30 marca 2016 r odbyła się kolejna lekcja online z Antarktyki - z Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego znajdującej się na Wyspie Króla Jerzego. Antarktyka to kraina lodu, morza i wiatru. Lekcja, w której uczestniczyliśmy przeznaczona była dla uczniów kl. IV-VI . Transmisję poprowadziła tak jak poprzednio Pani Dagmara Bożek-Andryszczak – pracownik stacji. Uczniowie zapoznali się z pracą stacji badawczej, sprzętem PTS pracującym w stacji, rodzajami projektów badawczych prowadzonych w placówce. Na lekcji przedstawiono też relację z rejsu na Wyspy Króla Jerzego, w tym zmiany klimatyczne, zwyczaje i obrzędy panujące na statku po przekroczeniu równika. W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się, że jak wygląda pingwin Adeli, białobrewy i maskowy czyli „policjant” oraz dlaczego budynek stacji jest nazywany „samolotem”. Poznali przystosowania zwierząt tam żyjących (ptaków, ssaków płetwonogich)do warunków klimatycznych panujących na Antarktyce. W trakcie lekcji można było za pośrednictwem czatu zadawać pytania, jak również odpowiadać na pytania zadane przez panią Dagmarę Bożek.
W marcu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 brali udział w konkursie „Wiedzy o Lesie” dla szkół podstawowych z powiatu Skarżysko – Kam., który odbył się w SP 13. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych, poszerzenie wiedzy przyrodniczej o tematykę związaną z funkcjonowaniem ekosystemu leśnego, wielofunkcyjną rolą lasów itp. Konkurs składał się z etapu szkolnego i i dwuetapowego powiatowego.
W etapie szkolnym wzięli udział uczniowie:
1.Majstrak Anna kl. VI.
2.Ruzik Natalia kl. VI.
3.Kamionka Aleksandra kl. VI.
4.Kosno Bartosz kl. VI.
5.Ołownia Alicja kl. VI.
6.Skowron Natalia kl. V.
7.Dąbrowa Natalia kl. V.
Do etapu powiatowego zakwalifikowały się 4 uczennice (zaznaczono pogrubioną czcionką)
I etap- test zaliczyły 3 uczennice (w kolejności uzyskanych liczby punktów):
1.Majstrak Anna .
2.Skowron Natalia.
3.Ruzik Natalia.
Uczennice te startowały w II etapie- praktycznym, zajęły jednak miejsca poza pierwszą piątką nagrodzoną uczniów.
Finalistki konkursu otrzymały pamiątkowe nagrody książkowe i dyplomy .
Drodzy Rodzice, Uczniowie , Pracownicy ZSP nr 4 i Gimnazjum nr 6
Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób .
Robert Wójcik
dyrektor szkoły
Uczniowie klasy V,VI na prośbę pedagoga szkolnego uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez pracownika Sanepidu.
Dekalog Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem
Jest to zestawienie 10 zasad, których znajomość i przestrzeganie może znacząco przyczynić się do wydłużenia i poprawienia jakości życia człowieka.
1. Nie pal
2. Wystrzegaj się otyłości
3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców, jedz co najmniej 5 porcji dziennie
5. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
6. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przez narażeniem na substancje rakotwórcze
7. Rozwijaj konstruktywne metody walki ze stresem
8. Wykonuj badania profilaktyczne
9. Unikaj alkoholu
10. Doceniaj swoje wysiłki, mów, że jesteś wspaniałym człowiekiem, uśmiechaj się do siebie
Uczniowie klasy I wraz z wychowawcą klasy i pedagogiem szkolnym odbyli wizytę adaptacyjną w gabinecie stomatologicznym. Zajęcia przeprowadzone zostały w formie zabawy. Podczas trwania takiej wizyty dzieci oswoiły się z otoczeniem, zapoznały się z gabinetem stomatologicznym oraz personelem medycznym. W trakcie spotkania dzieci m.in słuchały historii dzielnej Zosi, która udała się do gabinetu stomatologicznego celem wyleczenia chorego ząbka. Następnie poznały urządzenia stomatologiczne i ich działanie. Mogły pojeździć na fotelu, pobawić się dmuchawką i ślinociągiem, zapalić magiczną lampę, czy pooglądać ząbki w kamerze wewnątrzustnej. Dzięki spotkaniom gabinet stomatologiczny stał się dla dzieci miejscem przyjaznym, kojarzonym z zabawą.
