Ponad 50 uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych powiatu skarżyskiego wzięło udział w konkursie na wykonanie książki artystycznej „Książka moich marzeń” zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w ramach obchodów XIII Tygodnia Bibliotek. W czwartek, 12 maja, z udziałem m.in. starosty Jerzego Żmijewskiego, członka zarządu powiatu Katarzyny Bilskiej, dyrektor biblioteki Marzeny Sali uroczyście wręczono laureatom oraz uczestnikom konkursu nagrody i dyplomy.
III miejsce: Natalia Dąbrowa – Szkoła Podstawowa Nr 4
11 maja odbyły się trzecie zajęcia w ramach programu. Wspólnie z wychowawczynią uczniowie omówili komiks z poprzedniego tygodnia i związane z nim zadania. Oddali Karty Wyników z Drugiego Tygodnia. Otrzymali kolejny zeszyt do pracy w domu. Jeden z liderów wprowadził wszystkich do trzeciego zeszytu, tematem którego jest wywieranie nacisku. Głównymi bohaterami są Jaś i Małgosia – detektywi oraz Psychiczny MAGIK – łajdak, który używa magnesów, by zmusić dzieciaki, by robiły rzeczy, których nie chcą. Wzorem poprzednich zajęć na koniec uczniowie pracowali w grupach. Pod kierunkiem liderów wykonywali zadanie Tu i Teraz. Dotyczyło ono rozpoznawania w danych sytuacjach rodzajów wywierania nacisku takich jak: namowa, naśladowanie, groźba.
W dniu 11.05.2016r odbył się konkurs czytelniczy " Piękne czytanie to też sztuka". Zorganizowany przez bibliotekę i świetlicę szkolną.Uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie czytali na głos fragmenty z książek H. Sienkiewicza i z zakupionych przez MEN z programu "Książki naszych marzeń". Jury oceniało dykcję tempo,ton głosu dostosowany do tematyki tekstu oraz oddziaływanie na emocje czytelnika. Ogłoszenie wyników nastąpiło na apelu szkolnym. Uczniowie otrzymali dyplomy , książki i nagrody pocieszenia.
Wyniki:
Szkoła Podstawowa nr 4 | Gimnazjum nr 6 |
1. Sadza Dominik kl. III | 1. Wolski Mikołaj kl. III |
2. Pokrzywka Roksana kl. III | 2. Kamionka Aleksandra kl.III |
3. Tusznio Wiktor kl. II | 3. Rokita Weronika kl. I |
4. Górzyński Sebastian kl III - wyróżnienie | 4.Dąbrowa Aleksandra kl.II - wyróżnienie |
5. Bilska Maja kl. I - wyróżnienie | |
6. Bujała Weronika kl. II- wyróżnienie |
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
W czwartek 12 maja na osiedlu Bór w Skarżysku - Kamiennej odbyły się VI Mistrzostwa Skarżyska - Kamiennej w Skoku w Dal. W zawodach udział wzięły cztery szkoły podstawowe SP 2, SP 3, SP 4 i SP 8.
W kategorii chłopców zwyciężył Suligowski Bartek z SP 2 wynikiem 4.84m, drugie miejsce zajął Hernik Igor z SP 4 z wynikiem 4.78m, trzecie Sikora Filip z SP 2 z wynikiem 4.15m, czwarte Miernik Mateusz SP 8– 4.10m, piąte Kocia Mateusz z SP 3- 3.95m, szóste Czarnecki Rafał z SP 4 - 3.94m.
W środę 11 maja w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Big talents” - organizowany dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu skarżyskiego. Organizatorem wydarzenia było Gimnazjum Nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, we współpracy ze szkołą językową Global Village, Urzędem Miasta Skarżysko-Kamienna i Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Konkurs miał na celu promocję nauki języka angielskiego i promocję lokalnych talentów wokalnych. W sumie do rywalizacji przystąpiło ponad 20 osób w tym jeden duet. Uczestnicy konkursu wystąpili z przygotowanym podkładem muzycznym lub z akompaniamentem, interpretując piosenki w języku angielskim. Nie zabrakło wykonań piosenek znanych artystów takich jak: Adele, Lana Del Rey, Louisa Armstronga, Michała Szpaka i innych.
