Nawigacja

Zajęcia pozalekcyjne

Szkolny Klub Paintball

Rok szkolny 2017/2018 - w zależności od pogody (bezdeszczowa) do wyboru w poniedziałki, środy lub piątki od 7 godziny lekcyjnej po wczesniejszym ustaleniu grupy z opiekunem.

Paintball – złote zasady gry.

Paintball jest dynamiczną grą zespołową, w której zawsze mamy zrealizowania określony cel. Nie ważne, czy będzie to obrona określonego miejsca, zdobycie flagi, czy przeprowadzenie VIPa, czy po prostu zlokalizowanie i wystrzelanie przeciwników. Zawsze coś się będzie działo.W zasadzie, już to pierwsze zdanie ustawia nam cały problem taktyki i strategii pod odpowiednim kątem.

Dynamika.

Paintball jest grą, w której camperzy (czyli osoby preferujące osiadły tryb gry), mają ciężkie chwile. Rzadko kiedy udaje im się z sukcesem przeforsować swój styl gry – z reguły bowiem, Ci którzy siadają za daną przeszkodą i się zza niej nie ruszają, przegrywają. Przeciwnik zachodzi ich z kilku stron i giną marnie w okopie, czy za przeszkodą.

Dlatego, odpowiednie poruszanie się po poligonie jest tak ważne. Warto tu pamiętać o kilku złotych zasadach:

1. Start gry. Tu nie ma się co oszczędzać. Po gwizdku rozpoczynającym, biegnij ile sił w nogach do z góry obranego miejsca.

2. Nie zatrzymuj się na otwartej przestrzeni. Nigdy. Zawsze, jeżeli zamierzałeś przemierzyć określony odcinek, to kontynuuj to zamierzenie aż do końca. Nie zawracaj w połowie, nie padaj na ziemię na otwartej przestrzeni. Obieraj takie odcinki do przebiegnięcia, które pozwolą Ci się bezpiecznie przemieścić.

3. Myśl. Myśl i „do przodu”, i „do tyłu” – zanim rozpoczniesz grę, spróbuj sobie w głowie zwizualizować ścieżkę, którą będziesz podążał. Obierz sobie linię pola, która będzie Ci wyznaczała rytm Twojej gry. Pomyśl, dokąd udasz się zza przeszkody do której zmierzasz. I co zrobisz, jeżeli okaże się, że droga do przodu jest niemożliwa (zbyt duża przewaga „farby” przeciwnika). Jak się zza niej wycofasz?

4. Trzymaj marker przed sobą. Jeżeli poruszasz się po terenie z wysokimi przeszkodami lub w budynkach, trzymaj marker przed oczami. Dzięki temu, tam gdzie patrzysz, tam skierowany jest Twój marker – szybciej ustrzelisz przeciwnika, niż on Ciebie…

5. Bądź nisko na nogach. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej wykonać unik, trudniej będzie Cię trafić i możesz sprawniej przemieszczać się pomiędzy przeszkodami.

6. Graj tak, by mieć przegląd pola – staraj się widzieć co się na nim dzieje i do tego dostosuj swoje poczynania. Bądź mobilny i reaguj! Nadrzędnym celem jest sukces drużyny!

I na koniec, jedna uwaga: jeżeli na drugi dzień po grze, nie będziesz miał zakwasów, a zamiast nich zobaczysz odleżyny, to znaczy, że nie zastosowałeś się do powyższych zasad

Współpraca.

Paintball jest grą zespołową. „Samotny wilk”, Rambo, czy inny terminator, nie mają tu szans. Grając, zawsze pamiętaj, że to nie jest mecz, w którym liczysz się tylko Ty i to ilu przeciwników wyeliminujesz – grasz dla drużyny!

1. Znajdź sobie partnera. Stwórzcie duet, który będzie współpracował i poruszał się razem po poligonie. Od tego momentu, jesteście na siebie skazani i nawzajem za siebie odpowiedzialni.

2. Gadaj z Twoim partnerem i resztą drużyny. Nie bój się głośno krzyknąć, gdzie są przeciwnicy, co robią. Informuj o tym, co widzisz na poligonie. Najczęściej jest tak, że wydaje Ci się, że to, co widzisz, muszą widzieć również pozostali gracze z Twojej ekipy. Tak jednak nie jest. Każdy jest skupiony na swoim fragmencie pola i najczęściej nie wiem co się dzieje nawet blisko jego stanowiska. Dlatego, trzeba gadać, a nawet krzyczeć.

