Dnia 10 grudnia wychowankowie świetlicy szkolnej wybrali się na wycieczkę do Teatru Kubuś na przedstawienie ,, Kopciuszek”. To jedna z najbardziej znanych i lubianych baśni, przedstawiana w wielu wersjach na całym świecie. To opowieść o tym, że los sprzyja ludziom dobrym i szlachetnym. Ale również o cudowności i niezwykłości świata, który w naszej realizacji jest cały zaczarowany. Oprócz Wróżki występuje w niej bowiem gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty, a wszystko to za sprawą magii teatru lalek. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty z aktorką B. Anyż. Wszyscy dobrze się bawiliśmy.
Dnia 8 grudnia 2015 r uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej uczestniczyły w spektaklu "O Kacperku i Świetliku, czyli o tym, co w gniazdku piszczy" w wykonaniu amatorskiego Teatru Lalki i Aktora "Dzięcielinek" ze Skarżyska - Kamiennej. Przedstawienie mówiące o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi jest realizowane w ramach akcji edukacyjnej, której pomysłodawcą i organizatorem jest PGE Dystrybucja S.A. W trakcie spektaklu dowiedzieli się, czego nie należy robić "obcując" z prądem i jak z energii elektrycznej uczynić swego przyjaciela. Uczniowie spotkali się również z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji ze Skarżyska Kamiennej . Przypomnieli sobie zasady zachowania na drogach. Dzieci otrzymały również odblaski oraz upominki ufundowane przez Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną w Skarżysku Kamiennej.
8 grudnia uczniowie z klasy 3 SP odwiedzili "Bawialnię u Pana Kota" w Kombinacie Formy. Był to prezent mikołajkowy od rodziców. Dzieci bawiły się w basenie z kulkami, na zjeżdzalniach, torach przeszkód. Każdy znalazł coś dla siebie, aby miło spędzić czas. Po godzinie wspaniałej zabawy dzieci zadowolone wróciły do szkoły.
Oto raport ze szkoły. Skarżysko Książęce. 8 grudnia 1897 roku
Wójt gminy Szydłowiec, powiatu koneckiego, guberni radomskiej do Naczelnika Radomskiej Oświaty
Zbiory Archiwum Państwowego w Radomiu, 1897-1911, szkoła powszechna, Skarżysko Książęce
Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych Nr 4 - Szkoła Podstawowa Nr 4 i Niepublicznego Gimnazjum Nr 6 w Skarżysku – Kamiennej w dniu 04.12.2015 wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju Pływackim ''SC 2015'' pod Patronatem Prezydenta Miasta Skarżyska – Kamiennej.
W turnieju wzięło udział ponad 200 zawodników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Rywalizowano na kilku dystansach, klasy I - IV pływały 25 metrów stylem dowolnym, pozostałe klasy musiały przepłynąć dystans 50 metrów stylem klasycznym oraz dowolnym. We wszystkich konkurencjach zawodnicy pływali na czas, o zajęciu poszczególnych miejsc na podium w danej kategorii wiekowej decydowały pomiary czasowe.
Zawodnicy z najlepszymi czasami w swoich kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz paczki.
OGÓLNOPOLSKI TEST WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE.
Aby pomóc uczniom uniknąć różnego rodzaju zagrożeń, w roku szkolnym 2015/2016 już po raz siódmy Puchatek zorganizował dla klas I program „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Celem Puchatkowego programu jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy, czy korzystania z Internetu. Honorowy patronat nad programem już po raz kolejny objął Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Dnia 9 grudnia uczniowie klasy I zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z którymi dzieci mogą spotkać się na co dzień uczestnicząc w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie. W ramach Testu, pierwszoklasiści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących bezpieczeństwa, udostępnionych online na stronie internetowej. Pytania miały formę pisemną oraz obrazkową. Do każdego z nich przygotowano trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa. Głównym celem Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy, dotyczącej bezpieczeństwa w każdej sytuacji, z jaką uczeń może się spotkać. Dzieci zdobywały tę wiedzę na zajęciach, organizowanych w szkole. Nasi pierwszoklasiści poradzili sobie z testem znakomicie Gratulujemy osiągniętych wyników .
Głosuj: SMS pod numer 71321 o treści: swietsk.12 (koszt SMS 1 zł netto)
W dniu 7 grudnia już po raz kolejny w naszej szkole odbył się „Mikołajkowy Turniej Sportowy”. Celem turnieju było nie tylko wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajem, ale także rozwijanie sprawności ruchowej poprzez udział dzieci w konkurencjach sportowych, wpajanie zasad zdrowej rywalizacji sportowej, edukacja poprzez zabawę. Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej ubrane w mikołajkowe czapeczki zmagały się z różnymi konkurencjami. Wszystkie zabawy budziły ogromne emocje zarówno wśród zawodników, jak i pań nauczycielek z klas I – III, które przygotowały i przeprowadziły imprezę.
To już kolejny już raz, kiedy nasza szkoła bierze czynny udział w programie eTwinning. Obecny projekt „Christmas card Exchange” jest realizowany ze szkołą znajdującą w miejscowości Antalya w Turcji. Głównym celem przedsięwzięcia jest wymiana kartek bożonarodzeniowych, które zostaną zaprojektowane przez uczniów klasy II i III, a następnie wysłane do szkoły w Antalya. Każda z kartek posiada swój indywidualny, zaprojektowany przez uczniów styl oraz życzenia zapisane w języku angielskim. Poprzez indywidualne pomysły oraz techniki tworzenia kartek, nasi uczniowie pokażą swoim kolegom z Turcji symbolikę związaną z Bożym Narodzeniem. Przybliżą im także tradycje tego święta, które nie jest obchodzone przez mieszkańców Turcji. Natomiast uczniowie szkoły tureckiej prześlą nam kartki noworoczne. Wszelkie działania zostaną uwiecznione bezpośrednio na platformie eTwinning, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć dokumentację zdjęciową z ich działań.
