Nawigacja

  • „Książka moich marzeń” - konkurs

    Ponad 50 uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych powiatu skarżyskiego wzięło udział w konkursie na wykonanie książki artystycznej „Książka moich marzeń” zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w ramach obchodów XIII Tygodnia Bibliotek. W czwartek, 12 maja, z udziałem m.in. starosty Jerzego Żmijewskiego, członka zarządu powiatu Katarzyny Bilskiej, dyrektor biblioteki Marzeny Sali uroczyście wręczono laureatom oraz uczestnikom konkursu nagrody i dyplomy.


    III miejsce: Natalia Dąbrowa – Szkoła Podstawowa Nr 4  


     

     

  • PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW – TYDZIEŃ III

    PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW – TYDZIEŃ III

    11 maja odbyły się trzecie zajęcia w ramach programu. Wspólnie z wychowawczynią uczniowie omówili komiks z poprzedniego tygodnia  i związane z nim zadania. Oddali Karty Wyników z Drugiego Tygodnia. Otrzymali kolejny zeszyt do pracy w domu. Jeden z liderów wprowadził wszystkich do trzeciego zeszytu, tematem którego jest wywieranie nacisku. Głównymi bohaterami są Jaś i Małgosia – detektywi oraz Psychiczny MAGIK – łajdak, który używa magnesów, by zmusić dzieciaki, by robiły rzeczy, których nie chcą. Wzorem poprzednich zajęć na koniec uczniowie pracowali w grupach. Pod kierunkiem liderów wykonywali zadanie Tu i Teraz. Dotyczyło ono rozpoznawania w danych sytuacjach rodzajów wywierania nacisku takich jak: namowa, naśladowanie, groźba.

  • Konkurs czytelniczy " Piękne czytanie to też sztuka"

    W dniu 11.05.2016r odbył się konkurs czytelniczy " Piękne czytanie to też sztuka". Zorganizowany przez bibliotekę i świetlicę szkolną.Uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie czytali na głos fragmenty z książek H. Sienkiewicza i z zakupionych przez MEN z programu "Książki naszych marzeń". Jury oceniało dykcję tempo,ton głosu dostosowany do tematyki tekstu oraz oddziaływanie na emocje czytelnika. Ogłoszenie wyników nastąpiło na  apelu szkolnym. Uczniowie otrzymali dyplomy , książki i nagrody pocieszenia.

    Wyniki:

    Szkoła Podstawowa nr 4 Gimnazjum nr 6
    1. Sadza Dominik kl. III 1. Wolski Mikołaj kl. III
    2. Pokrzywka Roksana kl. III 2. Kamionka Aleksandra kl.III
    3. Tusznio Wiktor kl. II 3. Rokita Weronika kl. I
    4. Górzyński Sebastian kl III - wyróżnienie 4.Dąbrowa Aleksandra kl.II - wyróżnienie
    5. Bilska Maja kl. I - wyróżnienie  
    6. Bujała Weronika kl. II- wyróżnienie  

     

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

  • VI Mistrzostwa Skarżyska - Kamiennej w Skoku w Dal

    W czwartek 12 maja na osiedlu Bór w Skarżysku - Kamiennej odbyły się VI Mistrzostwa Skarżyska - Kamiennej w Skoku w Dal. W zawodach udział wzięły cztery szkoły podstawowe SP 2, SP 3, SP 4 i SP 8.

    W kategorii chłopców zwyciężył Suligowski Bartek z SP 2 wynikiem 4.84m, drugie miejsce zajął Hernik Igor z SP 4 z  wynikiem 4.78m, trzecie Sikora Filip z SP 2 z wynikiem 4.15m, czwarte  Miernik Mateusz  SP 8– 4.10m, piąte Kocia Mateusz z  SP 3- 3.95m, szóste Czarnecki Rafał z  SP 4 - 3.94m.     
           

     

  • Konkurs piosenki angielskiej

    W środę 11 maja w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Big talents” - organizowany dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu skarżyskiego.  Organizatorem wydarzenia było Gimnazjum Nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, we współpracy ze szkołą językową Global Village, Urzędem Miasta Skarżysko-Kamienna i Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
    Konkurs miał na celu promocję nauki języka angielskiego i promocję lokalnych talentów wokalnych. W sumie do rywalizacji przystąpiło ponad 20 osób w tym jeden duet. Uczestnicy konkursu wystąpili z przygotowanym podkładem muzycznym lub z akompaniamentem, interpretując piosenki w języku angielskim. Nie zabrakło wykonań piosenek znanych artystów takich jak: Adele, Lana Del Rey, Louisa Armstronga, Michała Szpaka i innych. 
    Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, jury postanowiło przyznać :
    - w  kategorii "Szkoły Podstawowe": 