3. Poruszajcie się w taki sposób, by pokryć maksymalnie duży obszar poligonu. W paintballu trzeba się ruszać

4. Praca w dwójce, z Twoim partnerem, oznacza dla Was:

– że nie wolno Wam poruszać się w jednej linii (jeden przed drugim) – bo nawet, jeżeli ten pierwszy uniknie trafienia, to ten drugi na pewno przyjmie je klatę.

– że nie wolno Wam wbiegać za tą samą przeszkodę (będzie się Wam trudniej zza niej wydostać),

– że dzięki partnerowi, możesz się poruszać w taki sposób, że jedną stronę masz zawsze zabezpieczoną  (Ty patrzysz przed siebie i w lewo – on przed siebie i w prawo). Minimalizujecie w ten sposób ryzyko „wzięcia w kleszcze”.

5. Pomimo tego, że grasz w dwójce, masz do zrealizowania określony cel nadrzędny – dlatego, musicie współpracować z resztą WASZEJ GRUPY!

I na koniec – kilka uwag od nas, organizatorów.

Pamiętaj, że paintball jest grą dla ludzi wyluzowanych. Nie spinaj się – baw się! Przyjdź z dobrym humorem – o resztę, zadbają Twoi instruktorzy. Jeżeli boisz się bólu, to znaczy, że paintball znasz tylko z opowieści. Tak naprawdę, jest to gra, gdzie ból nie jest dominującym wrażeniem I nie może być on pretekstem do campienia w krzakach Jeżeli szukasz relaksu połączonego z adrenaliną, gry, która pozwoli Ci zapomnieć o codzienności, to właśnie ją znalazłeś!

Źródło: https://trekkingclub.wordpress.com/2012/04/24/paintball-poruszanie-sie-po-poligonie/

 

Paintball: podstawowe zasady

Kluczem do udanej rozgrywki jest to, by wszyscy uczestnicy wiedzieli co i jak. Wystarczy kilka ustaleń oraz parę minut na zapoznanie graczy z podstawowymi zasadami, by potem wszystko potoczyło się gładko.

Po pierwsze: Granice

Upewnij się, że granice terenu gry są jasno oznaczone i że wszyscy wiedzą jak one przebiegają. Wielkość pola powinna być dostosowana do ilości graczy - 100x500m to powierzchnia odpowiednia dla sześciu graczy, ale nie dla szesnastu. Jeśli przewidujecie stworzenie baz drużyn, to lepiej, żeby były one odpowiednio oddalone i żeby z żadnej z baz nie było widać innej. Oczywiście w przypadku gry w speedball sprawa będzie miała się inaczej.

Po drugie: Bezpieczna strefa

Bezpieczna strefa to miejsce, gdzie nie powinna trafić żadna kulka - musi więc być więc odpowiednio oddalona od terenu gry. Udają się do niej gracze, którzy zostaną wyeliminowani oraz osoby, które chcą zdjąć maskę w celu jej wyczyszczenia. Można też zostawić w niej sprzęt w przerwie między rozgrywkami.

Gracz, który został wyeliminowany powinien oznajmić to innym i udać się do bezpiecznej strefy z uniesionymi rękami. Jeśli w grze biorą udział osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z paintballem, schodząc z pola gry warto powtarzać komunikat o wyeliminowaniu co kilka chwil.

Po trzecie: Cel gry

Ustalcie dokładnie jaki jest cel gry i upewnijcie się, że wszyscy to rozumieją. Czy chodzi po prostu o wyeliminowanie przeciwnika? A może spróbujcie powalczyć o flagę - jest to jeden z najpopularniejszych scenariuszy paintballowych. Gracze dzielą się na dwie drużyny, każda posiada swoją bazę. Między nimi umieszczona jest flaga. Celem gry jest zdobycie flagi i doniesienie jej do bazy przeciwnika. Jeśli zawodnik niosący flagę zostaje wyeliminowany, pozostawia flagę w miejscu, do którego ją doniósł. Inne znane scenariusze to np. obrona twierdzy czy ochrona VIP-a.