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, jury postanowiło przyznać :
- w kategorii "Szkoły Podstawowe":
Wyróżnienie: Natalia Dąbrowa Szkoła Podstawowa nr 4
10 maja 2016 r w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom kolejnym zaproszonym gościem była Pani Czesława Czerwiak nauczycielka języka polskiego i historii w naszej szkole. Pani Czesia bardzo podobała się słuchaczom, tym bardziej, że przeczytała książkę napisaną przez siebie pt „ O małym smoku ”. Nasi pierwszoklasiści słuchali bajki z zaciekawieniem i w pełnym skupieniu. Nic dziwnego, że później chętnie zgłaszały się do odpowiedzi na pytania związane z treścią utworu. Dzieci wykonały także ilustracje bohatera bajki smoka –oraz nadały mu imię.
W drugiej części spotkania pani Czesia Czerwiak przedstawiła uczniom prezentacje na temat 1050 rocznicy przyjęcia Chrztu przez Polskę. Dziękujemy bardzo pani Czesławie Czerwiak za poświęcony czas.
W ramach projektu „Świętokrzyskie Dwujęzyczne – Szkolne Inkubatory Dwujęzyczności” organizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Książęcej 149 w Skarżysku-Kamiennej już drugi rok szkolny prowadzone są bilingwalne lekcje. Zadaniem szkoły biorącej udział w projekcie było tak samo jak w poprzednim roku szkolnym przygotowanie inicjatywy dwujęzycznej. W roku szkolnym 2015/16 inicjatywa polegała na prowadzeniu lekcji matematyki w klasie 4 SP za pomocą języka angielskiego. Celem działania było: rozwój zdolności lingwistycznych, zastosowanie języka angielskiego jako narzędzia do zdobywania wiedzy, poznanie specjalistycznego słownictwa i umiejętności swobodnego posługiwania się nim, różnicowanie metod i form prowadzenia lekcji i wzmacnianie motywacji ucznia. Nauczanie drugiego przedmiotu poprzez język obcy określane jest skrótem CLIL co oznacza Content and Language Integrated Learning (Zintegrowane Kształcenie Przedmiotowo-Językowe). W projekcie został wykorzystany Model C (nazwa według raportu o edukacji dwujęzycznej – CODN, 2008) - lekcje z ograniczonym użyciem języka angielskiego (przeplatanie języka polskiego i angielskiego, tzw. code-switching). W modelu używanie języka angielskiego w procesie nauczania i uczenia się zajmowało do 40 % danej lekcji. Lekcje dwujęzyczne zostały poprowadzone w zespole składającym się z nauczycielki matematyki i nauczyciela języka angielskiego. Anglista po konsultacji z matematykiem przygotowywał jedno zadanie z podręcznika, które było wyjaśnione przez nauczyciela i rozwiązywane przez uczniów klasy 4 w języku angielskim. Poziom słownictwa języka angielskiego dopasowany był do poziomu nauczania języka angielskiego w klasie 4. Dodatkowo nauczyciel wprowadzał elementy teatralne w trakcie przedstawiania zadań np. był przebrany za mleczarza, gdy wprowadzał Szacowanie, a temat: Mapa i plan przedstawiał w ubraniu pirata. Zastosowana metoda sprzyja skupieniu uczniów, ich koncentracji zarówno na słownictwie, jak i zagadnieniach z zakresu matematyki. Uczniom podobał się ten sposób prowadzenia lekcji. Planuje się kontynuację nauczania metodą CLIL w roku szkolnym 2016/17.
Dnia 9 .05.2016 odbyło się spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie kl. 1 Szkoły Podstawowej wysłuchali opowiadania pt : „ Kura Adela ” pochodzącego z książki „ Jak kura nie chciała być kurą” autorstwa Joanny Krzyżanek . Lektorem była Pani Anna Nurzyńska nauczycielka języka polskiego w naszej szkole. Dziękujemy bardzo pani Ani za poświęcony czas.
Dnia 29 kwietnia 2016 roku uczniowie kl.4 wybrali się na lekcję przyrody nad rzekę. Naszym zadaniem było zaobserwować nurt rzeki, koryto, rośliny rosnące nad wodą i zmierzyć prędkość rzeki. Do ostatniego zadania przygotowaliśmy się wyjątkowo solidnie na poprzedniej lekcji.