4 grudnia 2015 - Lekcja matematyki "Szacowanie"
Zadanie CLIL - Robert codziennie pije 1 szklankę mleka. Litr mleka to 4 szklanki. Oszacuj , ile litrów mleka Robert wypije:
Dnia 3 grudnia w szkole odbyły się warsztaty świąteczne przy współpracy z Pracownią Artystyczną AS z Olkusza. Uczniowie pod okiem dekoratorów malowali i ozdabiali bombki. Zabawa była wspaniała. Okazało się, że tradycja nie musi być nudna. Własnoręcznie wykonane bombki mogą sprawić nie tylko wiele satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy, ale i stworzyć tę cudowną atmosferę radości z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Następne warsztaty w lutym. Zapraszam. Pedagog szkolny
Spektakl profilaktyczny ,,Nie jesteś sam"
Uczniowie klas III, IV, V, VI uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym „Nie jesteś sam". To przede wszystkim poruszająca opowieść o nastoletniej Oli, która nie jest jeszcze w pełni świadoma zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nią w okresie dojrzewania, to prezentacja problemów i zagadnień związanych z momentem przejścia uczennicy w kolejny etap edukacji szkolnej. Rodzina i nauczyciele pojawiają się tam jako naturalne autorytety, osoby wspierające w sytuacji zagrożenia związanego z budowaniem indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej. Młodzi widzowie mogli bez trudno zidentyfikować się z główną bohaterką. Obejrzany spektakl pozwolił im zrozumieć, że tylko rozwaga i mądrość, a przy tym wiara we własne autorytety pozwolą uniknąć pułapek w przeżywaniu życia "na skróty".
Spektakl przykuł uwagę naszych uczniów. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie miała odniesienie w praktyce.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Poznali zasady bezpiecznego surfowania w sieci oraz zdobyli wiedzę na temat jak chronić swoją prywatność w Internecie. Uczniom zwrócono uwagę na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w sieci. Podkreślono, że nie można ufać osobom poznanym w Internecie, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Uczniowie zapoznali się również z Netykietą, czyli Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Warsztaty poprowadził pracownik PPP na prośbę pedagoga szkolnego.
26.11.2015 r. - Lekcja matematyki "Jak zapisujemy liczby".
Zadanie CLIL z cyklu "Maths through English" - Jaka to kwota? Odpowiedź zapisz słownie i cyframi.
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji
I tak oto w naszej szkole dnia 27.11.2015r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Panie wychowawczynie wraz z uczennicami klasy czwartej zorganizowały również wiele ciekawych zabaw i konkursów. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bardzo dziękujemy rodzicom za okazaną pomoc.
Szkoła Podstawowa nr 4 w ZSP nr 4 uczestniczy w II edycji Świętokrzyskie Dwujęzyczne. W roku szkolnym 2015/16 dwujęzyczność jest realizowana w klasie 4 SP na matematyce. Nazwa projektu to "Matematyka przez angielski" - Maths through English. Nauczanie matematyki po angielsku nie polega na całkowitym zastąpieniu języka polskiego na tym przedmiocie, ale na wykonywaniu wybranych zadań w języku angielskim tzw. "Language showers". Przykładem może być lekcja zrealizowana 17 grudnia, na której uczniowie zmierzyli się z zadaniem tłumaczonym w języku angielskim związanym z regułą podzielności przez 9. Czy pracownik ZOO może podzielić równo między 9 fok a) 283 ryby, b) 432 ryby c) 198 ryb.
W Szkole Podstawowej nr 4 realizowany jest projekt naukowy Organizacja i realizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w edukacji wczesnoszkolnej na terenie województwa świętokrzyskiego. Projekt realizowany jest w ramach badań statutowych przez zespół pracowników Zakładu Wspomagania Rozwoju i Edukacji Dziecka Instytutu Edukacji Szkolnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Kuratorem Oświaty.
23 listopada 2015 roku w siedzibie Zespołu Szkół Publicznych nr 4 w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Książęcej 149 odbyła się regionalna konferencja metodyczno-naukowa inaugurująca projekt, w której wzięli udział dyrektorzy i pedagodzy szkół z powiatu skarżyskiego, starachowickiego, ostrowieckiego i koneckiego. Konferencja została poprowadzona przez zespół projektowy w składzie: prof. UJK dr hab. Mirosław Babiarz - kierownik projektu, dr Ewa Szumilas i dr Karol Bidziński.
W listopadzie w szkole obchodzony był Dzień Tolerancji - szacunku, akceptacji i uznania dla odmienności. Dzięki plakatom dotyczącym tolerancji uczniowie naszej szkoły przypominali sobie, czym jest tolerancja, czego ona dotyczy i jak ją realizować na co dzień. Główne hasła tego dnia to:
W czasie spotkania w sali gimnastycznej uczniowie obu placówek mieli okazję zapoznać się z prezentacją na temat tolerancji, ogłoszono wyniki tematycznego konkursu plastycznego, klasy zaprezentowały swoje rozumienie pojęcia "tolerancja". Odbył się także happening , podczas którego uczniowie odczytali najistotniejsze informacje na temat tolerancji. Na zakończenie wszyscy uczniowie wraz z pracownikami szkoły utworzyli z imion łańcuch tolerancji. Dzień ten powinien stać się okazją do refleksji nad postawami wobec innych.