Po czwarte: Czas

Ustalcie sobie granicę czasową: nikogo nie bawi gra, która ciągnie się jak flaki z olejem, a zawodnikom nieśpieszno jest ryzykować zbyt gwałtowne ruchy. Istnieją dwa sposoby mierzenia czasu - albo od rozpoczęcia gry, albo od momentu, gdy pierwsza osoba zostaje wyeliminowana. Pamiętajcie, że dla niej długa gra będzie szczególnie nieprzyjemna.

Po piąte: Drużyny

Podział na drużyny musi być uczciwy: jeśli niektórzy gracze mają znacząco większe doświadczenie niż inni nie powinni znaleźć się w jednej ekipie. Ilość ludzi w każdej drużynie powinna być, o ile to możliwe, jednakowa. Przynależność do drużyny oznaczcie w wyraźny sposób, np. za pomocą kolorowych opasek.

Po szóste: Jak zacząć?

Każda z drużyn udaje się do swojej bazy. Gdy drużyna dotrze do bazy, sygnalizuje gotowość (okrzyk „gotowi"), a po otrzymaniu odpowiedzi ogłasza rozpoczęcie gry (okrzyk: „zaczynamy").

Po siódme: Trafienia

Przed grą upewnijcie się, że wszyscy uczestnicy tak samo rozumieją, czym jest trafienie: na przykład czy trafienie w sprzęt liczy się czy nie? W różnych drużynach i grach zwyczaje są różne. Czasem gracze umawiają się, że trafienie w nogę lub w ramię liczy się słabiej i potrzeba kilku takich śladów, by zostać wyeliminowanym. Odprysk farby z kulki, która uderzyła blisko gracza oczywiście trafieniem nie jest, podobnie jak uderzenie kulki, która się odbiła. Jeśli nie jesteś pewien, czy zostałeś trafiony (na przykład: jeśli poczułeś uderzenie w plecy, ale sądzisz, że kulka nie zostawiła śladu), krzyknij „sprawdzenie" i poproś najbliższego gracza o to, by rzucił okiem. Jeśli nie zostałeś wyeliminowany, krzyknij „gramy".

Po ósme: Bezpieczeństwo

Przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich to: noszenie masek przez cały czas (po zakończeniu gry aż do momentu zabezpieczenia broni), nie spożywanie alkoholu przed grą, nie strzelanie na oślep oraz zezwolenie na poddawanie się zawodników. Do tego oczywiście: zachowanie minimum zdrowego rozsądku!

Źródło: http://portalaktywni.com/aktualnosci/paintball-podstawowe-zasady/

Podstawy taktyki painballowej

Jako niedoświadczony gracz na pewno nie chcesz zrobić nic głupiego co mogłoby doprowadzić do trafienia w pierwszych minutach gry. Żeby tego uniknąć musisz znać podstawowe zasady i strategie gry. Niektóre, ale nie wszystkie, z taktyk wykorzystywanych w wojsku są przydatne także w paintballu. Na pewno fakt iż obejrzałeś wszystkie części "Rambo" nie nauczy cię jak podchodzić przeciwnika.
Ten artykuł zawiera podstawy gry i taktyki, które każdy gracz powinien zawsze mieć na uwadze zarówno przed jak i w trakcie gry.

Przed grą

Jeśli istnieje taka możliwość zawsze przed grą obejrzyj ze swoją drużyną pole na którym będziecie grać. Zawsze przyjrzyjcie się przeszkodom, osłonom, budynkom itd. i starajcie się przedyskutować ich słabe strony. Kupa gałęzi rzuconych jedne na drugie? Zła osłona. Bylibyście zaskoczeni jak kule paintballowe przelatują przez nawet, wydawałoby się, małe szpary. Zawsze starajcie się przemyśleć co dalej jeśli już znajdziecie się w budynku, za przeszkodą itd. Czy można stamtąd oddać czysty strzał jeśli przeciwnik będzie się zbliżał w waszą stronę? Zawsze bierzcie wszystkie za i przeciw danej osłony. Przedyskutujcie to z członkami waszej drużyny. Czasami nie ma na to czasu więc zawsze zanim sędzia da znak do rozpoczęcia gry rozejrzyjcie się po polu.