    Wyróżnienie: Natalia Dąbrowa Szkoła Podstawowa nr 4  


     

  • Cała Polska czyta dzieciom

    10 maja 2016 r  w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom kolejnym  zaproszonym gościem była Pani Czesława Czerwiak nauczycielka języka polskiego i historii w naszej szkole. Pani Czesia  bardzo podobała się słuchaczom, tym bardziej, że  przeczytała  książkę napisaną przez siebie pt „ O małym smoku ”. Nasi pierwszoklasiści słuchali  bajki  z zaciekawieniem i  w  pełnym skupieniu. Nic dziwnego, że później chętnie zgłaszały się do odpowiedzi na pytania związane z treścią utworu. Dzieci wykonały także ilustracje bohatera bajki smoka  –oraz nadały mu imię.

    W drugiej  części  spotkania pani Czesia Czerwiak  przedstawiła uczniom prezentacje na temat 1050 rocznicy przyjęcia  Chrztu przez Polskę. Dziękujemy bardzo pani Czesławie Czerwiak za poświęcony czas.

  • Nauczanie dwujęzycznie w SP nr 4

    Nauczanie dwujęzycznie w SP nr 4
    10.05.2016

    W ramach projektu „Świętokrzyskie Dwujęzyczne – Szkolne Inkubatory Dwujęzyczności” organizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Książęcej 149 w Skarżysku-Kamiennej już drugi rok szkolny prowadzone są bilingwalne lekcje. Zadaniem szkoły biorącej udział w projekcie było tak samo jak w poprzednim roku szkolnym przygotowanie inicjatywy dwujęzycznej. W roku szkolnym 2015/16 inicjatywa  polegała na prowadzeniu lekcji matematyki w klasie 4 SP za pomocą języka angielskiego. Celem działania było: rozwój zdolności lingwistycznych, zastosowanie języka angielskiego jako narzędzia do zdobywania wiedzy, poznanie specjalistycznego słownictwa i umiejętności swobodnego posługiwania się nim, różnicowanie metod i form prowadzenia lekcji i wzmacnianie motywacji ucznia. Nauczanie drugiego przedmiotu poprzez język obcy określane jest skrótem CLIL co oznacza Content and Language Integrated Learning (Zintegrowane Kształcenie Przedmiotowo-Językowe). W projekcie został wykorzystany Model C (nazwa według raportu o edukacji dwujęzycznej – CODN, 2008) - lekcje z ograniczonym użyciem języka angielskiego (przeplatanie języka polskiego i angielskiego, tzw. code-switching). W modelu używanie języka angielskiego w procesie nauczania i uczenia się zajmowało do 40 % danej lekcji. Lekcje dwujęzyczne zostały poprowadzone w zespole składającym się z nauczycielki matematyki i nauczyciela języka angielskiego. Anglista po konsultacji z matematykiem przygotowywał jedno zadanie z podręcznika, które było wyjaśnione przez nauczyciela i rozwiązywane przez uczniów klasy 4 w języku angielskim. Poziom słownictwa języka angielskiego dopasowany był do poziomu nauczania języka angielskiego w klasie 4. Dodatkowo nauczyciel wprowadzał elementy teatralne w trakcie przedstawiania zadań np. był przebrany za mleczarza, gdy wprowadzał Szacowanie, a temat: Mapa i plan przedstawiał w ubraniu pirata. Zastosowana metoda sprzyja skupieniu uczniów, ich koncentracji zarówno na słownictwie, jak i zagadnieniach z zakresu matematyki. Uczniom podobał się ten sposób prowadzenia lekcji. Planuje się kontynuację nauczania metodą CLIL w roku szkolnym 2016/17.

     

  • Cała Polska czyta dzieciom

    Dnia 9 .05.2016 odbyło się spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie  kl. 1 Szkoły Podstawowej wysłuchali   opowiadania pt :  „ Kura Adela ” pochodzącego  z książki  „ Jak kura nie chciała być kurą” autorstwa Joanny Krzyżanek . Lektorem była Pani Anna Nurzyńska nauczycielka języka polskiego w naszej szkole. Dziękujemy bardzo pani Ani za poświęcony czas.

  • Z cyklu - łączymy teorię z praktyką

    Dnia 29 kwietnia 2016 roku uczniowie kl.4 wybrali się na lekcję przyrody nad rzekę. Naszym zadaniem było zaobserwować nurt  rzeki, koryto,  rośliny rosnące nad wodą i zmierzyć prędkość rzeki. Do  ostatniego zadania przygotowaliśmy się wyjątkowo solidnie na poprzedniej lekcji.

