Klasa 1a została zgłoszona do ogólnopolskiego projektu „POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI”, zorganizowanego zgodnie z kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022. Projekt ma na celu m.in. wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości". Wkrótce fotorelacja z poszczególnych modułów realizacji projektu.
Biblioteka szkolna zaprasza w listopadzie na kiermasz książki. W ofercie znajduje się około dwieście tytułów. Od kolorowanek dla najmłodszych, bajek przez słowniki do albumów. Zapraszamy do biblioteki!
W miniony piątek uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli cykl zajęć CLIL z zakresu edukacji przyrodniczej, pod hasłem " Growing". Tematem pierwszego spotkania z językiem angielskim było rozróżnianie stworzeń i przedmiotów z najbliższego otoczenia w kategorii: " Living or not living ".
Przed budynkiem SP4 utworzono stanowisko obserwacyjne z powodu zapowiedzianego na ten dzień częściowego zaćmienia Słońca. Mimo zachmurzonego nieba społeczność szkolna miała okazję zobaczyć to niecodzienne zjawisko. Obserwatorzy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i rodzice, zostali wyposażeni w specjalne okulary z folii mylarowej, blokujące światło słoneczne, a w zrozumieniu procesu zaćmienia pomogło tellurium, uruchomione po latach dzięki wydrukowaniu brakującej części na szkolnej drukarce 3D. Następna okazja do przeprowadzenia takiej praktycznej lekcji astronomii będzie dopiero w 2135 roku, chyba że ktoś w 2026 roku wybierze się do Hiszpanii.
We wtorek 25 października klasa 3 uczestniczyła w zajęciach języka angielskiego metodą CLIL. Uczniowie uczyli się na temat wybranych zwierząt, środowiska ich życia, nawyków żywieniowych oraz posiadanych umiejętności. Każdy uczeń stworzył pracę na temat ulubionego zwierzęcia: jego ilustrację oraz krótką informację w języku angielskim. Punktem kulminacyjnym była indywidualna prezentacja swojej pracy!
Pedagog szkolny wraz z wolontariuszami szkoły organizuje zbiórkę dla zwierząt.
Potrzebujemy: karma sucha, karma w puszkach, koce, kołdry, poduszki, smycze, miski, siano.
Wszystkie rzeczy przynosimy do szkoły do gabinetu pedagoga szkolnego do 15 listopada.
Dziękujemy
Opiekun Wolontariatu i Wolontariusze
Ostatnie ciepłe dni października sprzyjają poznawaniu najniższej okolicy. Uczniowie klasy pierwszej udali się na krótki spacer do lasu, gdzie mieli okazję podziwiać zmieniającą się szatę leśną i rozpoznawać mijane drzewa. Nie zabrakło też czasu na wspólną zabawę na polanie.
Dziewczynki z klasy 3a lubiące taniec mają możliwość uczęszczania na zajęcia taneczne organizowane przez swoją panią wychowawczynię.
W ramach akcji "Szkoła pamięta" uczniowie klas I-III wybrali się na pobliski, położony w lesie, Cmentarz Partyzancki. Dzieci z zapałem sprzątały teren cmentarza oraz groby poległych żołnierzy. Ich pamięć uczcili również minutą ciszy, zapaleniem zniczy oraz wspólną modlitwą.
Klasy Va i VIIIa skorzystały z oferty łódzkiego Centrum Nauki Experymentarium, które mieści sięw kompleksie zabudowań dawnych zakładów włókienniczych w Łodzi. Urządzono tam ekspozycję, która pozwala samodzielnie odkrywać zawiłości praw fizyki, działania ludzkich zmysłów, rozwiązywać zagadki naukowe i poznawać świat widziany oczami zwierząt. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w pokazie kuchni molekularnej, który zakończył się degustacją lodów przyrządzonychz użyciem ciekłego azotu. Wizyta w Łodzi nie mogła się odbyć bez spaceru ulicą Piotrkowską i odwiedzin u Juliana Tuwima.
Skarżyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich przeprowadziło w naszej szkole warsztaty dla uczniów kl. 3-4 realizowane w ramach projektu „WiekFEST - 100 lat wspólnoty miasta Skarżyska-Kamiennej. Podczas spotkania przybliżone zostały fakty z historii naszego miasta - dotyczących jej początków, rozwoju, okoliczności nadania miastu praw miejskich oraz sylwetek osób aktywnie działających na rzecz nadania praw miejskich miastu. Na zajęciach została wykorzystana ogromna mapa z naniesionymi ważnymi historycznie punktami miasta. Uczniowie na mapie pokazywali miejsca prezentowane przez prowadzących. Otrzymali również książeczki o naszym mieście.