Kiedy już jesteście na polu jedną z podstawowych, a często pomijanych rzeczy, jest stan kulek w loaderze i ewentualnych fatach. Będziecie w sporych tarapatach jeśli nagle zabraknie wam kul. Przed rozpoczęciem gry zawsze uzupełniajcie je na full. Kolejną z przeaczanych rzeczy jest ilość gazu w butli. Przy butlach na sprężone powietrze zawsze jest manometr pokazujący ilość powietrza. Jeśli wskazuje około 750 PSI napełnijcie butle. Dla graczy używających CO2 sprawa jest nieco trudniejsza. Przyjmuje się że dla butli 20 oz ilośc gazu wystarcza na oddanie około 700 strzałów. Jeśli zbliżacie się do tej liczby również napełnijcie butlę przed kolejną grą. Najlepiej sprawdzać te rzeczy w trakcie schodzenia z pola po trafieniu lub po zakończonej grze.

Jesteście na polu, w punkcie startu, sędzia za chwilę da znak do rozpoczęcia gry. Co dalej?
Zamiast wyciągać zabezpieczenie z lufy lub zdejmować barrell baga lepiej zacząć rozmawiać z członkami drużyny. Szybko ustalcie gdzie każdy z was rozbiega się po komendzie startu. Kto zabezpiecza tyły lub pilnuje flagi. Kto biegnie w lewo a kto w prawo? Do których przeszkód, budynków zamierzacie dotrzeć w pierwszej kolejności, do których w drugiej? Paintball jest grą wymagającą myślenia. Nie jest dobrym pomysłem tłoczenie się na małej przestrzeni. Sprawia to że stajecie się dla strzelającego większym (powierzchniowo) celem. Jeśli kulka cię nie trafi, może trafić osobę będącą z tobą w danym miejscu.

Kiedy gra się zacznie biegnij najszybciej jak potrafisz do wyznaczonych pozycji. W pierwszej kolejności staraj się dobiec do tych najdalszych. Drużyny które szybciej dobiegają do wyznaczonych pozycji i dalej w głąb pola zwykle uzyskują przewagę. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć że nie jest dobrym pomysłem chaotyczne bieganie bez wyznaczonego celu. Należy zawsze każdy ruch przemyśleć "do przodu". Jeśli dwie osoby będą próbowały ukryć się za tą samą przeszkodą jedna z nich na pewno zostanie trafiona. Przeszkody zwykle nie są na tyle duże żeby mogły się za nimi schować dwie osoby.

Właściwy sposób ukrycia się

Kiedy chowacie się w krzakach lub gęstych zaroślach nie polegajcie na nich w 100%, nie ochronią was przed nadlatującymi kulami. Jedna kula zawsze może przez nie przejść a wystarczy jeden splat by zostać wyeliminowanym z gry. Nie zaleca się także stania czy kucania za drzewami. Nie zapewniają one należytej osłony.

Mimo tego, jeśli teren na którym gracie nie oferuje innego rodzaju osłon stancie kilka kroków za drzewem. Widziane z dystansu drzewo sprawia wrażenie szerszego niż w rzeczywistości jest. Żeby wam to zobrazować wykonajcie proste doświadczenie Unieście palec wskazujący prawej dłoni i kciuk lewej. Załóżmy że palec wskazujący to drzewo a kciuk to wy. Ustawcie kciuk dokładnie za "drzewem". Wystaje na boki, prawda? Teraz odsuńcie kciuk na odległość 15-20 cm. Wasz kciuk jest teraz "magicznie" schowany za drzewem Wykorzystajcie to do osiągnięcia przewagi gdy zbliżacie się do przeciwnika w trakcie gry. Utrzymujcie drzewo w linii wzroku waszego przeciwnika. Starajcie się również być tak nisko na nogach jak to tylko możliwe. Drzewa są zwykle szersze przy podstawie

Polecam wam także technikę której uczy wiele szkół policji. Kiedy kryjecie się za przeszkodą, ustawcie się kilkadziesiąt centymetrów za nią i klęknijcie. Kiedy chcecie wyjrzeć zza zasłony odchylcie się do tyłu i wychylcie zza przeszkody. Taka technika zapewnia maksymalną widzialność pola a jednocześnie wy stanowicie dla przeciwnika minimalny cel.