Uczniowie klas 1- 3 Szkoły Podstawowej wraz ze swoim opiekunami serdecznie zapraszają rodziców , nauczycieli, pracowników administracji , uczniów naszej szkoły na uroczystą akademię z okazji Świąt Wielkanocnych która odbędzie się w środę 23 marca 2016 r o godz. 10 00 na sali gimnastycznej ZSP nr 4 Skarżysku Kamiennej .
W tym dniu wszystkich uczniów obowiązuje strój oficjalny.
Marzanno Marzanno ty zimowa panno...
Książka dobra na święta !
W Dniach od 21 marca – 23 marca w ramach promocji czytelnictwa przygotowano wystawkę książek pt. Książka dobra na święta.Dla większości z nas Święta Wielkanocne to czas wytchnienia od codziennych obowiązków. Świąteczne wieczory sprzyjają leniwemu relaksowi z dobrym filmem bądź książką w ręce, bez pośpiechu, w domowym zaciszu . Tuż przed tą przyjemną celebracją warto zaopatrzyć się w dobrą lekturę, która podtrzyma ten wyjątkowy klimat i pomoże nam inspirująco i ciekawie wypocząć przez tych kilka dni. Serdecznie zapraszam do biblioteki .
Dariusz Drobniak
Dzisiaj w Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Obowiązującym kolorem tego dnia był zielony nawiązujący do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizujący koniczynę. Dzieci ubrane na zielono, wyruszyły na spotkanie z irlandzkim skrzatkiem „Leperchaun”. Zabawy nawiązywały do cyklu spotkań z kolorami. Leperchaun Ukrył na końcu tęczy garnuszek ze złotem i smakołykami. Żeby dostać się do skarbu dzieci musiały wykonać rozmaite tęczowe zadania. Przedszkolaki malowały wiatraczki na zielono, kolorowały irlandzkiego skrzata oraz musiały wykonać "zielony taniec" na sali gimnastycznej a w nagrodę dostały smaczne zielone galaretki Przy dźwiękach skocznej muzyki roześmiana grupa zakończyła zabawę.
W ramach projektu eTwinning uczniowie klasy 3 SP wspólnie z uczniami z Triestu we Włoszech uczestniczyli w lekcji języka angielskiego. Pod opieką nauczyciela Pana Arkadiusza Kwiatkowskiego za pomocą Skype’a opowiadali o sobie i swojej rodzinie.
15.03.2016 r. odbył się turniej piłkarskich dwójek w którym uczestniczyło 5 zespołów. Mecze rozegrane zostały systemem „każdy z każdym”. Rywalizacja była bardzo zacięta i emocjonująca. Nie zabrakło finezyjnych akcji, pięknych bramek i co najważniejsze uśmiechu na twarzach młodych zawodników. Wszystkie zespoły otrzymały słodki poczęstunek i pamiątkowe dyplomy.
Wyniki spotkań:
1. Sieczka Patryk, Kamionka Marcin
2. Glijer Patryk, Pietras Konrad
3. Kupis Eryk, Skrzypczyk Sebastian
4. Czarnecki Łukasz, Stefański Jakub
5. Kępa Mikołaj, Klepner Jakub
Kto z kim? Wyniki
1-2 2:4
3-4 8:3
1-5 3:1
2-4 6:5
1-3 4:6
2-5 2:3
1-4 6:2
2-3 2:3
3-5 6:4
4-5 7:2
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce Kupis Eryk, Skrzypczyk Sebastian 12 pkt
II miejsce Glijer Patryk, Pietras Konrad 6 pkt
III miejsce Sieczka Patryk, Kamionka Marcin 6 pkt
IV miejsce Czarnecki Łukasz, Stefański Jakub 4 pkt
V miejsce Kępa Mikołaj, Klepner Jakub 3 pkt
11.03.2016r odbyły się pierwsze zajęcia badmintona dla uczniów szkoły podstawowej. Uczestnicy poznali historię powstania tej dyscypliny, ćwiczyli odbicia i serwis.
