W ramach akcji "Świętokrzyskiego Dnia Roweru" klasa szósta i piąta wybrały się na rajd rowerowy po najbliższej okolicy. Celem wycieczki było zachęcenie dzieci do uprawiania turystyki rowerowej. W naszym regionie znajduje się również wiele historycznych miejsc poświęconych walce Polaków o wolność naszego kraju. Zapalając znicz na Cmentarzu Partyzanckim Żołnierzy Armii Krajowej uczciliśmy niektórych z nich.
11.05.2017r. odbyła się Powiatowa Gra Czytelnicza " W pogoni za książką". W Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej odbył się start i zakończenie biegu ulicznego połączonego z rozwiązywaniem różnych zadań dotyczących znajomości czytanych przez dzieci książek.
Z naszej szkoły udział wzięły dwie drużyny. Wszystkim uczestnikom bardzo spodobał się pomysł tej gry i zapowiedzieli ponowny w niej udział.
Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka Pedagogiczna
Już po raz kolejny klasa druga brała udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Tym razem do czytania uczniów zachęcała dzieci Pani Katarzyna Trzebińska czytając bajkę pt „ Imbryk ” H Ch Andersena. W klasie drugiej został ogłoszony konkurs pt „ Znamy baśnie Andersena .” Wykaz baśni Andersena obwiązujących w konkursie: Księżniczka na ziarnku grochu, Dzielny ołowiany żołnierzyk, Królowa Śniegu, Nowe szaty cesarza, Mała syrena, Imbryk, Świniopas, Słowik, Dziewczynka z zapałkami.
Zachęcam uczniów do udziału w konkursie.
Drużyna ZHP „ Wędrowne Ludki” działająca w ramach Podwórkowej Placówki Wsparcia Dziennego
przy Szkole Podstawowej nr 4 w ZSP nr 4 w Skarżysku- Kamiennej ul. Książęca 149
włącza się do akcji: Zbieramy nakrętki dla Kacperka
Kacper ma 10 lat, cierpi na bardzo rzadkie schorzenie – deficyt AADC w konsekwencji czego nie siedzi, nie mówi, ma niesprawne rączki. Porozumiewa się głównie poprzez mruganie i niewielkie ruchy głową. Kacper wymaga systematycznego leczenia oraz rehabilitacji. Środki pozyskane z 1%, czy nakrętek, przeznaczane są na leczenie, zakup potrzebnego sprzętu i rehabilitację .
Zwracamy się do wszystkich o pomoc w gromadzeniu nakrętek dla chorego chłopca.
W szkole na parterze ustawiliśmy pudełko, do którego możemy wrzucać nakrętki.
Akcja potrwa do końca roku szkolnego.
5 maja 2017 roku uczniowie z klasy czwartej wystawili bajkę "Lampa Aladyna". To już kolejne przedstawienie, przygotowane na zajęciach teatralnych prowadzonych przez panią Jolantę Szafraniec-Zarębę. Spektakl obejrzały dzieci z przedszkola i uczniowie z II, III i IV klasy. Młodzi aktorzy przebrani w kolorowe stroje, ładnie prezentowali się na scenie. Za swój występ zostali nagrodzeni dużymi brawami.
Dnia 3 maja uczniowie klasy 5 i 6 reprezentowali naszą szkołę podczas obchodów uroczystości z okazji 226. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.