Kiedy pierwszy raz będziecie ją stosować może wam się wydać nieco dziwna. Może się wam nawet wydawać że jesteście cali na otwartej przestrzeni. Nie jesteście Waszą przewagą w tej pozycji jest możliwość lepszego i szybszego obserwowania przeciwnika. Nie wychylajcie się cały czas z jednej strony przeszkody, może się zdarzyć że wychylicie się dokładnie w momencie nadlatywania kuli. Wychylcie się najpierw z jednej strony, potem z drugiej. Zmieniajcie kolejność. Zawsze starajcie się zmusić przeciwnika do zgadywania z której akurat strony się wychylicie. Nie jest to jedyna zaleta tej techniki. Oprócz tego daje ona doskonałą orientację co w danej chwili dzieje się na polu.
Podsumowując, nie kryjcie się po prostu za przeszkodą wykorzystajcie ją na swoją korzyść. Wykorzystujcie ją właściwie. Stanie czy kucanie blisko przeszkody jest niewłaściwe. Widzialność pola jest ograniczona, nie będziecie w stanie stwierdzić gdzie dokładnie znajduje się przeciwnik, nawet poruszanie się jest utrudnione kiedy jesteście zbyt blisko przeszkody. Zachowajcie rozsądek wykorzystując przeszkodę.

Najlepszą osłoną jest ta która jest jednolita. Nie będzie wtedy kul które w magiczny sposób znajdują drogę poprzez np. dziurę. Zawsze uważaj na te części twojej sylwetki które wystają zza przeszkody. Trafienie w którąkolwiek część ciała czy ekwipunku wyeliminuje cię z gry. Jeśli chowasz się za czymś co jest wysokie i okrągłe uważaj na stopy. Miej na uwadze czy stanowisz duży cel. Jeśli nosisz np. pas z fatami zdarzy się czasami że będą one wystawać zza przeszkody. Miej na uwadze także to że twój loader wystaje dosyć wysoko. Trafienie w niego również wyeliminuje cię z gry.

Manewry

Kolejnym manewrem który możesz wykonać jest tak zwany snapshooting (polskie: snapy).
Wymaga spędzenia sporej ilości czasu żeby go wyćwiczyć. Jeśli jesteś "ostrzelany" ze swoim markerem snapy są doskonałą metodą posłania kilku kul w stronę przeciwnika jednocześnie minimalizując swoją sylwetkę jako cel. To czym są snapy to w skrócie szybkie wychylanie się zza osłony, oddanie 2-3 strzałów i ponowne ukrycie się za przeszkodą. Wymaga dużej praktyki przewidzenie gdzie dokładnie polecą kule bez precyzyjnego celowania. Staraj się celować ogólnie w kierunku gdzie przewidujesz że znajduje się przeciwnik, bądź gotowy do oddania strzału zanim wychylisz się zza przeszkody. Nauka strzelania zarówno z ręki prawej jak i lewej jest bardzo pomocna przy snapach. Wychylaj się raz z prawej raz z lewej strony przeszkody, mieszaj kolejność. Raczej nie próbuj strzelać znad przeszkody. Taka pozycja narazi cię na trafienie nie tylko z przodu ale również z boków. Ćwicz także snapy w pozycji leżącej, kucając czy klęcząc. W trakcie strzelania zmieniaj również pozycje.

Kiedy jesteś "zasypywany kulami" może się zdarzyć że będziesz musiał stanąć bardzo blisko przeszkody. Stań twarzą do przeszkody na jej lewej lub prawej krawędzi. Twoje ramiona powinny pokrywać się z celem do którego będziesz strzelał. Możesz z tej pozycji snapować. Jeśli będziesz strzelał z prawej strony przeszkody klęknij na prawym kolanie, lewa noga zgięta ale nie klękasz na niej i strzelaj z prawej ręki. Jeśli strzelasz z lewej strony przeszkody klękasz odpowiednio na lewym kolanie i strzelasz z lewej ręki. Ten sposób ustawienia sprawia że łatwiej będzie ci dobiec do kolejnej przeszkody gdy nadarzy się taka okazja.

Poruszanie się

Jeśli siedzisz już za przeszkodą od dwóch minut nadszedł czas żeby się przemieścić. Im dłużej siedzisz za jedną przeszkodą tym większe szanse że przeciwnik cię obejdzie (flankuje) i zostaniesz trafiony. Zanim ruszysz, rozejrzyj się dookoła. Pomyśl gdzie chcesz się przemieścić. Zawsze sprawdź też gdzie znajdują się gracze z przeciwnej drużyny. Najprawdopodobniej kiedy się wychylisz i zaczniesz biec będziesz ostrzelany. Zaletą tej sytuacji jest to że przeciwnik się odkryje i będziesz wiedział skąd strzela.