Relacja foto z zajęć przyrodniczych
W piątek po lekcjach uczniowie kl II G z opiekunem D. Drobniakiem rowerami udali się do Skarżyska Kościelnego. Na cmentarzu w tej miejscowości znajduje się grób byłego dyrektora naszej szkoły Stanisława Lewickiego.
Od kilku lat uczniowie opiekują się tym grobem. Po posprzątaniu i zapaleniu zniczy bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.Dzięki temu, że szkoła posiada kilka rowerów na rajdy zapraszamy uczniów którzy nie dysponują w danej chwili sprawnym rowerem.
Uwaga: Rowerami poruszamy się bezpiecznie stosując się do zasad ruchu drogowego.
W dniu 4.05.2016 r. grupa naszych uczniów ze szkoły podstawowej: Daria Rusek, Kacper Kowalik, Weronika Ślusarczyk, Natalia Chyb, Mateusz Chyb oraz gimnazjum: Elżbieta Chyb oraz Kacper Kamiński, a także absolwentów: Karolina Chyb, Agnieszka Kowalik, Mateusz Kowalik, wzięło udział w uroczystościach z okazji Dnia Strażaka w Lipowym Polu Plebańskim. Uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej w parafialnym kościele, a następnie w remizie Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipowym Polu Plebańskim wystąpili w programie artystycznym autorstwa i pod dyrekcją Agaty Niziołek- nauczycielki języka angielskiego oraz wdż w naszej szkole. Przedstawienie poświęcone tematyce straży pożarnej oraz programowi 500+ bawiło i dało wiele do myślenia. Prezes jednostki dh Tadeusz Chyb dziękując za przygotowanie programu artystycznego, wręczył wszystkim przez ręce wiceprezesa Mariusza Kamińskiego słodkie upominki. Szczególnie ciepło druh Tadeusz wyraził się o Kacprze Kamińskim, który nie tylko interesuje się strażą, lecz także wielokrotnie, bezinteresownie pomaga w remizie. Cieszy fakt, iż dzieci i młodzież z naszej placówki chętnie angażują się w działalność na rzecz lokalnej społeczności.
5 maja 2016r w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odwiedził klasę pierwszą dyrektor szkoły Robert Wójcik. Nasz gość przeczytał uczniom kilka historii małego Emila bohatera książki pt „ Ach ten Emil ” Astrid Lindgren. Dzieciom została również przeczytana książka w języku angielskim pt „ Winnie the Pooh”. Książki zostały zakupione w ramach programu „ Książka naszych marzeń”. Program ten umożliwił zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych Na zakończenie spotkania zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Był to bardzo mile spędzony czas :)
Klasa V rozpoczęła realizację Programu Domowych Detektywów "Jaś i Małgosia na tropie". Jest to program profilaktyczny przeznaczony dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej. Jego celem jest opóźnianie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgają po alkohol. Program jest realizowany przy dużym udziale i zaangażowaniu rodziców. Uczniowie przez kilka tygodni razem z wychowawcą i swoimi rodzicami będą śledzić przygody dwójki młodych detektywów Jasia i Małgosi. Zobaczą jak Jaś i Małgosia radzą sobie z Ewą Zalewą i braćmi Bul-Bul oraz innymi osobami, które próbują namawiać młodzież do picia alkoholu. Będą uczestniczyć w różnych atrakcyjnych zajęciach i grach.
27 kwietnia - pierwsze zajęcia.
1. Zapoznanie uczniów z programem.
2. Rozdanie uczniom Pierwszego Zeszytu i udzielenie wskazówek jak z nim pracować.
3. Przedstawienie przez jednego z liderów wprowadzenia do pierwszego komiksu.
4. Praca w grupach - zadanie Tu i Teraz.
Uczniowie z klasy IV, pod kierunkiem Cz. Czerwiak, realizowali na lekcji historii (29.04.2016r.) temat związany ze starożytnymi igrzyskami olimpijskimi. Postanowili wcielić się w role starożytnych atletów i wzięli udział w zabawie pt. "Żywe rzeźby". Jeden z wybranych uczniów tak" modelował" kolegów, by stworzyć rzeźbę przedstawiająca jedną z dyscyplin starożytnych igrzysk olimpijskich. W ten sposób powstały rzeźby: zapaśników, dyskobola, biegacza, zawodnika rzucającego oszczepem i skaczącego w dal. Najwięcej emocji wzbudziły wyścigi rydwanów. Pięknie swoje role odegrały 2 rumaki (Weronika i Julka) oraz Zuzia powożąca rydwanem. Zajęcia bardzo przypadły uczniom do gustu, każdy chciał wziąć udział w zabawie.