Nazwa gry pochodzi od nazwy angielskiej posiadłości (Badminton House), leżącej w hrabstwie Gloucestershire niedaleko Bristolu. Odbywające się co roku Mistrzostwa Świata w badmintonie po raz pierwszy zostały rozegrane w 1977 roku. Badminton bardzo szybko stał się modny i już na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku włączono go do programu Igrzysk Olimpijskich jako dyscyplinę medalową.
Zapraszamy chętnych na zajęcia w piątki - godzina 13.20.
CLIL 9 / klasa: 4 SP / przedmiot: matematyka / temat: Znajdź skarb
Wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunem uczestniczyłi w akcji charytatywnej w Supermarkecie Carrefour pod hasłem ,,Wielkanoc z PCK".Dzięki współpracy z Oddziałem PCK wolontariusze naszej szkoły przyczynili się do niesienia pomocy rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji .W zbiórce udział wzięli:Anna Majstrak klasa VI,Alicja Ołownia klasa VI, Katarzyna Dolęga klasa VI.
Dziękuje Wam
opiekun SK PCK
9 marca odbyły się w naszej szkole nietypowe zajęcia . Była to lekcja online z Antarktyki - z Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego znajdującej się na Wyspie Króla Jerzego. Lekcja, w której uczestniczyliśmy przeznaczona była dla uczniów I etapu edukacyjnego, a jej temat brzmiał: „ Co to jest: czarno-białe i lubi zimną wodę?” Transmisję poprowadziła pani Dagmara Bożek-Andryszczak – pracownik stacji.
Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego prowadzona jest przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Instytut Geofizyki PAN jest realizatorem lekcji, który jest jednocześnie Krajowym Punktem Kontaktowym SCIENTIX w Polsce. SCIENTIX to społeczność na rzecz nauczania przedmiotów ścisłych w Europie.
Aby wziąć udział w transmisji, należało zalogować się na stronę http://scientix.pl/lekcje-online-z-antarktyki/ i wypełnić formularz online. Następnie został nam przesłany link do transmisji w konkretnym dniu i o określonej godzinie.
W naszej szkole w lekcji brały udział klasy 1, 2 i 3, a transmisja odbyła się w klasie 9 marca w godz. 11.00 – 11.45. Aby przeprowadzić transmisję potrzebne były: tablica interaktywna, laptop z dostępem do Internetu, głośniki oraz mikrofon. Wszystkie sale w naszej placówce mają dostęp do Internetu oraz są wyposażona w tablice multimedialne i projektory.
Transmisja poświęcona była jednym z najbardziej sympatycznych zwierząt na świecie czyli pingwinom! W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się, że jak wygląda pingwin Adeli, białobrewy i maskowy czyli „policjant” oraz dlaczego budynek stacji jest nazywany „samolotem”. Prowadzącym była Dagmara Bożek-Andryszczak..
W trakcie lekcji można było za pośrednictwem czatu zadawać pytania, jak również odpowiadać na pytania zadane przez panią Dagmarę.
Uczniowie i nauczyciele ZSP nr 4 w Skarżysku-Kamiennej dziękują naukowcom z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk przebywającym w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego za wspaniałą lekcję o pingwinach.
Zajęcia z programu Akademia Wyobraźni Play-Doh "Rechotek i Klekotek szukają wiosny"
Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając – nasza szkoła również włącza się do społecznej kampanii
„Cała Polska czyta dzieciom” . Dnia 8 marca pan Dariusz Drobniak przeczytał uczniom klasy pierwszej książkę pt „ Pinokio” . Uczniowie mieli okazję także wypożyczyć książki.
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
Dlatego CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!
W ramach projektu eTwinning uczniowie klasy 3 SP wspólnie z uczniami z Antalyi w Turcji uczestniczyli w lekcji języka angielskiego. Pod opieką nauczyciela Pana Arkadiusza Kwiatkowskiego za pomocą Skype’a opowiadali o sobie i swojej rodzinie oraz dowiedzieli się, że w tym momencie w Antalyi świeci słońce i jest ciepło.