W pochmurny, sobotni dzień, 29 kwietnia 2017 r. uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych nr 4 pod opieką p. Dariusza Drobniaka, p. Agnieszki Kępy, ks. Adama Skalskiego, p. Agnieszki Kasprzyk i p. Emila Sadzy pojechali na wycieczkę do Ojcowa i Krakowa. Pogoda sprzyjała jednak wycieczkowiczom, bo zaświeciło słońce i dlatego cały plan wycieczki został zrealizowany. W Ojcowie uczniowie zwiedzili: Jaskinię Ciemną, Bramę Krakowską. Przed wejściem do jaskini znajduje się zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platforma widokowa z widokiem na Dolinę Prądnika i wznoszącą się tuż obok charakterystyczną skałą wapienną zwaną Rękawicą. Jaskinia składa się z jednej olbrzymiej komory, a zwiedza się ją przy zapalonych świeczkach, co stanowiło dodatkową atrakcję. W grocie uczniowie podziwiali stalagmity i stalaktyty. Pani przewodnik zwróciła uwagę na gnieżdżące się pod sufitem nietoperze. Następnym punktem programu był spacer do Bramy Krakowskiej i pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy szczęśliwi z głowami pełnymi wrażeń od wspaniałych widoków, nowych ciekawych wiadomości, z błotem na ubraniach i zakupionymi pamiątkami wrócili szczęśliwi do autokaru skąd pojechali do Krakowa. Kolejnym punktem wycieczki było Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie uczniowie podziwiali mozaiki zdobiące świątynię oraz modlili się. Później pomaszerowali do znajdującego po sąsiedzku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Było to dla wszystkich uczestników ogromne przeżycie. Mimo lekkiego zmęczenia, wszyscy z zaciekawieniem oglądali to niezwykłe miejsce. O godzinie 15.00 wraz ze zgromadzonymi wiernymi, odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a później uczestniczyli we Mszy. Oczywiście nie obyło się bez podziwiania panoramy Krakowa z wieży. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do Skarżyska.
Zajęcia dydaktyczne z programu "Przedszkolak bezpieczny na drodze" (Disney Junior, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego).
W środę, 26 kwietnia 2016 r, w Zespole Szkół Publicznych Nr 1 w Skarżysku - Kamiennej odbył się finał XV Powiatowego Konkursu Ekologicznego "Wiedzy o lesie". W finale wzięło udział 20 uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu skarżyskiego. Konkurs odbywał się w dwóch etapach. I etap to test sprawdzający wiedzę teoretyczną o lesie, II etap to zadania praktyczne, które sprawdzały umiejętności praktyczne uczniów. W etapie finałowym udział wzięło 20 uczniów. Finaliści musieli rozpoznać gatunki drzew, tropy zwierząt. Gatunki roślin runa leśnego występujące w lasach, zwierzęta leśne,a także rozpoznać krążki drewna oraz nazwy gatunkowe drzew i krzewów.
W w/w konkursie naszą szkołę w I etapie reprezentowały 4 uczennice z kl. VI :
1. 1. Andre Julia
2. 2. Dąbrowa Natalia
3. 3. Marczewska Antonina
4. 4. Skowron Natalia
Do II etapu zakwalifikowały się 2 uczennice:
1. 1. Dąbrowa Natalia
2. 2. Skowron Natalia
Uczennice te, w II finałowym etapie zdobyły wyróżnienia i otrzymały dyplomy wraz z nagrodami książkowymi.
W związku z przygotowaniami do uroczystych obchodów 120 – lecia szkoły , prosimy Państwa o pomoc w przygotowaniu galerii fotografii. Zależy nam na wywołanych zdjęciach dotyczących życia szkoły w ostatnich 10 latach lub wcześniejszych. Jeśli mają Państwo takie fotografie i zechcieliby je wypożyczyć , byłaby to dla nas nieoceniona pomoc .
Fotografie opisane na odwrocie według schematu : właściciel, przedstawione na zdjęciu wydarzenie , rok – prosimy przekazywać wychowawcom . We wrześniu po uroczystości , fotografie zostaną Państwu zwrócone.
Grono pedagogiczne ZSP nr4 – organizatorzy uroczystości 120-lecia szkoły
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA OKAZANĄ POMOC
W dniach 24-27 kwietnia 2017 r. odbywały sie w Kielcach obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego zorganizował tzw. "Tydzień Katyński", w ramach którego odbyły się marsze, wystawy plenerowe, wykłady, prezentacje i pokazy filmów. Nasza szkoła także postanowiła uczcić pamięć pomordowanych polskich oficerów. Uczniowie z klasy VI przygotowali 26.04.2017 r. zajęcia pod nazwą "Wspomnienie o Katyniu", na których przedstawili krótki rys historyczny wydarzeń z kwietnia 1940 roku, wyrecytowali wiersze, wysłuchali pieśni i obejrzeli film "Zbrodnia Katyńska". Następnie udali się na plac szkolny do Dębu Katyńskiego, upamiętniającego aspiranta policji ze Skarżyska, który podzielił los tysięcy polskich oficerów. Przed tablicą poświęconą Edwardowi Ciokowi uczniowie złożyli wiosenne kwiaty i minutą ciszy uczcili Jego pamięć.
