W naszej szkole uczniowie gimnazjum uczą się języka angielskiego oraz języka rosyjskiego. Dzięki tej możliwości uczniowie poszerzają swoja wiedzę poznając tradycje , zwyczaje i kulturę rosyjską.
TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W ROSJI
Дорогие !
Поздравляем Вас с Рождеством и Новым годом!
Сердечно желаем Вам здоровья, многих успехов, радости, благополучия и исполнения всех планов.
W Rosji uroczysciej niż Boże Narodzenie świętowany jest Nowy Rok. Wynika to z tego, że w prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nigdy nie odgrywało takiej roli jak w Kościele katolickim. Dla prawosławnych większe znaczenie zawsze miała Pascha, czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Większość Rosjan wita Nowy Rok w gronie rodziny lub przyjaciół, przy choince i syto zastawionym stole. Właśnie wtedy nasi wschodni sąsiedzi składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. Dzieciom podarunki - najczęściej są to zabawki i słodycze - tradycyjnie przynoszą Dziadek Mróz i Śnieżynka. Popularne są też zabawy sylwestrowe na świeżym powietrzu. W Moskwie odbywają się one tradycyjnie na Placu Czerwonym, Placu Teatralnym i Placu Twerskim. Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna Soczelnik, czyli wieczerza wigilijna. Na stole obowiązkowo powinno się znaleźć 12 postnych dań.
Tradycyjnie są to kasze, grzyby, sałatki warzywne, ciasta i pierniki. Niekiedy - również ryby. Wśród młodych modna jest faramuszka, czyli zupa piwna, znana w Rosji jako staropolskie danie postne. Głównym daniem wigilijnym jest jednak kutia, którą przygotowuje się z ziaren pszenicy, miodu, kaszy, maku lub orzechów. Na wigilijnym stole nie powinno też zabraknąć prosfory, czyli poświęconego chleba ofiarnego, oraz kompotu z suszu. Natomiast głównym daniem świątecznego obiadu jest zwykle gęś z jabłkami. Wieczerzę wigilijną poprzedza 40-dniowy post. Prawosławni powstrzymują się wtedy od spożywania nie tylko mięsa i jego przetworów, lecz także nabiału, a często - ryb. Okres świąteczny w Rosji trwa do nocy z 13 na 14 stycznia, kiedy to obchodzony jest "stary" - według kalendarza juliańskiego - Nowy Rok.
СОЧЕЛЬНИК (wieczerza wigilijna)
Przed zachodem słońca gospodarz i cała rodzina zbiera się na modlitwę, gospodarz zapala świece, które są włożone w świeżo upieczony chleb. Do domu przynoszone są: snop nieomłóconej słomy i siano. Siano rozkłada się na ławie pod ikonami przykrywając obrusem, w rogu izby ustawia się snop nieomłóconego zboża, a pod ikoną stawia się *kutię. Siano i nieomłócony snop zboża symbolizuje siły budzącej się przyrody, kiedy „słońce zwraca się na lato, zima na- mróz”. Symbolem urodzaju jest również kutia, której głównym składnikiem są nasiona zbóż. Po tych przygotowaniach rodzina ponownie zbiera się na modlitwę i przystępuje do spożywania najważniejszego, przy okazji pierwszego posiłku dnia, również ściśle postnego. Głównym składnikiem menu tego dnia jest właśnie kutia, którą jada się z *sytą, chleb, pieczona ryba i gęsty kompot z suszonych owoców. Podczas jedzenia odbywa się wróżenie o przyszłym urodzaju: gospodarz wciąga z niewymłóconego snopa słomę z kłosem i po ilości ziaren stwierdza jaki będzie przyszłoroczny urodzaj.
Kutia wigilijna -przepis
1 szklanka pszenicy
1/2 szklanki maku
2 szklanki mleka
skórka z połowy pomarańczy
skórka z połowy cytryny
5 suszonych fig
3 łyżki sparzonych rodzynek
2 łyżki miodu
5 łyżek siekanych mieszanych orzechów sok z cytryny (opcjonalnie)
KUTIA WIGILIJNA - sposób przygotowania: Pszenicę namocz przez noc, kilka razy zmieniając wodę, a następnie ugotuj w wodzie do miękkości. Mak ugotuj w mleku i przepuść dwukrotnie przez maszynkę. Figi pokrój w kostkę. Skórkę z pomarańczy i cytryny sparz i pokrój w drobną kostkę. Wszystkie składniki połącz ze sobą, przypraw miodem i ewentualnie kilkoma kroplami soku z cytryny.