Więc jeszcze raz, pomyśl zanim ruszysz. Planuj z wyprzedzeniem. Dokąd chcesz pobiec? Co jeśli coś pójdzie nie tak? Gdzie biec w takiej sytuacji? Są dwa sposoby poruszania się. Wolny i cichy oraz szybki i głośny.

Jeśli akurat nie jesteś pod ostrzałem jest zdecydowanie łatwiej poruszać się po polu. Czasami jeśli nikt do ciebie nie strzela przeciwna drużyna nie ma pojęcia że jesteś w tym miejscu. To ułatwi ci przemieszczanie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji nie spiesz się. Będziesz robił mniej hałasu i nie zwrócisz na siebie uwagi. Patrz na to gdzie stąpasz. Jeśli to możliwe nie chodź po gałęziach. Zawsze staraj się być nisko na nogach kiedy się przemieszczasz. Gracz który się czołga lub przechodzi trzymając się nisko na nogach jest trudniejszy do trafienia w przypadku gdy natknie się na przeciwnika. I ponownie, rozglądaj się zawsze dookoła. Dobrą praktyką jest rozglądanie się po polu co 10 r11; 15 metrów. Najlepiej poruszać się od przeszkody do przeszkody, nieważne czy jest to drzewo, krzaki czy ściana. Zawsze trzymaj swój marker skierowany lufą w kierunku w którym się poruszasz i bądź gotów do oddania strzału.

Jeśli natkniesz się na przeciwnika staraj się zawsze żeby między wami znajdowała się jakaś przeszkoda. Obserwuj twoją "ofiarę" na wypadek gdyby też zdecydowała się przemieścić. Ale nie skupiaj się wyłącznie na niej. Rozglądaj się również dookoła od czasu do czasu. Jeśli to możliwe poruszaj się od przeszkody do przeszkody. W ten sposób jeśli przeciwnik zobaczy cię zmierzającego do przeszkody i zdecyduje się strzelać do ciebie będziesz miał się za czym ukryć.

W wielu przypadkach, kiedy będziesz się przemieszczał, będziesz pod ostrzałem. Oceń sytuację. Jesteś w stanie zostać za przeszkodą jeszcze chwilkę? Zostań. Jednakże, im dłużej będziesz za nią stał, tym więcej czasu dasz przeciwnikom na obejście cię. I znowu, rozejrzyj się i zdecyduj w którą stronę chcesz się przemieścić. Gracze zwykle mają w zwyczaju oddać mnóstwo strzałów w twoją stronę zanim schowają się za swoją przeszkodą. Zapamiętaj to. Po tym jak usłyszysz ostatni strzał trafiający w twoją osłonę biegnij. Tak szybko jak tylko potrafisz staraj się dobiec do wcześniej wybranej pozycji. Nie obawiaj się czołgania. Bieg nisko na nogach nie zapewni ci optymalnej szybkości. Wielu doświadczonych graczy biegnie z całych sił i dostaje się "wślizgiem" za przeszkodę. Tu reklama , polecamy ochraniacze na kolana i łokcie firmy X

Przemieszczaj się w krótkich odcinkach. Bieganie na długich przekraczających 10 metrów to zdecydowanie za długo. Nie próbuj tego, zmieniaj za to kierunek, w ten sposób nie dasz przeciwnikowi czasu na precyzyjne wymierzenie w ciebie markera. Bądź nieprzewidywalny. Wychyl się z jednej strony, wystrzel kilka kul, pobiegnij na drugą stronę przeszkody. Zaskocz przeciwnika.

Jeśli zdarzy się że musisz się wycofać, wycofuj się małymi krokami. Nie biegnij po prostu do bazy czy gdziekolwiek indziej. Również w tej sytuacji rozejrzyj się, zdecyduj gdzie chcesz się wycofać. Jeśli jesteś w stanie nie odwracaj się plecami do przeciwnika. To umożliwi ci ostrzeliwanie się i spowolni postępy przeciwnika.