    Relacja foto  z zajęć przyrodniczych

  • Przedszkole - zajęcia z cyklu "Zawody dawnej i dziś"

  • Rajd rowerowy i opieka nad grobem

    W piątek po lekcjach uczniowie kl II G z opiekunem D. Drobniakiem rowerami udali się do Skarżyska Kościelnego. Na  cmentarzu w tej miejscowości znajduje się grób byłego dyrektora naszej szkoły Stanisława Lewickiego.

    Od kilku lat uczniowie opiekują się tym grobem. Po posprzątaniu i zapaleniu zniczy bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.Dzięki temu, że szkoła posiada kilka rowerów na rajdy zapraszamy uczniów którzy nie dysponują w danej chwili sprawnym rowerem.

    Uwaga: Rowerami poruszamy się bezpiecznie stosując się do zasad ruchu drogowego.

  • Dzień Strażaka

    W dniu 4.05.2016 r. grupa naszych uczniów ze szkoły podstawowej: Daria Rusek, Kacper Kowalik, Weronika Ślusarczyk, Natalia Chyb, Mateusz Chyb oraz gimnazjum: Elżbieta Chyb oraz Kacper Kamiński, a także absolwentów: Karolina Chyb, Agnieszka Kowalik, Mateusz Kowalik, wzięło udział w uroczystościach z okazji Dnia Strażaka w Lipowym Polu Plebańskim. Uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej w parafialnym kościele, a następnie w remizie Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipowym Polu Plebańskim wystąpili w programie artystycznym autorstwa i pod dyrekcją Agaty Niziołek- nauczycielki języka angielskiego oraz wdż w naszej szkole. Przedstawienie poświęcone tematyce straży pożarnej oraz programowi 500+ bawiło i dało wiele do myślenia. Prezes jednostki dh Tadeusz Chyb dziękując za przygotowanie programu artystycznego, wręczył wszystkim przez ręce wiceprezesa Mariusza Kamińskiego słodkie upominki. Szczególnie ciepło druh Tadeusz wyraził się o Kacprze Kamińskim, który nie tylko interesuje się strażą, lecz także wielokrotnie, bezinteresownie pomaga w remizie. Cieszy fakt, iż dzieci i młodzież z naszej placówki chętnie angażują się w działalność na rzecz lokalnej społeczności.   

      

  • Cała Polska czyta dzieciom

    5 maja 2016r w ramach akcji „Cała  Polska  Czyta  Dzieciom” odwiedził klasę pierwszą dyrektor szkoły Robert Wójcik.  Nasz gość przeczytał uczniom  kilka   historii małego Emila bohatera książki pt „ Ach ten Emil ” Astrid Lindgren. Dzieciom została również przeczytana książka w języku angielskim pt „ Winnie the Pooh”. Książki zostały zakupione w ramach programu „ Książka naszych marzeń”. Program ten umożliwił  zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych Na zakończenie spotkania zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Był to bardzo mile spędzony czas :)

  • Program Domowych Detektywów

    Program Domowych Detektywów

    Klasa V rozpoczęła realizację Programu Domowych Detektywów "Jaś i Małgosia na tropie". Jest to program profilaktyczny przeznaczony dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej. Jego celem jest opóźnianie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgają po alkohol. Program jest realizowany przy dużym udziale i zaangażowaniu rodziców. Uczniowie przez kilka tygodni razem z wychowawcą i swoimi rodzicami będą śledzić przygody dwójki młodych detektywów Jasia i Małgosi. Zobaczą jak Jaś i Małgosia radzą sobie z Ewą Zalewą i braćmi Bul-Bul oraz innymi osobami, które próbują namawiać młodzież do picia alkoholu. Będą uczestniczyć w różnych atrakcyjnych zajęciach i grach.

     27 kwietnia - pierwsze zajęcia.

    1. Zapoznanie uczniów z programem.

    2. Rozdanie uczniom Pierwszego Zeszytu i udzielenie wskazówek jak z nim pracować.

    3. Przedstawienie przez jednego z liderów wprowadzenia do pierwszego komiksu.

    4. Praca w grupach - zadanie Tu i Teraz.

     

  • Odwiedzamy starożytną Olimpię

    29.04.2016

    Uczniowie z klasy IV, pod kierunkiem Cz. Czerwiak, realizowali na lekcji historii (29.04.2016r.) temat związany ze starożytnymi igrzyskami olimpijskimi. Postanowili wcielić się w role starożytnych atletów i wzięli udział w zabawie pt. "Żywe rzeźby". Jeden z wybranych uczniów tak" modelował" kolegów, by stworzyć rzeźbę przedstawiająca jedną z dyscyplin starożytnych igrzysk olimpijskich. W ten sposób powstały rzeźby: zapaśników, dyskobola, biegacza, zawodnika rzucającego oszczepem i skaczącego w dal. Najwięcej emocji wzbudziły wyścigi rydwanów. Pięknie swoje role odegrały 2 rumaki (Weronika i Julka) oraz Zuzia powożąca rydwanem. Zajęcia bardzo przypadły uczniom do gustu, każdy chciał wziąć udział w zabawie.

