanie się zawodników. Do tego oczywiście: zachowanie minimum zdrowego rozsądku!
Źródło: http://portalaktywni.com/aktualnosci/paintball-podstawowe-zasady/
Podstawy taktyki painballowej |
Jako niedoświadczony gracz na pewno nie chcesz zrobić nic głupiego co mogłoby doprowadzić do trafienia w pierwszych minutach gry. Żeby tego uniknąć musisz znać podstawowe zasady i strategie gry. Niektóre, ale nie wszystkie, z taktyk wykorzystywanych w wojsku są przydatne także w paintballu. Na pewno fakt iż obejrzałeś wszystkie części "Rambo" nie nauczy cię jak podchodzić przeciwnika. |
Źródło: http://paintballkielce.vgh.pl/readarticle.php?article_id=2
Szkolny Klub Paintball w Szkole Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 6
7 czerwca 2016 r. w placówce się przy ulicy Książęcej 149, w której znajduje się Publiczne Przedszkole nr 2, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 i Niepubliczne Gimnazjum nr 6, odbył się Dzień Sportu. Jednocześnie tego właśnie dnia Szkolny Klub Paintball oficjalnie rozpoczął rozgrywki.
Wszyscy uczestnicy w pełni zaangażowali się w żywiołową zabawę. Każdy miał okazję odegrać rolę w interesujących, stworzonych na tę okazję paintballowych scenariuszach. Na terenie specjalnie przygotowanym przez rodziców i pracowników szkoły rozegrane zostały paintballowe bitwy. Na polu walki spotkały się mieszane drużyny chłopców i dziewcząt z klasy 6 SP i 1 klasy Gimnazjum. Drużyny 3 i 4 osobowe ubrane w stroje, do których nie mają „sentymentu” (w przyszłości planuje się dokupienie typowych strojów do gry) walczyły pomiędzy oponami, krzakami i drzewami, zawodnicy skradali się w wysokiej trawie, kolorowe kulki zostawiały ślady na ubraniach przeciwników. Dziewczyny nie ustępowały chłopcom.
W grze paintball to współpraca i pomysłowość nie tylko celność decyduje o zwycięstwie. To znakomita alternatywa dla gier komputerowych, które tak bardzo zajmują czas naszym podopiecznych. Paintball to świetna zabawa w drużynowej rywalizacji, co prawda są wygrani i przegrani, ale na tym właśnie polega prawdziwa rywalizacja.