Skarżyskich funkcjonariuszy odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4. Celem wizyty było zwiedzanie kompleksu budynków wchodzących w skład nowej siedziby skarżyskiej jednostki Policji oraz chęć poznania bliżej zawodu policjanta. W dzisiejszym spotkaniu wzięło udział przeszło dwudziestu uczniów klasy II i III Szkoły Podstawowej Nr 4 w Skarżysku- Kamiennej. Na początku wycieczki policjanci zaprezentowali dzieciom film przedstawiający etapy budowy skarżyskiej komendy oraz omówili charakterystykę poszczególnych budynków wchodzących w skład kompleksu jednostki. Mundurowi omówili podstawowe zadania Policji oraz zademonstrowali sprzęt jaki posiada przy sobie każdy policjant podczas pełnienia służby patrolowej. W dalszej kolejności uczniowie oglądali wybrane pomieszczenia komendy. Dzieci zapoznały się m. in. z funkcjonowaniem policyjnego aresztu oraz pomieszczeniem dyżurnego komendy. Obejrzeli z bliska miejsce trzymania psów służbowych oraz garaże z policyjnymi motocyklami. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie siłowni oraz strzelnicy.
Celem dzisiejszej wizyty było przybliżenie najmłodszym specyfiki pracy w zawodzie Funkcjonariusza Policji oraz zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem skarżyskiej jednostki.
http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/18727-poznawali-blizej-zawod-policjanta.html
W piątek 21 kwietnia klasa IV pod opieką p. Żanety Szwed i p. Anny Nurzyńskiej wybrała się na wycieczkę do Wąchocka. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w tym mieście, a także pierwsza podróż pociągiem. W Wąchocku odwiedziliśmy sołtysa , zwiedziliśmy klasztor cystersów, a potem spędziliśmy chwilę na placu zabaw i nad zalewem, gdzie urządzono siłownię w plenerze. Mimo że pogoda była mało wiosenna, humory dopisywały.
Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Uczniowie klasy drugiej przygotowali gazetkę szkolną na temat dbania o środowisko . Zapraszamy do czytania – Wspólnie zadbajmy o naszą PLANETĘ ZIEMIĘ!
Jak przekazać 1 % podatku na podstawie druku PIT-37
Podczas wypełnienia formularza PIT wpisz KRS: 0000270261
oraz poniższy cel szczegółowy: ZSP 4 SKARŻYSKO KAMIENNA 4989
Korzyści jakie osiągnęła nasza placówka z 1 % podatku:
rozliczenie za rok 2014 - wpłynęła kwota 2879,25 zł i został zakupiony projektor z ekranem i komputerem do sali lekcyjnej nr 12
rozliczenie za rok 2015 - wpłynęła kwota 3381,22 zł i zostały zakupione regulowane ławki i krzesła do sali nr 10
Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych dziękuje wszystkim,
którzy przekazali 1% podatku na rzecz naszej placówki. Za te pieniądze zostały zakupione regulowane ławki i krzesła do sali nr 10.
Sala ta ma również na wyposażeniu nowoczesną tablicę interaktywną oraz zamontowane energooszczędne oświetlenie.
Uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4. Sala na ten moment była odświętnie udekorowana . W centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczek z jajkami, , baranek, zajączek doniczka z zieloną rzeżuchą oraz wózek dyngusowy. Wokół rozwieszono ilustracje symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, koguciki oraz gaiki zielone.Przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych "Malowane Święta " przegotowały dzieci z klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum .Mali aktorzy ubrani odświętnie zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej nocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się że:
Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta. Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki. Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki , wydrapywanki lub oklejanki. W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.Uczniowie poznali również tradycje Świat Wielkanocnych w innych krajach .Odbyły się również doświadczenia z jajkiem .
Na zakończenie tak pięknie rozpoczętego dnia jak stary obyczaj każe dyngusiarze z klasy drugiej pokropili wszystkich wodą.