Jeśli jest w pobliżu gracz z twojej drużyny każ mu ostrzeliwać przeciwnika przed i w trakcie twojego biegu do przeszkody. Ten "cover fire" zmusi ich do trzymania głów nisko a tobie da możliwość niezauważonego przemieszczenia się. Zrób to samo dla kolegi z drużyny. Kiedy masz możliwość przykryj ogniem przeciwnika. Jak tylko zaczniesz strzelać twój partner powinien biec z całych sił do wybranego przez siebie miejsca. Wykorzystujcie tą taktykę do poruszania się w głąb pola jak i do wycofania się. Jest mniejsza szansa zostania trafionym mają tą osłonę ogniową Wiadomo o co chodzi, nie chodzi o fire shield z Heroesów
Ta taktyka wymaga jednak komunikacji, kolejnego kluczowego czynnika niezbędnego w trakcie gry.

Komunikacja

Komunikuj się z graczami z twojej drużyny. Mów gdzie znajduje się przeciwnik, czy się porusza, czy ty musisz zmienić pozycję. Unikaj krzyczenia że właśnie skończyły ci się kulki czy gaz. Równie dobrze możesz stanąć i krzyknąć strzelajcie do mnie Używajcie kodów. Dla przykładu, bzdurnego zresztą ale przykład to przykład: "zwichnąłem nogę" może oznaczać że skończyły ci się kulki lub "włam" może znaczyć że wasza flaga została właśnie zawinięta Starajcie się żeby te kody były krótkie i proste. Jeśli zaczniesz zastanawiać się nad tym co oznacza to co właśnie usłyszałeś nie będziesz w stanie skupić się na grze.

Zanim udacie się na pole lub w trakcie wchodzenia ustalcie kto broni flagi a kto będzie w zespołach próbujących obejść przeciwnika. Te zespoły powinny stanąć za głównym teamem. Jak tylko gra się zacznie zespoły flankujące powinny rozpocząć próbę obejścia przeciwnika z niestrzeżonych stron lub nawet z tyłu i zdjąć kilku przeciwników. W trakcie dyskutowania tej strategii upewnijcie się że nikt z drużyny przeciwnej wam nie towarzyszy

Strzelanie

Trzymaj marker zawsze blisko siebie, lufą w stronę kierunku poruszania, gotowy do oddania strzału. Dzięki temu będziesz miał lepszy czas reakcji w przypadku gdy nadarzy się okazja do oddania strzału. Trzymaj palce którymi strzelasz na osłonie spustu (tzw. kabłąk) a nie bezpośrednio na spuście (mówimy o sytuacji kiedy nie ma bezpośredniej potrzeby strzelania). Biegnąć wewnątrz budynku czy szybciej się przemieszczając za przeszkodą możemy przypadkowo nacisnąć spust i "pomalować" gracza z własnej drużyny lub nawet sędziego

Kiedy strzelasz bądź pewny swojego celu(ów). Upewnij się że nie jest to gracz z twojej drużyny. Spróbuj przyjrzeć się celowi. W wielu przypadkach nie będziesz jednak miał na tyle czasu żeby to zrobić. To sytuacje kiedy snapy wchodzą do gry.

Kiedy starasz się dostrzec cel będąc za przeszkodą nie skupiaj się tylko na przestrzeni przed tobą. Do przeciwnika będącego dokładnie na wprost ciebie trudniej jest strzelać. Staraj się patrzeć na pole po przekątnych. Większość graczy skupia się na celach będących na wprost. Tymczasem może się okazać że będziesz w stanie oddać skuteczne strzały do graczy znajdujących się za przeszkodami po przekątnej od miejsca w którym się znajdujesz. Miej na uwadze że bardziej doświadczeni gracze także będą starali się to wykorzystać. Nie zostawaj w zbyt dużej odległości od przeszkody.

Jeśli widzisz coś wystającego zza osłony, strzelaj do tego. Nie staraj się zawsze za wszelką cenę trafić przeciwnika w korpus czy głowę. Równie dobrze możesz wyeliminować gracza trafiając go w marker, loader czy w fata. Jeśli widzisz jedną z tych rzeczy wystającą zza przeszkody jest to świetny cel. Nie bójcie się wystrzelenia dużej ilości kul. Większość graczy (chodzi raczej o gry speedowe) wystrzeliwuje 400 kul i więcej na grę. W każdym razie chodzi o to żeby nie bać się strzelać jeśli widzimy dogodny cel. Zwłaszcza do tych którzy chowają się w krzakach (no to trzeba trochę wystrzelić kul żeby kogoś wyjąć). I nie zapomnijcie o stopach To częste cele które wystają zza przeszkody. I jeszcze jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę. Jeśli widzicie kolegę z drużyny schodzącego z trafieniem, przyjrzyjcie się kierunkowi z którego schodzi. To jest teraz słaby punkt w waszej linii. Prawdopodobnie ktoś z przeciwnej drużyny właśnie próbuje zająć to miejsce. Przywitajcie go odpowiednią ilością farby