Uczniowie klas I-III SP brali udział w spektaklu profilakycznym przygotowanym przez aktorów z Teatru Kurtyna z Krakowa. Spektakl ten był zabawną lekcją prawdziwej wiedzy o zdrowiu i dobrej kondycji psychofizycznej człowieka. Młodzi widzowie poznają tajniki zachowania diety, wpływu zajęć ruchowo-sportowych na stan zdrowia, niepożądanych skutków wszelkich szkodliwych dla człowieka uzależnień. Spektakl „Z miłości do serduszka” to przede wszystkim świetne, pełne muzyki, humoru, ruchu i barwnych kostiumów przedstawienie, które powstało z miłości do Widza.
Aktorzy z teatru ,,Kurtyna” z Krakowa na prośbę pedagoga szkolnego przedstawili spektakl pt. ,,O jeden krok za daleko”. Przedstawienie w konwencji teatralnej, jest zapisem procesu narastania patologii w środowisku szkolnym, u którego źródeł leżą problemy związane z uzależnieniem od używek, oraz wirtualnego świata Internetu. Uczniowie mieli możliwość zaobserwowania jak narasta przemoc psychiczna uczennicy wobec słabszej koleżanki, oraz jakie może nieść konsekwencje zdrowotne i społeczne w środowisku rówieśniczym. Na koniec jedna z aktorek przeprowadziła krótką rozmowę pouczającą z uczniami na temat uzależnień od świata Internetu. Udział w spektaklu wzięli uczniowie klasy IV-VI i Gimnazjum.
Dnia 27 kwietnia 2016 r uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej oglądali po raz kolejny baśń w Internetowym Teatrze TVP dla szkól pt „Baśń o zaklętym kaczorze”. Na spektakl zaprosiła nas Telewizja Polska SA wspólnie z Teatrem Andersena w Lublinie ".
Baśń o zaklętym kaczorze" Marii Kann to opowieść, która w swej strukturze ma wszystko, co baśń powinna posiadać: wielką miłość, ogromną dawkę magii, bohaterów o złotych sercach, a i takich, co zamiast serca mają kamień. Dużo było wędrowania, bo jak to z wielkimi miłościami, czasem trzeba pójść za ukochanym aż na koniec świata, w stalowych trzewiczkach, przez góry, lasy i morza... Nasza bohaterka, Weronka, dziewczyna o gołębim sercu, dla której "...dane słowo cenniejsze niż złoto...", ratuje umierającego ojca, podając mu wodę z zaczarowanej studni. Żeby zdobyć cenne lekarstwo musi złożyć obietnicę, że odda rękę (i serce!) Złotnikowi zaklętemu w kaczora. Ukochany może zrzucić pióra, tylko jeśli dziewczę pokona trudny szlak do zamku złej wiedźmy. Czyn ponad ludzkie siły, ale od czego baśniach magia?! Z pomocą Weronce przychodzą Księżyc, Słońce, Wiatr - bo w końcu czym jest moc żywiołów w porównaniu z zaklęciem czarownicy.
26.04.2016r dla uczniów kl I-III SP została zorganizowana wycieczka do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej ,, Rytmika na ludowo- zabawy i piosenki dziecięce'' były to zajęcia muzyczne w trakcie których dzieci miały kontakt z muzyką graną na żywo,miały też możliwość nauczyć się sposobów gry na bębenku, oraz pobawić się w tradycyjne zabawy ruchowe, takie jak szewczyk, przepióreczka, zajączek.Zajęcia te były świetną okazją do ćwiczeń ruchowych oraz integracji w grupie.Uczniowie mieli też okazję do zwiedzenia muzeum ,gry na instrumentach i obejrzenia wystawy malarstwa ,, Dźwięki pędzlem zapisane''podziwialiśmy też szydłowiecki zamek i jego okolicę.Z zamku spacerem udaliśmy się na zabytkowy rynek na którym obejrzeliśmy ratusz i kościół św.Zygmunta.Wycieczka sprawiła wiele radości dzieciom.Polecamy wszystkim odwiedzenie zabytkowego Szydłowca.
Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.