Na lekcji techniki uczniowie klasy 6a, realizując temat W pokoju nastolatka, projektowali dla siebie pokój korzystając z mobilnej pracowni OSE.
W dniu 19. 10. 2022r drużyna chłopców z klasy ósmej brała udział w zawodach piłki koszykowej 3x3.
Po raz pierwszy drużyny szkół podstawowych rywalizowały w tej dyscyplinie. Mecze rozgrywane są przez dwa trzyosobowe zespoły grające do jednego kosza.
Nasz zespół zajął 6 miejsce
Jesienne ludziki w klasie drugiej
Trzy żołędzie, dwa kasztany
z tego jestem zbudowany.
Nóżki, rączki z wykałaczek,
a z żołędzia modny fraczek.
Taki właśnie kasztanowy
jestem piękny i stylowy.
Dzieci z klasy drugiej robiły kasztanowe ludziki. Dzień wcześniej nazbierały mnóstwo kasztanów i żołędzi oraz przyniosły z domu wykałaczki i tak powstały kasztanowe ludziki. Pomysłów też było sporo. Super! Praca była ciężka, w głowie wiele pomysłów do zrealizowania, a efekty imponujące.
Klub Astronomiczny "Pod Księżycem" przy ZSP nr 4
zaprasza na wspólne oglądanie zaćmienia Słońca w dniu 25 października 2022 r..
W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych szkolny teleskop Teleskop Sky-Watcher Dobson 8" Flex Tube Go-To wraz z filtrem słonecznym Baader ND 5.0 będący na wyposażeniu pracowni geograficznej
w godzinach 11.30-12.30 będzie zainstalowany na szkolnym boisku.
Ważne!!! Przeczytaj! Jak bezpiecznie i efektywnie obserwować Słońce !!! - link
Uczniowie z klasy 4 przekonali się, że lektura nie musi być przykrym obowiązkiem, ale również można się z nią bawić i miło spędzić czas. Na lekcji j. polskiego przypomnieli sobie jak wyglądała kuchnia pana Kleksa oraz jakie wspaniałe potrawy w niej przyrządzał. Następnie pracowali w grupach. Ich zadaniem było wymyślenie przepisu na niezwykłą potrawę. Do jej przygotowania otrzymali zestawy złożone z suszonych liści i kwiatów, kolorowe papierki, sznureczki, paciorki i kuleczki. W specjalnie urządzonej kuchni uczniowie "gotowali". Mieli przy tym sporo zabawy i wykazali się nie tylko dużą wyobraźnią, ale także umiejętnością opracowania przepisów kulinarnych.
Na naszej stronie szkolnej pojawiła się nowa zakładka "Stan jakości powietrza na osiedlu" . Jest ona linkiem do strony NASK, na której na bieżąco (online) możemy sprawdzić stan jakości powietrza na osiedlu Książęce dzięki czujnikowi smogu, który zamontowany jest na naszym szkolno-przedszkolnym budynku.
Uczniowie klasy 6a pod opieką nauczyciela Roberta Wójcika uczestniczyli w potyczkach paintballowych. Gry toczyły się na terenie placówki (teren parkowy). Na wyposażeniu szkolnego klubu paintball znajdują się markery do gry oraz maski zabezpieczające głowę. Wszystkie gry odbywają się na specjalnie przygotowanych szkolnym polu paintballowym z przeszkodami z opon i palet. Drużyna "Czarnych" (dziewczyny) pokonała drużynę "Zielonych" (chłopców) 3:1. Gratulacje
Przedmiot - język angielski (II etap edukacji) + drukarka 3D.
W klasie pojawiły się pierwsze dynie na konkurs z języka angielskiego: Jack-o'-Lantern - Halloween . Oprócz 6 do dziennika dla ucznia, który wykonał najciekawszą wyrzeźbioną dynia będzie nagroda (pojemnik w kształcie dyni), która została wydrukowana na szkolnej drukarce 3D - czas drukowania 7 godzin. Dodatkowo z platformy SKRIMARKET, na której głównie pracujemy ze szkolną drukarką, zostały wydrukowane modele związane z Halloween (zdjęcia w galerii)).
Podstawa programowa języka angielskiego. Treści nauczania - wymaganie szczegółowe: Uczeń posługuje siępodstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: 9. kultura (np. dziedziny kultury, twórcy i ich dzieła, uczestnictwo w kulturze, tradycje i zwyczaje, media).