  • Spektakl profilaktyczny,,Z miłości do serduszka".

    Uczniowie klas I-III SP brali udział w spektaklu profilakycznym przygotowanym przez aktorów z Teatru Kurtyna z Krakowa. Spektakl ten był zabawną lekcją prawdziwej wiedzy o zdrowiu i dobrej kondycji psychofizycznej człowieka. Młodzi widzowie poznają tajniki zachowania diety, wpływu zajęć ruchowo-sportowych na stan zdrowia, niepożądanych skutków wszelkich szkodliwych dla człowieka uzależnień. Spektakl „Z miłości do serduszka” to przede wszystkim świetne, pełne muzyki, humoru, ruchu i barwnych kostiumów przedstawienie, które powstało z miłości do Widza.

  • Przedstawienie profilaktyczne "O jeden krok za daleko"

    27.04.2016

    Aktorzy z  teatru ,,Kurtyna” z Krakowa na prośbę pedagoga szkolnego  przedstawili spektakl pt. ,,O jeden krok za daleko”. Przedstawienie w konwencji teatralnej, jest zapisem procesu narastania patologii w środowisku szkolnym, u którego źródeł leżą problemy związane z uzależnieniem od używek, oraz wirtualnego świata Internetu. Uczniowie mieli możliwość zaobserwowania jak narasta przemoc psychiczna uczennicy wobec słabszej koleżanki, oraz jakie może nieść konsekwencje zdrowotne i społeczne w środowisku rówieśniczym. Na koniec jedna z aktorek przeprowadziła krótką rozmowę pouczającą z uczniami na temat uzależnień od świata Internetu. Udział w spektaklu wzięli uczniowie klasy IV-VI i Gimnazjum.

  • „Baśń o zaklętym kaczorze” - teatr online

    Dnia 27 kwietnia 2016 r uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej oglądali po raz kolejny baśń   w Internetowym Teatrze TVP dla szkól pt „Baśń o zaklętym kaczorze”. Na spektakl zaprosiła nas Telewizja Polska SA wspólnie z Teatrem Andersena w Lublinie ".

    Baśń o zaklętym kaczorze" Marii Kann to opowieść, która w swej strukturze ma wszystko, co baśń powinna posiadać: wielką miłość, ogromną dawkę magii, bohaterów o złotych sercach, a i takich, co zamiast serca mają kamień. Dużo było  wędrowania, bo jak to z wielkimi miłościami, czasem trzeba pójść za ukochanym aż na koniec świata, w stalowych trzewiczkach, przez góry, lasy i morza... Nasza bohaterka, Weronka, dziewczyna o gołębim sercu, dla której "...dane słowo cenniejsze niż złoto...", ratuje umierającego ojca, podając mu wodę z zaczarowanej studni. Żeby zdobyć cenne lekarstwo musi złożyć obietnicę, że odda rękę (i serce!) Złotnikowi zaklętemu w kaczora. Ukochany może zrzucić pióra, tylko jeśli dziewczę pokona trudny szlak do zamku złej wiedźmy. Czyn ponad ludzkie siły, ale od czego baśniach magia?! Z pomocą Weronce przychodzą Księżyc, Słońce, Wiatr - bo w końcu czym jest moc żywiołów w porównaniu z zaklęciem czarownicy.

     

  • Wycieczka do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

    26.04.2016r dla uczniów kl I-III SP została zorganizowana wycieczka do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej ,, Rytmika na ludowo- zabawy i piosenki dziecięce'' były to zajęcia muzyczne w trakcie których dzieci miały kontakt z muzyką graną na żywo,miały też możliwość nauczyć się sposobów gry na bębenku, oraz pobawić się w tradycyjne zabawy ruchowe, takie jak szewczyk, przepióreczka, zajączek.Zajęcia te były świetną okazją do ćwiczeń ruchowych oraz integracji w grupie.Uczniowie mieli też okazję do zwiedzenia muzeum ,gry na instrumentach i obejrzenia wystawy malarstwa ,, Dźwięki pędzlem zapisane''podziwialiśmy też szydłowiecki zamek i jego okolicę.Z zamku spacerem udaliśmy się na zabytkowy rynek na którym obejrzeliśmy ratusz i kościół św.Zygmunta.Wycieczka sprawiła wiele radości dzieciom.Polecamy wszystkim odwiedzenie zabytkowego Szydłowca.

  • 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

    Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło  w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

    Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Curie Skłodowskiej
    Książęca 149
  • +48 41 2512925

Galeria zdjęć