Zdobywanie flagi

Sytuacja: zdobywasz flagę przeciwnika, biegniesz z nią do swojej bazy a na miejscu brak jest twojej flagi. Co się stało? No cóż, mogłeś nie napotkać żadnego przeciwnika w drodze po flagę za wyjątkiem graczy jej broniących. I podobnie w drugą stronę, biegnąc z flagą znów żadnych przeciwników z tą różnicą że we własnej bazie brak jest flagi jak również graczy jej broniących Kiedy zdobędziesz flagę przeciwnika, zostaw jednego lub dwóch twoich graczy w ich bazie. Jeśli twoja flaga została podjęta, przeciwnik będzie tak zaaferowany tym faktem i potrzebą doniesienia flagi do własnej bazy że wydawało mu się będzie że wygrywa. Cóż za niespodzianka kiedy zostanie ostrzelany ze swojej własnej bazy Weźcie pod uwagę że przeciwnik może mieć dokładnie ten sam pomysł

Zawsze osłaniajcie gracza niosącego flagę. Niech cześć drużyny idzie przodem oczyszczając drogę a część osłania tył spowalniając ewentualny pościg. Często zdarza się że drużyna nawet nie wie że ich flaga została podjęta. W przeciwnym razie cały swój ogień najpewniej skierują na osobę niosącą flagę. Dajcie takiej osobie cover fire zmuszając przeciwnika do trzymania głowy nisko.

Obserwujcie bardziej doświadczonych graczy. Pytajcie i wykorzystujcie ich wskazówki. Wciąż będziecie popełniać błędy ale jest to nieodzowna część procesu nauki. Gdy będziecie grać więcej wypracujecie swój unikalny styl i rozwiniecie taktykę która sprawdza się dla was. Im więcej gier i nauki na błędach tym lepszymi graczami się staniecie. Myślcie zanim zaczniecie działać i rozglądajcie się na boki

 

Źródło: http://paintballkielce.vgh.pl/readarticle.php?article_id=2

 

Szkolny Klub Paintball w Szkole Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 6

7 czerwca 2016 r. w placówce się przy ulicy Książęcej 149, w której znajduje się Publiczne Przedszkole nr 2, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 i Niepubliczne Gimnazjum  nr 6, odbył się Dzień Sportu. Jednocześnie tego właśnie dnia Szkolny Klub Paintball  oficjalnie rozpoczął rozgrywki.

Wszyscy uczestnicy w pełni zaangażowali się w żywiołową zabawę. Każdy miał okazję odegrać rolę w interesujących, stworzonych na tę okazję paintballowych scenariuszach. Na terenie specjalnie przygotowanym przez rodziców i pracowników  szkoły rozegrane zostały paintballowe bitwy. Na polu walki spotkały się mieszane drużyny  chłopców i dziewcząt z klasy 6 SP i 1 klasy Gimnazjum. Drużyny 3 i 4 osobowe ubrane w stroje, do których nie mają „sentymentu” (w przyszłości planuje się dokupienie typowych strojów do gry) walczyły pomiędzy oponami, krzakami i drzewami, zawodnicy skradali się w wysokiej trawie, kolorowe kulki zostawiały ślady na ubraniach przeciwników. Dziewczyny nie ustępowały chłopcom.

W grze paintball to współpraca i pomysłowość nie tylko celność decyduje o zwycięstwie. To znakomita alternatywa dla gier komputerowych, które tak bardzo zajmują czas naszym podopiecznych. Paintball to świetna zabawa w drużynowej rywalizacji, co prawda są wygrani i przegrani, ale na tym właśnie polega prawdziwa rywalizacja.

http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/16950-szkolny-klub-paintball-w-szkole-podstawowej-nr-4-i-gimnazjum-nr-6.html

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Curie Skłodowskiej
    Książęca 149
  • +48 41 2512925

Galeria zdjęć